Вчені виявили потенціал вітаміну В6 для стимуляції мозку
Вчені виявили потенціал вітаміну В6 для стимуляції мозку

Вчені виявили потенціал вітаміну В6 для стимуляції мозку

Дослідники виявили, що інгібування деградації вітаміну B6 у клітинах за допомогою 7,8-дигідроксифлавону покращує функції мозку та може запропонувати новий метод лікування психічних і нейродегенеративних розладів. Вітамін B6 відіграє вирішальну роль у метаболізмі мозку. Отже, низькі рівні вітаміну B6 пов’язані з порушеннями пам’яті та навчання, депресивними настроями та клінічною депресією при різних психічних розладах. У літніх людей недостатня кількість вітаміну B6 пов’язана з погіршенням пам’яті та деменцією.

Хоча деякі з цих спостережень були зроблені десятиліття тому, точна роль вітаміну B6 у психічних захворюваннях досі залишається незрозумілою. Зрозуміло, однак, що підвищеного споживання вітаміну B6, наприклад, у формі дієтичних добавок, недостатньо для запобігання або лікування порушень функції мозку.

Публікація в eLife

Дослідницька група з Університету медицини Вюрцбурга тепер виявила інший спосіб більш ефективного підвищення рівня вітаміну B6 у клітинах, а саме шляхом спеціального пригнічення його внутрішньоклітинної деградації. За це відповідає Антьє Гола, професор біохімічної фармакології на кафедрі фармакології та токсикології Вюрцбурзького університету Юліуса Максиміліана (JMU).

Інші учасники походять з Центру інтегративної та трансляційної біовізуалізації Рудольфа Вірхова при JMU, Leibniz-Forschungsinstitut für Molekulare Pharmakologie-FMP Berlin та Інституту клінічної нейробіології при Вюрцбурзькій університетській лікарні. Зараз команда опублікувала результати своїх досліджень у науковому журналі eLife.

Блокування ферментів покращує здатність до навчання

«У попередніх дослідженнях ми вже змогли показати, що генетичне вимкнення ферменту піридоксальфосфатази, що розкладає вітамін B6, у мишей покращує просторове навчання та здатність пам’яті тварин», — пояснює Антьє Гола. Щоб дослідити, чи можна досягти таких ефектів за допомогою фармакологічних агентів, вчені зараз шукали речовини, які зв’язують і інгібують піридоксальфосфатазу.

З успіхом: «У наших експериментах ми ідентифікували природну речовину, яка може пригнічувати піридоксальфосфатазу і таким чином уповільнювати деградацію вітаміну B6», — пояснює фармаколог. Робоча група фактично змогла підвищити рівень вітаміну B6 у нервових клітинах, які беруть участь у процесах навчання та пам’яті. Назва цієї природної речовини: 7,8-дигідроксифлавон.

Новий підхід до медикаментозної терапії

7,8-Дигідроксифлавон вже описаний у численних інших наукових статтях як молекула, яка може покращувати процеси навчання та пам’яті на моделях психічних розладів. Нові знання про його дію як інгібітора піридоксальфосфатази тепер відкривають нові пояснення ефективності цієї речовини. Це може покращити механістичне розуміння психічних розладів і представити новий лікарський підхід до лікування розладів мозку, пишуть вчені у своєму дослідженні.

Команда також вважає великим успіхом те, що 7,8-дигідроксифлавон вперше ідентифіковано як інгібітор піридоксальфосфатази – адже цей клас ферментів вважається особливо складним для розробки ліків.

Довгий шлях до наркотику

Коли люди отримають користь від цього відкриття? «Поки рано говорити», — пояснює Маріан Бреннер, перший автор дослідження. Однак є багато підстав для припущення, що може бути корисним використання вітаміну B6 у поєднанні з інгібіторами піридоксальфосфатази при різних психічних розладах і нейродегенеративних захворюваннях.

На наступному етапі Гохла та її команда тепер хочуть розробити покращені речовини, які точно та високоефективно пригнічують цей фермент. Такі інгібітори можна було б потім використовувати, щоб конкретно перевірити, чи є підвищення клітинного рівня вітаміну B6 корисним при психічних або нейродегенеративних захворюваннях.

Источник материала
loader
loader