Дослідники Університету Британської Колумбії розробили недорогий портативний інструмент, що дає змогу точно вимірювати кількість мікро- і нанопластику, що виділяється з повсякденних джерел, як-от одноразові стаканчики та пластикові пляшки.
Ці пластикові частинки, які занадто малі, щоб їх можна було побачити неозброєним оком, виявляються в наших тілах, їжі, воді та повітрі, що викликає серйозні побоювання з приводу їхнього впливу на здоров’я.
Новий пристрій використовує флуоресцентне маркування для виявлення частинок пластику розміром від 50 нанометрів до 10 мікрометрів. Він являє собою невелику біорозкладну коробку з бездротовим цифровим мікроскопом, зеленим світлодіодом і програмним забезпеченням, яке аналізує дані за допомогою алгоритмів машинного навчання. Пристрій дає змогу візуалізувати і вимірювати пластикові частинки, змушуючи їх світитися під мікроскопом.
Під час дослідження команда протестувала одноразові полістиролові стаканчики, наповнивши їх киплячою водою. Виявилося, що ці стаканчики вивільняють сотні мільйонів нанорозмірних пластикових частинок, що викликає тривогу. Інструмент дає змогу отримати результати всього за кілька хвилин і може використовуватися як професіоналами, так і звичайними користувачами.
Довгострокові наслідки впливу пластику на організм людини ще вивчаються, але викликають серйозні побоювання. Дослідники наголошують на важливості скорочення використання пластикових виробів і переходу на альтернативні матеріали, як-от скло або нержавіюча сталь, а також на розробці біорозкладних упаковок для створення більш стійкого світу.