Швейцарія підтримала китайсько-бразильський "мирний план" щодо війни в Україні: у МЗС розчаровані цим рішенням
Швейцарія підтримала китайсько-бразильський "мирний план" щодо війни в Україні: у МЗС розчаровані цим рішенням

Швейцарія підтримала китайсько-бразильський "мирний план" щодо війни в Україні: у МЗС розчаровані цим рішенням

У Міністерстві закордонних справ України розчаровані і не розуміють, чому Швейцарія вирішила підтримати китайсько-бразильську мирну пропозицію щодо завершення війни

Зміст

Про підтримку "мирного плану" Китаю і Бразилії заявив речник Федерального департаменту закордонних справ Швейцарії Ніколя Бідо в коментарі виданню Le Temps.

За його словами, китайсько-бразильська пропозиція "пропонує альтернативу войовничим промовам, які ми мали змогу почути цього тижня в ООН як з української, так і з російської сторони".

Водночас Бідо наголосив на важливості додати в документ ініціативи посилання на Статут ООН.

Як пише Le Temps, Швейцарія була єдиною західною країною, запрошеною 27 вересня на установчу зустріч "Друзів миру" на чолі з Китаєм та Бразилією. Хоча відомо, що в зустрічі брала участь також Угорщина.

Реакція МЗС України

У Міністерстві закордонних справ України тим часом заявили, що розчаровані рішенням Швейцарії підтримати китайсько-бразильську ініціативу щодо завершення війни.

У відомстві нагадали, що у червні Україна спільно зі Швейцарією провела перший Глобальний саміт миру. Після цього країни продовжили співпрацювати над збільшенням кількості підписантів підсумкового Комюніке цього Саміту. Також Швейцарія бере участь у тематичних конференціях з конкретних пунктів Формули миру президента Володимира Зеленського.

"Немає потреби у створенні додаткових форматів та платформ для обговорення шляхів досягнення миру для України. Формула миру надає повний інструментарій та відповідні майданчики для обговорення всіх ідей, консолідації різних бачень та концепцій", - наголосили у МЗС.

Там також зауважили, що всі ідеї, дискусії та плани щодо відновлення миру для України мають базуватися на двох принципах: нічого про Україну без України, базування на Статуті ООН та повага до суверенітету й територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаних кордонів.

У МЗС підкреслили, що будь-які ініціативи, які не містять чіткого посилання на Статут ООН та не гарантують повного відновлення територіальної цілісності України, є неприйнятними.

"Ті ініціативи, які не визнають факту неспровокованої збройної агресії Росії проти України, прирівнюють жертву та агресора, пропонують деескалацію за рахунок суверенітету та територій України, не можуть бути підтримані Україною", - пояснили у відомстві.

Україна закликала Швейцарію та всі країни, які підтримують міжнародне право і Статут ООН, уникати участі в "мирних ініціативах", які "можуть лише ускладнити процес досягнення всеохоплюючого, справедливого та сталого миру".

Що відомо про китайсько-бразильський "мирний план"

Наприкінці травня Китай і Бразилія окреслили спільну позицію стосовно політичного врегулювання "кризи в Україні" та підтримали проведення Саміту миру за рівноправної участі всіх сторін.

28 серпня спеціальний представник уряду Китаю в справах Євразії Лі Хуей закликав більше країн схвалити його "мирний план" щодо України.

Посол України в Бразилії Андрій Мельник пізніше повідомив, що Україна не отримувала попередження від Бразилії про її намір презентувати разом із Китаєм мирний план щодо завершення російсько-української війни.

Президент Бразилії Лула да Сілва заявив, що для його держави важливо бути осторонь війни в Україні. За його словами, Бразилія залишатиметься нейтральною стосовно "конфлікту". Натомість під час відкриття засідання Генасамблеї ООН 24 вересня да Сілва просував серед країн-учасників китайсько-бразильський "мирний план".

26 вересня повідомлялось, що український уряд поширив серед дипломатів лист із закликом не підтримувати "мирний план" Китаю.

Уже згодом стало відомо, що Китай прагне з іншими "країнами-однодумцями" створити платформу "Друзі миру", аби врегулювати "українську кризу". Тоді ж глава МЗС Угорщини Петер Сіярто заявив, що Будапешт приєднається до ініціативи. Своєю чергою високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель засудив таке рішення Угорщини.

Теги по теме
Украина Китай МИД Украины Швейцария Бразилия
Источник материала
loader
loader