Громадянин Німеччини та Ірану, Джамшид Шармахд, був страчений в Ірані через "поширення корупції", пов'язаної з терактом 2008 року. Про це повідомляє Deutsche Welle.
Що відомо про висунуті звинувачення
Правозахисна організація Amnesty International стверджує, що його "зізнання" було отримано під примусом.
Іранські ЗМІ підтвердили, що страта відбулася в понеділок. Шармахда засудили до смертної кари ще у лютому 2023 року за участь у теракті в мечеті в Ширазі, де загинуло 14 осіб.
За словами німецького телеканалу, звинувачення формулювалися досить розпливчасто, використовуючи термін "поширення корупції", який іранський режим використовує для злочинів різного типу.
Зверніть увагу! Тегеран звинуватив Шармахда у зв'язках із "офіцерами ФБР та ЦРУ", а також спробах контактувати з агентами Моссаду. Іранська влада назвала його "лідером терористичної групи Тондар", яка діє з Америки і прагне відновити монархію в Ірані.
До викрадення ірансько-німецього громадянина, яке, як вважається, сталось в Дубаї, він проживав у Каліфорнії. Країни ЄС та, зокрема Німеччина, неодноразово закликали скасувати смертну кару.
Amnesty International схарактеризувала судовий процес несправедливим.
Його призначений урядом адвокат сказав своїй родині 2 липня 2022 року, що "немає сенсу" йому заперечувати проти того, щоб Революційний суд визнав його примусові "зізнання" як доказ. До цього, 9 травня 2021 року, призначений урядом адвокат сказав, що без виплати сім'ї в розмірі 250 000 доларів США він не захищатиме Джамшида Шармахда в суді й лише "сидітиме там",
– зазначила організація.
- Жозеп Боррель, головний диплломат ЄС, рішуче засудив страту, підкресливши, що ЄС завжди виступають проти смертної кари як порушення права на життя.
- Фрідріх Мерц, лідер консервативної опозиції, додав, що страта була "огидним злочином", а судовий процес – "насміхом".
- Канцлер Німеччини Олаф Шольц також виступив проти страти, вказуючи на те, що Шармахду не було надано можливості захистити себе під час судового засідання.