Виявляється, деменцію дуже важко лікувати за допомогою ліків, але, можливо, у нашому раціоні вже ховаються секретні інгредієнти, що стимулюють роботу мозку. Дослідження понад 50 000 учасників UK Biobank показало, що люди, які їдять жменю горіхів щодня, можуть знизити ризик загальної деменції.
Порівняно з людьми старше 60 років, які не їдять горіхи, ті, хто споживали до 30 грамів горіхів на день, мали на 16 відсотків менший ризик розвитку деменції в найближчі роки. Якщо горіхи споживати несолоними, це число підскочило до 17 відсотків. Не мало значення, чи були горіхи очищені від лушпиння, сушені, смажені чи очищені.
Це звучить як хороша новина, але є кілька застережень. Ці результати були виявлені лише у тих, хто не вважається страждаючим ожирінням, хто нормально спить, не курить тютюн і не вживає алкоголь щодня. Жодних істотних зв’язків не було виявлено, коли розглядалися лише чоловіки з усіх вікових груп або ті, хто повідомляв про інші фактори ризику, такі як м’язова слабкість або почуття самотності.
«Майбутні довгострокові подальші дослідження, як обсерваційні, так і клінічні випробування, мають оцінити ефективність споживання горіхів як стратегії запобігання деменції у дорослих», — пишуть дослідники з Університету Кастілья-Ла-Манча в Іспанії.
Це не перший випадок, коли горіхи пов’язують зі здоров’ям мозку. Горіхи — це енергетично насичена їжа, яка багата протизапальними та антиоксидантними поживними речовинами та сполуками.
Тому вчені висунули гіпотезу про те, що властивості горіхів можуть мати користь для здоров’я мозку, і деякі епідеміологічні дослідження, безумовно, припускають, що це може бути так. У 12-тижневому рандомізованому контрольованому дослідженні дослідники виявили, що жменька арахісу щодня покращує короткочасну пам’ять і плавність мовлення у здорових дорослих людей середнього віку з надмірною вагою.
Кілька інших клінічних випробувань, однак, не виявили таких переваг. Щоб прояснити туманні результати, дослідник охорони здоров’я Бруно Біццозеро-Пероні та його колеги з Кастилії-Ла-Манчі звернулися до когорти з Біобанку Великобританії, зареєстрованої між 2007 і 2012 роками.
За учасниками спостерігали в середньому 7 років. У ході дослідження рівень загальної деменції становив 2,8 відсотка. Ті, хто сказав, що їсть 30 грамів горіхів на день (що еквівалентно приблизно жмені), з меншою ймовірністю потрапляли до цієї категорії ризику. Причини такої асоціації незрозумілі. На цей час неясно, що призводить до різних форм деменції, не кажучи вже про те, що може запобігти їм і чому.
«На сьогодні фармакологічне лікування деменції продемонструвало лише помірні позитивні ефекти, особливо з точки зору запобігання прогресуванню захворювання», — пишуть Біццозеро-Пероні та його колеги.
Проте нові дані свідчать про те, що 40 відсотків випадків деменції можна запобігти або навіть відстрочити шляхом зміни певних факторів ризику способу життя, таких як куріння, вживання алкоголю, фізичні вправи або соціальна ізоляція.
Дієта, здається, є вирішальним гравцем. У минулому кілька систематичних оглядів виявили, що здорові дієти, такі як середземноморська дієта, пов’язані зі зниженням ризику деменції. Тим часом західна дієта, яка містить багато насичених жирів, цукру та солі, здається фактором ризику розвитку деменції.
Недавнє дослідження за участю 60 000 британців показало, що дотримання середземноморської дієти знижує ризик деменції на цілих 23 відсотки. Подальші дослідження показали, що оливкова олія, яка є основним продуктом середземноморського способу життя, може знизити ризик смерті від деменції на 28 відсотків.
Це дійсно багатообіцяючі цифри, які потребують подальшого вивчення, особливо тому, що лише чверть когорти біобанку Великобританії повідомила, що регулярно їсть горіхи. Дослідження було опубліковано в GeroScience.
Підписуйтесь на наш Телеграм-канал