За прогнозами Міжнародного агентства з вивчення раку, у 2022 році у світі було зареєстровано 20 мільйонів нових випадків онкологічних захворювань, з яких 9,7 мільйона призвели до смерті (46% від загальної кількості хворих), пише 24 Каналз посиланням на JAMA Network Open.
Найвища смертність у 2022 році спостерігалася від раку підшлункової залози – 89,4%. Летальні випадки від онкологічних захворювань в основному були вищими серед чоловіків (51,7%), людей старше 75 років (64,3%) і жителів Африки (67,2%).
Нове дослідження раку
Дослідження показало, що глобальне навантаження від онкологічних захворювань суттєво збільшиться до 2050 року. Міжнародна дослідницька команда, до складу якої увійшли науковці з Університету Чарльза Стерта (Австралія), проаналізувала дані по 36 видам раку, звертаючи увагу на відмінності, пов’язані з індексом людського розвитку, як стандартним інструментом для оцінки рівня життя, тривалості життя та грамотності населення різних країн і регіонів.
Результати наукового дослідження вказують на те, що найбільший ріст захворюваності та смертності від раку очікується в країнах з низьким індексом людського розвитку: загальна кількість зареєстрованих випадків в африканських країнах може збільшитися на 142,1%, а смертність – на 146,1%.
Водночас у країнах з дуже високим рівнем індексу людського розвитку показники будуть більш скромними: нові випадки зростають на 41,7%, а кількість смертей – на 56,8%. Найменший ріст онкологічних захворювань очікується в Європі.
Рак стає все більшою загрозою для людей
Попри високі показники захворюваності в країнах з високим рівнем індексу людського розвитку, таких як Австралія, виживаність пацієнтів там вища. Це не означає, що кількість смертей від раку на душу населення нижча (в більшості випадків вона вища); висока виживаність просто свідчить про те, що серед хворих у процентному співвідношенні виживає більше людей, ніж у менш розвинених країнах.
Також було підтверджено, що чоловіки частіше стикаються з онкологічними захворюваннями та помирають від них порівняно з жінками. У 2022 році на чоловіків припадало 51,5% усіх діагностованих випадків раку та 55,5% смертей, хоча, як відомо, частка чоловіків у загальному населенні становить менше ніж 50%.
Ця гендерна різниця, за прогнозами, буде розширюватися: якщо у 2022 році показники захворюваності та летальності у чоловіків були вищими на 10,4%, то до 2050 року кількість зареєстрованих випадків раку серед чоловіків зросте на 15,8%, а смертність – на 8,0%. Можливо, це пов'язано з більшою схильністю чоловіків до куріння та алкоголю, а також наявними проблемами в системі охорони здоров'я.
Вчені також проаналізували співвідношення смертності до захворюваності (mortality-to-incidence ratio, MIR) – показник, що відображає ймовірність смерті після встановлення діагнозу. У 2022 році він складав 46,6%, проте в країнах з низьким індексом людського розвитку досяг 69,9%, а в країнах з дуже високим індексом – 33,6%.