![Чому порушується менструальний цикл: перелік основних причин](https://thumbor.my.ua/EajCU1HqFHAg20fxM7wjVCl4xXA=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F13a7b29bbd9611eaa2e90767fccd556d.jpg)
Чому порушується менструальний цикл: перелік основних причин
Що вважається нормальним циклом
Раніше вважалося, що менструальний цикл складає рівно 28 днів і співвідноситься з фазами Місяця. У сучасному світі, з урахуванням змін в способі життя та навколишньому середовищі, біологічні показники жіночого організму мають значні коливання, повідомляє 24 Канал з посиланням на Cleveland Clinic.
Сьогодні нормальна тривалість менструального циклу коливається від 24 до 38 днів. Різниця в тривалості циклу в різні місяці не повинна перевищувати восьми днів, як і тривалість самої менструації. Відхилення в підлітковому віці та під час менопаузи вважаються умовно нормальними, оскільки вони відображають природні зміни в організмі.
Причини порушень циклу
Коли менструальний цикл у репродуктивному віці виходить за межі норми, це називають його порушенням. Причини такого стану можуть бути різноманітними та умовно діляться на дві категорії: зміни в стані здоров'я та способі життя.
Спосіб життя
Емоційні переживання та надмірні фізичні навантаження можуть спричинити припинення менструацій. До факторів, які можуть сприяти збою циклу, належать:
- стресові ситуації;
- різке зниження ваги;
- зміна клімату;
- надмірні фізичні навантаження;
- тривалі перельоти;
- зміна часових поясів;
- робота в нічний час;
- перенесені запальні захворювання;
- приймання певних медикаментів.
Навіть вакцинація проти коронавірусу або перенесене захворювання можуть тимчасово змінити цикл. Препарати, що розріджують кров, іноді призводять до рясних і тривалих менструальних кровотеч. У таких випадках порушення, як правило, мають тимчасовий характер.
Репродуктивна функція може "призупинятися" на деякий час, але відновлюється з усуненням перерахованих факторів. Наприклад, збалансоване харчування, зниження фізичної активності та стресу, а також нормалізація психоемоційного стану можуть прискорити відновлення менструального ритму.
Захворювання, через які порушується цикл
Якщо цикл менструацій не відновлюється протягом двох – трьох місяців після усунення вищезгаданих факторів, потрібно розглянути можливість наявності захворювань, пов'язаних із гормональними порушеннями, таких як:
- синдром полікістозних яєчників;
- підвищений рівень пролактину;
- захворювання щитоподібної залози;
- порушення роботи надниркових залоз;
- дисфункція гіпоталамуса та гіпофіза.
Затримка менструації також може бути викликана функціональними кістами яєчників, які призводять до відсутності коливань рівня гормонів і порушення відторгнення ендометрію. Припинення менструацій може бути наслідком передчасного згасання функції яєчників або ускладнення після внутрішньоматкового втручання, наприклад, якщо виникає запалення.
Якщо лікар поставив один з цих діагнозів, може знадобитися гормональна терапія. У випадках синдрому полікістозних яєчників і надмірної ваги зниження маси тіла та збільшення фізичної активності також сприяють відновленню менструального циклу.
Порушення циклу – це сигнал організму про те, що відбуваються зміни. Важливо прислухатись до свого стану, проаналізувати нещодавні події та, якщо давно не відвідували гінеколога, настав час зробити це.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)