Джелял закликає кримських татар по світу робити свій внесок у звільнення Батьківщини
Джелял закликає кримських татар по світу робити свій внесок у звільнення Батьківщини

Джелял закликає кримських татар по світу робити свій внесок у звільнення Батьківщини

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял закликає своїх співвітчизників, де б вони не були, докладати зусиль для звільнення Батьківщини.

Про це він заявив на заході, організованому в Бундестазі фракцією Вільної демократичної партії, «Ціна свободи слова: про становище переслідуваних активістів і журналістів в окупованому Криму», повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Я буду говорити до своїх співвітчизників, що вони мають свою відповідальність, і вони мають відчути її самі: навіть перебуваючи в іншій країні вони можуть і мають докладати зусиль для допомоги тим, хто залишається, заради звільнення Батьківщини», - сказав політик.

Він визнав, що назвати точні цифри кримських татар, які змушені були виїхати з півострова, назвати неможливо, але йдеться приблизно про 10-15 тисяч людей, які, зокрема, опинилися за кордоном. Усе це Джелял назвав «великою катастрофою для народу» та «проблемою з точки зору повернення».

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу визнав, що ситуація з органами самоврядування дуже важка: Меджліс опинився у «фрагментованому стані», більшість його членів продовжують жити в Криму, де Меджліс в 2016 році було визнано екстремістською організацією. Контакт з цими депутатами є, але, зі зрозумілих причин, «не оперативний». У Києві ж перебуває всього 6 членів цього органу, які мають працювати за всіх. До того ж, зауважив політик, не завжди все гладко складається з українською владою, але сторони шукають порозуміння, адже єдність лише посилить Україну.

Джелял розповів, що ситуація в окупованому Криму не покращується, лише погіршується, рівень репресій зростає щодня, «рівень ненормальності» зростає.

Але, додав він, поширюється «прагматична адаптація до виживання»: громадяни України, які залишаються в Криму розуміють, що відкрито демонструвати свою позицію не можна, тож багато кримських татар через неможливість займатися політичною діяльністю для того, щоби зберегти ідентичність в анклавах, свою «нормальність і адекватність», реалізують свою енергію через культуру. Відбувається «шалений сплеск» мистецьких, просвітницьких проєктів, і в результаті складається враження, що все нормально.

«І вся ситуація на півострові покрита блискучим простирадлом, через яке зовнішньому спостерігачу важко побачити, що насправді відбувається», - пояснив Джелял, додавши, що російська окупаційна влада цим користується, щоби заявити миру про те, що люди лише радіють, хоча насправді настрої зовсім інші.

Політик нагадав, що в Криму, за неповними даними правозахисників, 218 політичних в’язнів, з них 132 – кримські татари. При тому, що вони становлять 10-12 відсотків населення півострова, серед політв’язнів кримських татар більш ніж половина, що свідчить про репресивну політику російського режиму саме до корінного населення. І жоден з цих людей не вчиняв ніякого злочину, запевнив представник кримських татар, якого самого було засуджено російським злочинним судом до 17 років ув’язнення «за тероризм».

Джелял не сумнівається, що Крим буде звільнений. «Яким чином і коли – це велике питання. Але це обов’язково має статися».

Як повідомляв Укрінформ, Президент Володимир Зеленський заявив, що зараз Україна не має достатньо сил для повернення окупованого Криму, для цього треба шукати дипломатичні шляхи.

Фото: Ольга Танасійчук, Укрінформ

Источник материала
loader
loader