Китайський стартап DeepSeek привернув до себе увагу після того, як його безкоштовний ШІ-помічник за короткий час став найпопулярнішим застосунком в App Store, обігнавши ChatGPT. Як зазначає Reuters, цей успіх ставить під сумнів домінування американських компаній у сфері ШІ та ефективність експортних обмежень США щодо постачання передових чипів до Китаю.
Про DeepSeek
Відомо, що DeepSeek базується в місті Ханчжоу, а стартап був заснований у 2023 році. Кілька днів тому він випустив ШІ-модель Deepseek R-1 з відкритим вихідним кодом, тобто будь-хто може взяти базовий код, адаптувати його та навіть доопрацювати під свої потреби.
Deepseek R-1, яка ґрунтується на великій базовій моделі під назвою DeepSeek-V3, за словами розробників, перевершує найновішу модель o1 від OpenAI в декількох незалежних тестах.
Особливістю, знову ж таки за даними розробників, є використання менш дорогих чипів і менших обсягів даних для навчання, що суперечить поширеній думці про необхідність значних інвестицій у потужне обладнання для розвитку ШІ.
За даними розробників, модель створено з мінімальними витратами: менше ніж $6 млн і всього за два місяці, використовуючи потужності чипів Nvidia H800, які були обмежені американськими санкціями проти Китаю. Попри те що H800 є не найсучаснішою розробкою Nvidia, DeepSeek вдалося створити модель, яка конкурує з найпотужнішими ШІ-моделями США.
Щоправда, багато чого залишається невідомим про деталі розробки DeepSeek, як і обладнання, яке воно використовує.
Протягом вихідних 25-26 січня ШІ-помічник очолив рейтинг безоплатних застосунків в App Store у США, Великій Британії, ОАЕ, Японії, Південній Кореї та Китаї.
Реакція фінансових ринків
Популярність DeepSeek також призвела до обвалу акцій провідних світових технологічних компаній. На початку європейських торгів ф'ючерси Nasdaq впали на 2,6%, а акції Nvidia, Tesla, Amazon і Meta втратили від 2% до 7%.
Інвестор у стартапи, що спеціалізуються на штучному інтелекті, SoftBank Group впав більш ніж на 8%, прямуючи до найбільшого одноденного падіння з 30 вересня.
Гігант із виробництва обладнання для виготовлення чипів Tokyo Electron впав на 5%. Тоді як технологічні ринки Тайваню та Південної Кореї в цей час залишалися закритими.
Європейські акції технологічних компаній, особливо голландського виробника комп'ютерних чипів ASML, який співпрацює з такими клієнтами, як TSMC, Intel і Samsung, найімовірніше, зіткнуться з тиском на відкритому ринку.
Реакція ринків у Китаї також була неоднозначною: індекс CSI300 акцій, пов'язаних зі штучним інтелектом, впав на 2,2%, але акції компаній, що працюють з великими даними, зросли на 4%.