Рада Європи надала схвальний відгук та підтримала законопроект № 11321 про відкритість комітетів Верховної Ради України та гарантій для журналістів. Про це повідомив голова комітету свободи слвоа Ярослав Юрчишин, який подавав відповідний запит до РЄ.
У юридичному висновку Ради Європи вказано, що прийняття цього закону «є значним кроком вперед у забезпеченні прав журналістів і працівників медіа, а також забезпеченні доступу громадян до публічної інформації».
Рада Європи вважає, що запропоновані в законі зміни відповідають європейським стандартам свободи медіа та права на інформацію, зміцнюють прихильність України демократичним цінностям та її інтеграцію в європейську правову та політичну рамки.
У висновку йдеться, що прийнятий закон забезпечує більшу інклюзивність і підвищує прозорість, дозволяючи громадянам, журналістам і представникам громадських організацій брати участь у процесах прийняття рішень та отримувати доступ до важливої інформації і підвищуючи підзвітність уряду як на центральному, так і на місцевому рівнях.
«Очікується, що впровадження цього закону сприятиме розвитку незалежного та стійкого медіасередовища в Україні, захистить права журналістів і розширить можливості громадянського суспільства для більш ефективної участі в громадських справах, дотримуючись міжнародних та європейських стандартів прозорості, підзвітності та свободи вираження поглядів», — йдеться у висновку.
Водночас Рада Європи дала свої рекомендації щодо подальших кроків для розвитку свободи вираження та захисту права на доступ до інформації в Україні:
- розробити механізми моніторингу та контролю за оприлюдненням інформації (протоколів, стенограм, відеозаписів засідань) на сайтах державних та місцевих органів влади, а також покращити навігаційну доступність інформації на офіційних веб-сайтах;
- покращити комунікацію між журналістами та посадовцями, зокрема деталізувавши обов'язки чиновників з особистого прийому журналістів;
- запровадити обов’язкове регулярне навчання посадовців щодо забезпечення доступу до інформації та взаємодії із журналістами.
Європейський центр свободи преси та медіа (ECPMF) та Європейська федерація журналістів (EFJ) закликали президента Володимира Зеленського підписати законопроєкт №11321.
14 січня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11321, який передбачає допуск журналістів та громадськості до засідань парламентських комітетів. Ухвалити цей закон неодноразово закликали медійники та громадські організації.
Ухвалений законопроєкт передбачає:
- оприлюднювати порядки денні засідань комітетів та проєкти актів не пізніше, ніж за 24 години до початку засідань комітетів;
- комітети забезпечують пряму трансляцію своїх відкритих засідань;
- відеозаписи таких трансляцій розміщуються на вебсторінках комітету на офіційному вебсайті Верховної Ради не пізніше, ніж через 24 години після завершення засідання;
- для журналістів, працівників медіа, акредитованих при Верховній Раді, додаткова акредитація для відвідування засідань комітетів не проводиться.
Крім того, законопроєкт зараховує до числа суб’єктів у сфері медіа та їхніх працівників, крім штатних працівників, також осіб, які співпрацюють з медіа за цивільно-правовим договором.
Також законопроєкт звільняє журналістів від відповідальності не лише за дослівне відтворення публічних виступів чи повідомлень посадовців, як це було раніше, а й за переказ без спотворення суті таких виступів.
Закон ще повинен затвердити президент Володимир Зеленський. Після цього закон набуде чинності протягом місяця.
Відзначимо, від початку повномасштабного вторгнення Росії до України, з 24 лютого 2022 року, журналісти не мали доступу до роботи в будівлі Верховної Ради з міркувань безпеки.
8 травня 2024 року голова Верховної Ради Руслан Стефанчук підписав розпорядження про допуск журналістів до парламенту. Проте журналісти й надалі обмежені в доступі до кулуарів ВРУ та в ложі для преси, натомість працюють лише у пресцентрі.
Фото ілюстративне з відкритих джерел
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.