!["Популізм, який вбиває": покупка російських атомних реакторів у Болгарії край небезпечна](https://thumbor.my.ua/2t2MehVu9rK5L8RkYRKQeXqmuUM=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F8a5f915c94c6fcd0637e0e6c85a8c2a1.jpg)
"Популізм, який вбиває": покупка російських атомних реакторів у Болгарії край небезпечна
На закупівлю планують виділити 1 мільярд доларів. Чому є багато противників добудови ХАЕС та чому ця тема є такою конфліктною, детально 24 Каналу пояснила експертка з ядерної енергетики Ольга Кошарна.
Що не так із законопроєктом
Експертка з ядерної енергетики зауважила, що законопроєкт, за який проголосували, насправді не дозволяє початок будівництва ХАЕС, а лише закупівлю обладнання без наявного техніко-економічного обґрунтування, затвердженого Кабінетом Міністрів.
Це вперше в історії світової ядерної енергетики обладнання будуть купувати до затвердження техніко-економічного обґрунтування, проєкту тощо,
– зазначила Кошарна.
За її словами, спосіб, у який був просунутий законопроєкт – один з найганебніших в історії українського парламентаризму. Адже відомо, що поданий урядом законопроєкт про добудову атомних реакторів наприкінці 2024 року у парламенті зняли з розгляду.
Зараз пропрезидентська фракція із союзниками провела через Раду схожий документ, який готували до другого читання зовсім в іншій сфері, але внесла до нього норми щодо атомних блоків.
Це взагалі прецедент, адже в України не вистачає коштів на закупівлю газу. Міністр енергетики Герман Галущенко сказав, що проситиме у партнерів 1 мільярд доларів на закупівлю на наступний сезон. Водночас збирається купувати некомплектні реактори за близько 600 мільйонів доларів,
– наголосила експертка з ядерної енергетики.
За її словами, дешева, як казали, електроенергія насправді не буде дешевою, тому що не визначені джерела фінансування цього проєкту. Посол ЄС в Україні Катарина Матернова зазначила, що цей проєкт не узгодили у Євросоюзі, тож європейці не будуть його кредитувати. Поготів США теж не кредитуватимуть, тому що вони зацікавленні в просуванні своїх технологій.
Відповідно все ляже на плечі населення України й відобразиться на тарифі за електроенергію,
– уточнила Кошарна.
Втім, Україна має відразу заплатити за обладнання, а реалізація цього проєкту розрахована на кілька років й невідомо, коли буде завершено будівництво і яка буде фінальна вартість.
Важливо! Добудову Хмельницької АЕС минулого тижня підтримав президент Володимир Зеленський. За його слова, цей проєкт є ключем до енергетичної незалежності України та енергетичної стабільності регіону.
Чи допоможе купівля атомних реакторів з дефіцитом електроенергії
На думку експертки з ядерної енергетики, зараз цей проєкт не розв'яже гострих проблем дефіциту маневрових балансуючих потужностей. Річ у тому, що НЕК "Укренерго" раз на рік готує звіт з достатності генеруючих потужностей, виходячи з економічних прогнозів та споживання електроенергії. За останні три роки в цих звітах не було вказано 2 ГВт атомних потужностей.
Я вважаю, що розвивати атомну енергетику треба після закінчення війни. Зараз це популізм, який вбиває, адже кошти, які "Енергоатом" накопичив завдяки підвищенню цін на електроенергію для населення, можна було б перерахувати в бюджет,
– мовила Кошарна.
Проте очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі, з яким міністр енергетики Геращенко обговорював добудову енергоблоків, сказав, що у нього "складається враження, що такі наміри – це мудре рішення".
Як це рішення шкодить Україні
У майбутньому підписання цього законопроєкту ставить Україну в залежність від "Росатому" та від російських виробників таких ректорів. Адже необхідно буде закуповувати додаткове обладнання, а "Росатом" утворив у Чехії та Австрії компанії-прокладки, які зареєстровані в Європейському Союзі.
До того ж зі слів експертки з енергетики, цей крок шкодить іміджу України. Адже якщо Україна купуватиме російські технології, то як після цього ми можемо наполягати на санкціях проти "Росатому".
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)