Підсумки 25.03: Зустріч у Ер-Ріяді і кращий удар
Підсумки 25.03: Зустріч у Ер-Ріяді і кращий удар

Підсумки 25.03: Зустріч у Ер-Ріяді і кращий удар


Підсумки 25.03: Зустріч у Ер-Ріяді і кращий удар - Фото 1

США домовились з українською та російською сторонами не застосовувати силу проти комерційних суден у Чорному морі. Удар по авіабазі Енгельс у РФ є найуспішнішим у 2025 році. Кореспондент.net виділяє головні події вчорашнього дня.

Як повідомив Білий дім, делегації США, України та РФ досягли низки домовленостей під час переговорів 23-25 березня у саудівському Ер-Ріяді. За словами представників адміністрації Трампа, досягнуто спільної домовленості щодо “забезпечення безпечного судноплавства, виключення застосування сили та не допущення використання комерційних суден у військових цілях у Чорному морі”. При цьому США “допоможуть відновити доступ Росії до світового ринку експорту сільськогосподарської продукції та добрив, знизити витрати на морське страхування та розширити доступ до портів і платіжних систем для таких операцій”. А що стосується України, то “Сполучені Штати залишаться відданими сприянню обміну військовополоненими, звільненню цивільних ув’язнених та поверненню примусово переміщених українських дітей”.

У свою чергу, міністр оборони Рустем Умєров вказав, що Україна і США провели двосторонні технічні консультації в саудівському Ер-Ріяді. Вони були зосереджені на безпеці енергетичної та критичної інфраструктури, безпечній навігації в Чорному морі, а також звільненні та поверненні українських полонених та дітей з Росії.

За його словами, на останніх перемовинах в саудівському Ер-Ріяді не обговорювалось питання українських територій, які наразі окуповані Росією. При цьому він припустив, що американська сторона говорить з росіянами про територію. Він додав, що питання територій буде одним із найскладніших протягом усіх переговорів. Також він підкреслив, що росіяни не прагнуть завершення війни, а тому іншим складним питанням стане припинення вогню для них.

Говорячи про “режим тиші”, він пояснив, що моніторинг дотримання режиму тиші забезпечуватимуть Україна та США, але обговорювалася участь і третіх країн: Туреччини та Саудівської Аравії. За його словами, тиша на морі і вільне судноплавство говорить про те, що не можна завдавати ударів по інфраструктурі портів. Президент розповів також, що до домовленості не бити по інфраструктурі України і Росії входять всі об’єкти, пов’язані з енергетикою. Україна не б’є по російській енергетиці, а РФ – по українській. 

Росія не буде виносити на широкий загал зміст переговорів зі США, які пройшли напередодні в саудівському Ер-Ріяді. Про це сказав речник Кремля Дмитро Пєсков. За словами Пєскова, “зараз зроблені доповіді в столицях аналізуються, а вже потім можна буде говорити про якісь розуміння”.

У свою чергу, голова комітету Ради Федерації з міжнародних справ, один із учасників російської делегації Григорій Карасін сказав, що діалог делегацій США і Росії в саудівському Ер-Ріяді вийшов непростим, але корисним для двох держав, бо вдалося обговорити багато проблем. Карасін анонсував, що переговори РФ та США продовжаться за участі міжнародної спільноти, ООН та окремих країн.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що США виступили з пропозицією підписати нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів. За його словами, американці запропонували замість рамкової угоди одразу укласти повну. Президент додав, що йому невідомі поки деталі цієї нової угоди, але зазначив: згадок про АЕС там немає.

Міністерство закордонних справ РФ заявило, що Росія “не вважає за можливе” передачу української Запорізької АЕС або контролю над нею Україні чи будь-якій іншій країні. Там підкреслили, що “повернення станції в російську атомну галузь – давно доконаний факт, який міжнародному співтовариству залишається тільки визнати”. 

Військово-морські сили (ВМС) країн-членів НАТО розпочали навчання Dynamic Mariner (Flotex 25) у західній частині Середземного моря. Навчання Dynamic Mariner/Flotex 25 – найбільші морські навчання НАТО, які проводяться щороку. У них задіяно 30 військових кораблів, два підводні човни, десантні підрозділи та літаки з Туреччини, Іспанії, Німеччини, Хорватії, США, Франції, Греції, Португалії та Італії. Навчання триватимуть до 4 квітня і мають на меті перевірити військово-морську міць НАТО та її застосування в сценаріях середньої та високої інтенсивності.

Військова контррозвідка Служби безпеки України затримала на прикордонні Сумщини агента російської воєнної розвідки (ГРУ), який коригував вогонь РФ по підрозділах Сил безпеки та оборони на Курському напрямку. Мобілізований військовослужбовець був завербований окупантами через Тelegram-канал, де публікував коментарі на підтримку росіян. Перебуваючи на фронті, “кріт” готував координати для ракетно-бомбових ударів агресора по локаціях українських військ.

Повітряні сили ЗСУ успішно уразили місце зосередження живої сили противника в Кондратівці Курської області. У результаті удару об’єкт був повністю зруйнований. Українським військовим вдалося ліквідувати до 30 окупантів. Знищення цього елемента військової інфраструктури росіян знизить здатність окупантів вести бойові дії проти українських підрозділів у Сумській та Курській областях.

Міський голова Сум Олександр Лисенко уточнив, що кількість постраждалих зросла до 101. По медичну допомогу звернулися 78 дорослих та 23 дитини. Наразі в стаціонарі лікуються 14 дорослих та 16 дітей. Одна доросла людина та одна дитина перебувають у стабільно важкому стані. Відомо, що 24 березня війська РФ завдали, за попередніми даними, ракетного удару по густонаселеному житловому кварталу міста Суми. Унаслідок обстрілу пошкоджено низку багатоквартирних житлових будинків, школа. 

Переважна більшість українців (82%) вважають, що Україна має продовжувати боротьбу, якщо США остаточно припинять будь-яку підтримку. Крім того, для абсолютної більшості українців – 79% – російські вимоги для припинення вогню є категорично неприйнятними. Лише 8% респондентів відповіли, що в таких умовах вони більше схиляються до прийняття капітуляції.

Атака ЗСУ на російську авіабазу Енгельс-2 у ніч на 20 березня є найбільш успішним ударом по Росії цього року. Підбитий склад містив важливі авіаційні боєприпаси, які застосовуються для атак на Україну, що завдало російським військовим значних втрат.

Попри зростання популярності електричних автомобілів (EV) в Європі, продажі Tesla різко впали, зафіксувавши зниження на більш як 40% у порівнянні з минулим роком. Серед причин цього зниження називають застарілі моделі компанії, зростаючу конкуренцію та політичні суперечки довкола її власника Ілона Маска.

Президент Польщі Анджей Дуда підписав закон про виділення 60,2 мільярда злотих (понад $15 млрд) на фінансування першої атомної електростанції в країні. За планом, заливка бетону для будівництва першого реактора передбачається у 2028 році, а запуск першого енергоблоку очікується у 2036 році.



Теги по теме
Россия США Владимир Зеленский СБУ Великобритания Европа переговоры
Источник материала
loader
loader