НААН проти передання 137 тис. га Фонду держмайна
НААН проти передання 137 тис. га Фонду держмайна

НААН проти передання 137 тис. га Фонду держмайна

НААН проти передання 137 тис. га Фонду держмайна

Президія Національної академії аграрних наук (НААН) заперечила проти вилучення земельних ділянок наукових центрів, інститутів та підприємств загальною площею 135,2 тис. га, яке планує здійснити Фонд державного майна України.

Відповідне звернення НААН направила до голови Верховної Ради Руслана Стефанчука, прем'єр-міністра Дениса Шмигаля та членів уряду, повідомляє пресслужба академії.

Зазначається, що Фонд держмайна (лист No10-72-8-НПА від 31.03.2025 р.) вніс до Кабінету Міністрів України проєкт розпорядження «Про вилучення і передачу земельних ділянок у постійне користування без зміни цільового призначення», яким передбачається вилучення з постійного користування державних підприємств, установ НААН земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та передачу їх у постійне користування державному підприємству «Резерв» без зміни цільового призначення.

«Президія Національної академії аграрних наук України своїм рішенням від 02 квітня 2025 року (протокол No4) висловила велику стурбованість і категоричне заперечення щодо змісту окремих складових запропонованого проєкту розпорядження, а саме: вилучення земельних ділянок національних наукових центрів, науково-дослідних інститутів та підприємств НААН загальною площею 135,2 тис. га», — йдеться у зверненнії.

У НААН зауважили, що аграрна наука вимагає значних майнових і земельних ресурсів для забезпечення якісних досліджень в різних ґрунтово-кліматичних зонах України. Тому обезземелення наукових установ академії є кроком до знищення провідних наукових центрів держави.

«Україна одна з найбільших аграрних держав Європи, і важко собі уявити, які будуть негативні наслідки через втрату провідних наукових шкіл, які формувалися впродовж багатьох десятиліть. Прогнозованим є те, що на українських полях будуть вирощуватись зарубіжні сорти та генно-модифіковані гібриди сільськогосподарських культур, будуть використовуватися імпортні добрива, засоби захисту рослин, на фермах будуть утримуватись тварини порід закордонної селекції, застосовуватимуться імпортні кормові добавки та препарати ветеринарної медицини, а також буде використовуватися зарубіжна техніка.

Окрім того, відбудеться скорочення робочих місць, що призведе до соціального напруження в умовах війни та до підриву продовольчої та економічної безпеки нашої держави. Вітчизняне агропромислове виробництво стане повністю імпортозалежним», — прогнозують у НААН.

В академії зауважили, що було проведено інвентаризацію й оптимізацію земельних ділянок наукових установ і підприємств НААН. Якщо станом на 31.12.2022 р. загальна площа землекористування становила 462,1 тис. га (сільськогосподарські угіддя — 409,1 тис. га, рілля  366,7 тис. га), то на 01.01.2025 р. обсяг землекористування наукових установ і підприємств академії становить 276,7 тис. га (рілля — 217,1 тис. га), що є науково обґрунтованим обсягом землекористування наукових установ і підприємств академії для виконання державних програм і статутних завдань.

У відомстві зауважили, що 2024 року підприємства НААН отримали валовий прибуток у розмірі 627,4 млн грн і сплатили 958,9 млн грн податків.

У НААН висловили обурення вказаними діями ФДМУ щодо заволодіння земельними ресурсами державної власності, котрі входять до складу основного цілісного майнового комплексу державних підприємств, установ і організацій, що перебувають у віданні НААН, і закликали припинити цю спробу злочинного знищення аграрної науки, селекції та насінництва, знищення багаторічних дослідів із генетики та племінного тваринництва для забезпечення продовольчої безпеки України як складової національної безпеки держави.

Источник материала
loader
loader