Вчені спростували гіпотезу «цифрового недоумства»
Перше покоління людей, у житті яких технології зайняли значне місце, вже наблизилося до поважного віку. Як використання гаджетів вплинуло на їхні когнітивні можливості? На це запитання відповіли дослідники із двох американських університетів. Про ризик «цифрового недоумства» — наприклад, погіршення пам’яті та уваги — вчені говорили ще кілька десятиліть тому. Вони пов’язували це з потоком онлайн-інформації, що збільшується на нас майже безперервно.
Деякі дослідники навіть виявляли зменшення обсягу сірої речовини та ознаки структурних змін мозку. Але результати метааналізу, які нейропсихолог Джаред Бенге з Техаського університету в Остіні (США) та його колега Майкл Скаллін з Університету Бейлора (США) опублікували у журналі Nature Human Behavior, свідчать про те, що загроза перебільшена.
Вчені проаналізували 57 досліджень за останні 18 років з баз даних Medline, PsycInfo, CINAHL, Science Direct, Scopus, Cochrane Library, ProQuest і Web of Science, в яких вивчався взаємозв’язок використання цифрових технологій з когнітивними показниками 36 року, 53,5 відсотка – жінки.
Зниження ризику когнітивних порушень під час використання цифрових технологій автори оцінили у 42%. Ефект залишився статистично значущим при врахуванні відмінностей у стані здоров’я, демографічних та соціально-економічних показників.
Очевидно, отримані дані не можна інтерпретувати однозначно. Прямого причинно-наслідкового зв’язку тут немає, та його й не можна знайти у дослідженнях такого роду. Тому вчені не можуть відповісти, чи оберігає використання технологій від деменції, чи, навпаки, люди з когнітивними здібностями, що добре збереглися до цього віку, схильні до більш частого використання технологій? Або, що також ймовірно, результати слід пояснити поєднанням цих двох факторів?
Крім того, у більшості проаналізованих публікацій не враховували характеру цифрової активності. Так звана смартфонозалежність теж не розглядалася. У той же час очевидно: лінивий скролінг картинок і відео в соціальних мережах, онлайн-спілкування, читання електронної пошти або робота зі складними комп’ютерними програмами — далеко не одне й те саме.
Проте автори нової наукової роботи спростували лякаючі дослідження про «цифрове недоумство» (принаймні, у цьому віці): за їхніми даними, використання сучасних технологій якщо й не корисне для здоров’я мозку, то точно навряд чи завдає шкоди.

