Трамп після розмов з Путіним почав повторювати російські наративи, — аналіз Bloomberg
12 лютого, після телефонних переговорів президента США Дональда Трампа з Володимиром Путіним, в риториці США відбулося зрушення: глава Білого дому почав повторювати конкретні російські наративи про війну проти України.
Про це йдеться у матеріалі Bloomberg «Трамп говорить американцям те, що хотів би їм повідомити Путін» (Trump Tells Americans What Putin Wants Them to Hear).
Журналісти Bloomberg використали велику мовну модель і проаналізували понад 300 публічних заяв Трампа в період із серпня 2024 року до середини березня, а також понад 3000 публікацій президента і членів його адміністрації в соціальних мережах із початку 2025 року.
Їхній метод дає змогу порівнювати зміст у великих обсягах тексту, навіть якщо конкретні формулювання відрізняються.
Журналісти видання виявили кореляцію між контактами адміністрації Трампа з Путіним і подальшими заявами, що перегукувалися з позицією Путіна з питань окупації, вступу України до НАТО та легітимності президента України Володимира Зеленського.
Агентство зазначає, що подробиць про розмови Трампа з Путіним мало, але європейські лідери, зокрема канцлер Німеччини Олаф Шольц, розповідали, що Путін схильний детально повторювати свою «позицію щодо України» під час дзвінків.
Наступного дня після першої розмови з Путіним після повернення в Білий дім 12 лютого Трамп заявив, що росіяни «не могли допустити» членства України в НАТО і що «саме це стало причиною початку війни».
18 лютого спецпредставник Трампа Стів Віткофф, радник президента з нацбезпеки Майк Волц і держсекретар Марко Рубіопровели переговори з російською делегацією в Саудівській Аравії.
Того ж дня Трамп зазначив, що в Україні під час воєнного стану не проводили вибори — факт, яким маніпулювала Росія, намагаючись представити президента України «нелегітимним».
Уже 19 лютого Трамп назвав Зеленського «диктатором без виборів». Путін раніше стверджував, що «виконавча влада в Україні узурпована й утримується незаконно», а український уряд нібито «нелегітимний». Ще через день Трамп також повторив неправдиве твердження Путіна про низький рейтинг Зеленського.
19 лютого Трамп сказав, що «ви не зможете покласти край війні, якщо не будете говорити з обома сторонами». Путін до цього стверджував, що Україна «сама собі заборонила вести переговори».
13 березня Стів Віткофф зустрівся з Путіним у Москві. 17 березня Трамп під час брифінгу заявив, що українські військовослужбовці нібито потрапили в оточення в Курській області, і він попросив Путіна їх «помилувати», після чого в Кремлі заявили, що «взяли до відома» заклик президента США.
Трамп пізніше запевняв, що таким чином врятував українських солдатів. Президент Зеленський неодноразово повторював, що жодних українських військових в оточенні в Курській області не було.
«Хоча Трамп і його команда, вочевидь, повторюють тези Путіна, незрозуміло, чи є це результатом впливу Кремля або їхньої власної рішучості закінчити війну за будь-яку ціну, сказав один колишній американський чиновник. Віткофф не наївний щодо Путіна», — пише Bloomberg.
11 квітня Віткофф знову зустрівся з Путіним у Санкт-Петербурзі. Пізніше того ж дня в інтерв'ю Fox News він заявив, що в «мирній угоді» йдеться про «п’ять територій». Трамп 14 квітня підхопив путінський наратив і заявив журналістам в Овальному кабінеті, що Україна «почала війну».
«Ви не починаєте війну проти когось, хто у 20 разів більший за вас, а потім сподіваєтеся, що люди дадуть вам ракети», — сказав він, скаржачись на прохання Зеленського передати зброю.
Bloomberg пише, що дедалі більше нетерпіння Трампа укласти мирну угоду також спонукало його час від часу критикувати Путіна. Після загибелі 12 людей внаслідок російської атаки в Києві він у своїй соцмережі Truth Social закликав Путіна «зупинитися».
«Ганебно, що ЗМІ використовують застарілі й банальні демократичні тези в спробі перешкодити зусиллям президента Трампа з мирного врегулювання війни в Україні», — заявив прессекретар Ради національної безпеки Трампа Браян Г’юз.
- Читайте також: «Мирний процес» в оптиці пропагандистів Кремля
Фото: Дональд Трамп / фейсбук
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

