100-річчя Українського радіо привернуло увагу кожного четвертого українця та українки, долучився до заходів майже кожен восьмий, — опитування ДМ
100-річчя Українського радіо привернуло увагу кожного четвертого українця та українки, долучився до заходів майже кожен восьмий, — опитування ДМ

100-річчя Українського радіо привернуло увагу кожного четвертого українця та українки, долучився до заходів майже кожен восьмий, — опитування ДМ

Зокрема, ювілей першого українського мовника привернув увагу кожної п'ятої молодої людини у віці 18—35 років. Найпопулярнішими формами залучення стали перегляд і прослуховування тематичних передач, участь у присвяченому події Радіодиктанті, перегляд інтерв’ю Президента з нагоди століття мовника, а також перегляд тематичного телеконцерту симфонічної музики із Національної Опери.

24% українців та українок у віці 18+ років чули про сторіччя Українського радіо та/або долучалися до заходів з відзначення. При цьому, пам’ятна подія привернула увагу кожного п'ятого молодого українця у віці 18–35 років, 21% людей у віці 36–55 років, а також 29% людей у віці старше 56 років.

Про це свідчать результати щорічного дослідження «Індекс медіаграмотності українців»,проведеного дослідницькою агенцією «New Image Marketing Group» на замовлення ГО «Детектор медіа», яке презентували 6 травня в Укрінформі.

Найпопулярнішими способами та форматами залучення серед тих, хто чув або брав участь у заходах стали: прослуховування та перегляд документальних передач, участь у Радіодиктанті національної єдності, перегляд інтерв’ю Президента Зеленського з нагоди сторіччя мовника, а також перегляд телеконцерту Симфонічного оркестру та Хорової капели Українського радіо з Національної Опери.

Член правління Суспільного мовлення, відповідальний за радіо, телебачення та диджитал-платформи Дмитро Хоркін у коментарі ДМ підкреслив, що під час широкомасштабного вторгнення роль радіомовлення значно зросла, особливо у контексті обстрілів та блекаутів, коли Українське радіо продовжує мовити, а також з огляду на можливість засобами радіо досягти слухачів на тимчасово окупованих територіях, де УР часто є «інформаційним джерелом останньої надії», в тому числі життєво-важливих даних про гуманітарні коридори. Він зауважив, що не випадково Нацбанк та Укрпошта підкреслили цю важливу роль у дизайні пам'ятної монети та марки. «За 100 років ми не припиняли свого мовлення, навіть під час Другої світової війни, коли вся територія України була окупована. Сьогодні ми теж відчуваємо відповідальність — безперебійно надавати слухачам інформацію, за будь-яких обставин», — прокоментував він роботу в умовах прицільних атак на об'єкти телерадіомовлення.

100-річчя Українського радіо привернуло увагу кожного четвертого українця та українки, долучився до заходів майже кожен восьмий, — опитування ДМ - Фото 1

 Результати опитування «Індекс медіаграмотності українців»

Як відзначали сторіччя першого українського мовника?

  • Ювілей Українського радіо відзначали на державному рівні, відповідно до Постанови Верховної Ради України про про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2024-2025 роках №3536-IX від 21 грудня 2023 року. Як ідеться на сайті парламенту, відзначення на загальнодержавному рівні річниць важливих подій суспільно-політичного життя країни та ювілеїв видатних осіб є невіддільним елементом політики національної пам’яті.
  • З цієї нагоди платформи Суспільного мовлення підготували документальні радіопередачі, документальний фільм, а також онлайновий спецпроєкт. Також Суспільне мовлення провело тематичний Радіодиктант національної єдності, авторкою якого стала Оксана Забужко, а читцем — письменник і військовослужбовець Павло Вишебаба. До наймасовішого флешмобу осені долучилися понад 700 тисяч глядачів та слухачів, а писали його не лише школярі й діаспоряни, а й слухачі в окопах, бомбосховищах, на ТОТ і навіть на Курщині.
  • Сторіччя стало приводом для інтерв'ю Президента Володимира Зеленського Українському радіо. Національний Банк України випустив пам'ятну монету, Укрпошта — поштову марку, а Київрада найменувала сквер у центрі столиці на честь Українського радіо. Народні депутати — як із фракцій влади, так і з опозиції — з нагоди річниці влаштували флешмоб у сесійній залі Верховної Ради України, тим часом у кулуарах парламенту тривала фотовиставка, світлини якої розповідали про деякі моменти столітньої історії мовника.
  • Симфонічний оркестр Українського радіо з нагоди сторіччя мовника відвідав з концертами низку міст в Україні, в рамках якого глядачі долучилися до збору Суспільного мовлення та Фонду «Повернись живим» для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ. В переддень сторіччя в Національній Опері відбувся урочистий концерт за участі перших осіб держави, який згодом транслювали по телебаченню та радіо. Найкращі записи радіооркестру та радіохору, що збереглися у фонотеці мовника від 1949 року і до наших днів, увійшли до ювілейної вінілової платівки, виданої з нагоди річниці.

Вадим Міський, співголова Оргкомітету з відзначення 100-річчя Українського радіо та програмний директор ГО «Детектор медіа», в коментарі ДМ розповів, що століття першого українського мовника стало непростим, але надзвичайно важливим комунікаційним завданням: це була можливість нагадати про внесок радійників у проукраїнський спротив під час комуністичного режиму та про незамінну роль радіо під час російсько-української війни. «Значення цієї події виходить далеко за межі компанії чи навіть медіагалузі, позаяк ми маємо не так багато інституцій зі столітньою історією, які навіть у найтемніші часи відігравали важливу роль у зміцненні української ідентичності. Велика війна пробудила величезний інтерес українців до власної культури та спадщини. І тому гуртуванню суспільства навколо національної ідентичності, мови та культури ми приділяли увагу під час подій, приурочених до сторіччя радіо», — сказав Вадим Міський.

Він подякував команді радійників, які попри відсутність спецільних ресурсів взяли на себе величезне додаткове навантаження та успішно залучили до пам’ятних заходів значну частину українського суспільства. Окремо він відзначив команди інших платформ Суспільного мовлення за підтримку контентом і команду маркетингу й комунікацій, яка створила унікальну візуальну айдентику події. Співголова оргкомітету також висловив подяку партнерам, серед яких Верховна Рада, Офіс Президента, Уряд, Нацбанк, Укрпошта, Київрада, а також міжнародним партнерам і громадським організаціям — Офісу Ради Європи, Представництву ЄС, Internews, Фундації «Суспільність», Детектору медіа, численним самоорганізованим ініціативам по всій країні — за підтримку відзначення цієї непересічної дати для держави. «І, найголовніше, дякуємо за залученість слухачам, для яких Українське радіо продовжує працювати безперервно та за будь-яких обставин, та Силам Оборони, в лавах яких несуть службу також і радійники, і слухачі», — сказав він.

100-річчя Українського радіо привернуло увагу кожного четвертого українця та українки, долучився до заходів майже кожен восьмий, — опитування ДМ - Фото 2 Результати опитування «Індекс медіаграмотності українців»

Що показало дослідження?

  • Дослідження ГО «Детектор медіа» показало, що 24% українців та українок у віці 18+ років чули про сторіччя Українського радіо та/або долучалися до заходів з відзначення. При цьому, пам’ятна подія привернула увагу кожного п'ятого молодого українця у віці 18–35 років, 21% людей у віці 36–55 років, а також 29% людей у віці старше 56 років.
  • Майже кожен другий  українець чи українка, серед тих, чию увагу привернула подія, долучалися до тематичних заходів. Подібний відсоток залученості простежується у кожній віковій групі: 18–35, 36–55 та 56+ років.
  • Найпопулярнішими формами залучення стали перегляд і прослуховування тематичних передач, участь у присвяченому події Радіодиктанті, перегляд інтерв’ю Президента з нагоди століття мовника, а також перегляд проведеного тематичного телеконцерту симфонічної музики із Національної Опери.
  • У кожній віковій групі близько половини аудиторії, що звернула увагу на ювілей, долучалася до тематичних заходів у рамках 100-річчя.
  • Подія отримала значний відгук у молоді (18–35 років), зокрема через присвячений ювілею Радіодиктант національної єдності, до якого долучилися 26% від тих молодих людей, котрі чули чи долучалися до будь-яких ювілейних заходів. Також молодь частіше за інші вікові групи купувала пам'ятну монету та поштову марку (7%), випущені з нагоди сторіччя.
  • Основними формами залучення аудиторії середнього віку (36–55 років) стали у рівній мірі (по 15%) Радіодиктант, перегляд та прослуховування тематичних теле- і радіопрограм, а також перегляд інтерв’ю Володимира Зеленського з нагоди сторіччя УР.
  • Люди старшого віку (56+ років) найчастіше дивилися та слухали тематичні програми (24%),  а також переглядали телеконцерт з нагоди сторіччя Українського радіо з Національної Опери (17%). Ще 15% цієї аудиторії дивилися інтерв'ю Президента Українському радіо.
  • Концерти Симфонічного оркестру Українського радіо в рамках туру регіонами країни зацікавили як молодь, так і старшу аудиторію у рівній мірі.
  • До голосування за найменування скверу в серці столиці Сквером Українського радіо, яке відбувалося у додатку «Київ Цифровий», долучилися молодь та люди середнього віку.

Кандидатка соціологічних наук, доцентка, старша наукова співробітниця Інституту соціології НАН України Марта Наумова в коментарі ДМ повідомила, що враховуючи ширші дані дослідження «Індекс медіаграмотності українців», в рамках якого опитували українців, можна простежити: «ті, хто чули або долучалися до відзначення сторіччя Українського радіо є більш медіаграмотними, ніж українці в цілому».

Соціологічне кількісне дослідження «Індекс медіаграмотності українців» проводилося дослідницькою агенцією «New Image Marketing Group» на замовлення ГО «Детектор медіа» методом інтерв'ю обличчя-до-обличчя за допомогою планшета з використанням стандартизованого опитувальника (CAPI). Географія дослідження охопила всю територію України, за винятком тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей та АР Крим. Вибірка для запитань про сторіччя Українського радіо склала 1600 респондентів віком 18 років і старше, та є репрезентативною за віком, статтю, типом населеного пункту та регіоном.

Раніше Президент України Володимир Зеленський відзначив працівників Українського радіо державними нагородами та почесними званнями за вагомий внесок у розвиток українського радіомовлення, популяризацію національної культури й музичного мистецтва, вагомі творчі здобутки, а також високу професійну майстерність та з нагоди 100-річчя Українського радіо. Свої відзнаки вручила також Верховна Рада України, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль вручив подяку колективу Українського радіо та окремим його працівникам, також до відзначення радійників долучилися Держкомтелерадіо і Національна рада з питань телебачення і радіомовлення.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги по теме
исследование
Источник материала
loader
loader