Комітет гуманітарної та інформполітики просить МЗС надати роз’яснення причин відмови в акредитації українських журналістів на URC2025
Комітет гуманітарної та інформполітики просить МЗС надати роз’яснення причин відмови в акредитації українських журналістів на URC2025

Комітет гуманітарної та інформполітики просить МЗС надати роз’яснення причин відмови в акредитації українських журналістів на URC2025

Члени комітету засудити будь-які необґрунтовані обмеження доступу українських журналістів до міжнародних подій, що стосуються питання майбутнього України

Приводом розгляду цього питання на засіданні комітету стала відмова в акредитації журналістки, керівниці української редакції (канал «Slawa TV») іномовлення Польського національного мовника TVP Марії Гурської на конференцію з відновлення України в Римі (URC2025).

Комітет гуманітарної та інформаційної політики 15 липня 2025 року на черговому засіданні розглянув питання з ситуацією щодо акредитації українських журналістів на Ukraine Recovery Conference 2025 (URC2025), яка проходила 10-11 липня в Римі, та співорганізаторами якої виступали українська та італійська сторони. Члени комітету засудити будь-які необґрунтовані обмеження доступу українських журналістів до міжнародних подій, що стосуються питання майбутнього України, співорганізаторами яких виступають українські органи державної влади.

І одноголосно вирішили звернутися до Міністерства закордонних справ України з проханням надати інформацію про порядок акредитації українських журналістів на Ukraine Recovery Conference 2025 (URC2025), хто приймав кінцеве рішення про акредитацію/відмову в акредитації українських журналістів на захід, а також надати пояснення щодо офіційних підстав відмови у акредитації/погодженні для акредитації на цей захід української журналістки, громадянки України Марії Гурської.

Акредитацію журналістів здійснювало Міністерство закордонних справ і міжнародного співробітництва Італії. Списки подавалися країнами, де здійснена реєстрація медіа, проте списки журналістів погоджувалися Міністерством закордонних справ країни, громадянином якої є відповідний журналіст через відповідні посольства. Таким чином, фактично рішення про можливість акредитації українських журналістів приймалося Міністерством закордонних справ України.

Комітету гуманітарної та інформполітики стало відомо, що Польща подала на акредитацію для роботи у Римі українську журналістку Марію Гурську, однак вона не була допущена до участі в конференції через відсутність погодження українською стороною. Офіційних причин відмови у акредитації журналістка не отримала.

На думку члена комітету, голови підкомітету з питань культури Миколи Княжицького, без пояснення причин подібна ситуація негативно характеризує Україну в очах міжнародних партнерів, як з Італії, так і Польщі.

Директорка департаменту публічної дипломатії і комунікації МЗС Вікторія Ляліна-Бойко зазначила, що вони вже опрацювали цю ситуацію. За її словами, роль МЗС у акредитації не є визначальною, а суто технічною. У міністерстві було сформовано два списки: перший із українськими журналістами, другий з іноземними. Ці списки МЗС відправила італійській стороні. Деякі журналісти не отримали акредитацію без пояснення причин. Прийняття остаточного рішення за оргкомітетом і безпекових служб. МЗС готове опрацювати звернення комітету, коли воно надійде.

«Головний пріоритет міністерства — фільтрація, недопущення російських журналістів на український захід високого рівня. Італійська сторона хотіла ввести додатковий документ для акредитації журналістів — рекомендацію кожному медіа. Але завдяки зусиллям Посольства України в Італії цей додатковий елемент «був збитий», що суттєво полегшило акредитацію медіа», — сказала вона.

Голова комітету Микита Потураєв сказав, що ситуація неприпустима.

«Медіа, що створене польськими партнерами повністю працює в інтересах України, і ми маємо всіляко сприяти, щоб вони могли це робити безперешкодно. Прошу надати інструкції нашим посольствам. Тому що наші українські громадяни починають працювати в іноземних медіа. Польща як перший вдалий великий проект. І такі ситуації знову можуть виникати. Тому прошу надати нам розгорнуту відповідь на наше звернення», — сказав він.

Комітет також порадив МЗС та Міністерству культури та стратегічних комунікацій врахувати цю інформацію в подальшій роботі та удосконалити процес акредитації українських журналістів, в тому числі тих, які репрезентують іноземні медіа, на події міжнародного значення, організовані та/або співорганізовані Україною.

Як писав «Детектор медіа», журналістів львівського видання «Твоє місто» також не впустили на Конференцію з питань відновлення України. За словами директора видання Тараса Яценка, журналісти мали акредитацію, однак їм відмовили у вході на захід через відсутність вербальної ноти від посольства України в Італії.

Фото: Скриншот із відео 

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Источник материала
loader
loader