У НАЗК відповіли на заяву Ради Європи щодо незаконності розпуску Конституційного суду
У НАЗК відповіли на заяву Ради Європи щодо незаконності розпуску Конституційного суду

У НАЗК відповіли на заяву Ради Європи щодо незаконності розпуску Конституційного суду

У відповідь на лист Ради Європи щодо незаконності розпуску Конституційного суду, Національне агентство з питань запобігання корупції заявило, що швидке відновлення антикорупційної системи "неможливе за умови незмінності рішення КСУ".

Відповідне звернення оприлюднили на сайті НАЗК.

В агентстві заявили про три обставини, які "варто врахувати у цій ситуації. Однією з них нібито є порушення КСУ Конституції України.

"КСУ міг приймати рішення лише щодо положень законодавства про запобігання корупції, які оскаржувались у конституційному поданні. Однак, судді порушили вимоги Конституції та скасували положення закону України "Про запобігання корупції", які не оскаржувались у конституційному поданні 47 народних депутатів", - наголосили у НАЗК.

Також у заяві йдеться про те, що "бути суддею у власній справі заборонено основоположними принципами права".

"Судді діяли у власних інтересах. За скасованими положеннями антикорупційного законодавства тривала процедура притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності трьох суддів КСУ - Мойсика, Сліденка та Завгородньої, - додали в агентстві. - У день постановлення рішення було встановлено факт недекларування 3,6 млн грн суддею Головатим, який був обізнаний з цим фактом на час участі у засіданні".

Третьою обставиною НАЗК назвало те, що "КСУ зазначив про неприпустимість здійснення контролю подання декларацій та конфлікту інтересів у всіх суддів нарівні з іншими публічними службовцям". В агентстві заявили, що це "суперечить попереднім висновкам Венеційської комісії з аналогічного питання".

"Венеційська комісія в справі щодо змін до Судового кодексу у Вірменії зазначає, що перевірка декларацій органом, який не належить до судової влади, є кращим рішенням за створення окремої інституції для суддів", - пояснили заявники.

Національне агентство з питань запобігання корупції також нагадало, що у своїх звітах GRECO (Група країн Європи проти корупції) позитивно оцінював створену в Україні систему декларування, а також повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення.

"Хоча у звітах-оцінках GRECO є спеціальний розділ "Запобігання корупції стосовно суддів", відсутні жодні рекомендації щодо створення окремого органу для збору, зберігання та перевірки  їхніх декларацій", - додали в НАЗК.

Напередодні у Раді Європи попередили, що можливе припинення повноважень суддів Конституційного суду України буде "кричущим порушенням" основного закону країни. Про це йшлося в листі генеральної секретарки Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич і президента Венеціанської комісії Джанні Букіккіо на ім'я голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова.

Нагадаємо, що 27 жовтня судді КСУ визнали неконституційною статтю Кримінального кодексу, що передбачала відповідальність за брехню в деклараціях чиновників. РНБО та Кабмін визнали ситуацію загрозливою для національної безпеки країни.

Вже увечері 28 жовтня глава Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександр Новіков повідомив, що агентство через рішення КС закрило реєстр електронних декларацій.

Увечері 29 жовтня на позачерговому засіданні Рада національної безпеки і оборони України ухвалила розпорядження, яке зобов'язало НАЗК невідкладно відновити доступ громадянам до реєстру декларацій чиновників та забезпечити механізм їхньої спецперевірки. 

Після засідання РНБО терміново зібрався й Кабмін, який ухвалили розпорядження щодо розблокування роботи НАЗК.

Того ж дня президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт щодо припинення повноважень суддів Конституційного суду через суперечливе рішення. Законопроєкт переданий на розгляд Комітету з питань правової політики та опрацьовується народними депутатами України. 

Зазначимо, що найближче пленарне засідання Верховної Ради має відбутись 3 листопада.

У ніч проти 30 жовтня доступ до публічних декларацій відновили, а Національне агенство з протидії корупції знову змогло проводити спецперевірки, що розблокувало призначення посадовців всіх рівнів.

Між тим голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що Європарламент підтримав ініціативу президента Володимира Зеленського про оновлення складу Конституційного суду. Також цю пропозицію узгодили з послами країн "Великої сімки" (G7). 

Відео Голова КСУ: законопроєкт про відновлення добропорядності Конституційного судочинства має ознаки державного перевороту

Новостворений законопроєкт про відновлення добропорядності Конституційного судочинства має ознаки державного перевороту. Це під час брифінгу заявив голова Конституційного суду Олександр Тупицький. Його виступ перед журналістами триває вже дві години. Тупицький додав, що якщо наступного тижня проєкт закону таки ухвалять і суддів звільнять, то порушиться принцип незмінюваності влади.    

Голова КСУ: законопроєкт про відновлення добропорядності Конституційного судочинства має ознаки державного перевороту

 

Джерело матеріала
loader
loader