У суботу, 21 листопада, в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Свято було започатковане 2014 року на честь двох доленосних історичних подій — Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.
Раніше Україна святкувала День Свободи 22 листопада. З приходом до влади Віктора Януковича свято скасували, але вже 2014 року п'ятий президент Петро Порошенко скасував указ попередника та встановив День Гідності та Свободи.
Дата 21 листопада обрана як день, коли 2013 року на Майдан Незалежності в Києві вийшли перші мітингувальники, а також день президентських виборів 2004 року, які стали початком Помаранчевої революції.
Сім років тому тисяі громадян почали збиратися на Майдані Незалежності у Києві, встановлювати намети і проводити масові акції на знак незгоди з рішенням тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
Протягом трьох місяців протестувальники вимагали продовжити Євроінтеграцію та припинити застосування грубої сили до громадян. Починалися протести від мирних зібрань студентства, а згодом - переросли у масові мітинги з використанням палаючих шин, "коктейлів Молотова" і бруківки, яка стала зброєю в руках протестувальників. Найжорсткіші сутички з протестувальниками припали на 18-20 лютого 2014 року.
Ціною трьох місяців Революції Гідності стали 106 убитих громадян, яких назвали Героями Небесної Сотні, і понад 2 тис. поранених, а тодішній президент Віктор Янукович втік з країни до РФ.
Щорічно 21 листопада проводяться тематичні та меморіальні заходи, покладання квітів, освітні та мистецькі акції. Вже сьомий рік поспіль у Києві на алеї Героїв Небесної Сотні відбувається молебень.
2020 року свято відбувається в умовах карантинних обмежень через коронавірус, тому учасники масових акцій обов'язково повинні мати з собою маску чи респіратор, а також повинні дотримуватися соціальної дистанції.
Програма заходів з нагоди Дня Гідності і Свободи у Києві
-
О 10:00 21 листопада біля меморіалу на алеї Героїв Небесної Сотні відбудеться покладання квітів та молебень біля храму Архістратига Михаїла. Акцію організували громадська організація "Родини небесної сотні", Ініціативна група постраждалих на Майдані, Національний музей Революції Гідності.
-
О 14:00 стартує автопробіг "Майдан-Феофанія". Організатори пробігу "Рух опору капітуляції" заявляють, що метою заходу є захист національних і громадянських прав українців. Також до пробігу приєднаються активісти Free Riff, які виступають за звільнення Андрія Антоненка, Юлії Кузьменко та Яни Дугарь, обвинувачених у вбивстві Павла Шеремета.
- О 16:00 активісти вийдуть на ходу "Не втрачаємо Гідність! Захистимо Свободу!". Маршрут починається на початку алеї Героїв Небесної Сотні на Майдані. Хода завершиться молитвою за Україну біля хреста на меморіалі Героям Небесної Сотні.
- Музей Майдану до свята запускає віртуальний флешмоб - під хештегом # бути_гідним. Користувачам пропонують ділитися своїми спогадами про Помаранчеву революцію та Євромайдан. Також на знак солідарності і пам'яті про події Революції гідності організатори закликають українців пов'язати синьо-жовту стрічку на одяг, рюкзак, сумку чи автомобіль.
Відео Стисло в цифрах: що відомо про слідство у справі розстрілів на Майдані
Цього тижня героїв Небесної сотні згадувала вся Україна. Родичі, друзі та учасники Революції гідності в Києві вшанували пам'ять загиблих квітами і білими янголятами. Із вимогами оголосити в міжнародний розшук "беркутівців", яких видали Росії, родичі Небесної сотні і захисники Майдану прийшли до Офісу президента. Влада знову запевнила, що розслідування тих злочинів не будуть спущені на гальмах.
ТСН. Тиждень