КИЇВ. 30 січня. УНН. Президент України Володимир Зеленський заявив, що закону “Про народовладдя через всеукраїнський референдум” найбільше бояться “деякі політики та їхні „партійні“ коментатори”. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook, передає УНН.
Деталі
“Найбільше цього тижня вразило, як багато страху з’явилося в деяких політиків та їхніх „партійних“ коментаторів від нашого закону про референдум. Зовсім не у суспільства, а саме в політиків. Знаєте, чому вони так бояться референдуму? Все банально. Це їхній ключовий страх перед людьми”, — написав Зеленський.
На його думку — це страх перед незворотністю тих змін, які відбулись у 2019 році.
“Коли дуже солідні діячі та діячки після десятиліть „царювання“ у високих кабінетах вмить опинилися... без влади та впливу. Зараз вони живуть лише однією цинічною надією, що нібито можна відігратись і знову зібратися „клубом старих друзів“ на печерських пагорбах, щоб вирішувати все в державі для власної вигоди і не питаючи в суспільства”, — зазначив Зеленський.
Зеленський повідомив, якщо народ має реальний інструмент референдуму, то такі діячі насправді не можуть бути впевненими ні в чому.
“Бо референдум — це інституційна зброя людей, щоб відсікати те, що не відповідає інтересам суспільства. Та обирати те, заради чого має працювати держава. Ми дали людям справжню можливість здійснювати вирішальний вплив на владу. І не на один раз, а назавжди. І скористатися цією можливістю народ може в будь-який момент”, — написав Зеленський.
Окрім того, Президент порадив політикам звикати.
“Вам тепер завжди доведеться враховувати, що останнє слово буде не за вами, а за суспільством”, — додав Зеленський.
Доповнення
26 січня парламентарі ухвалили в цілому законопроект про народовладдя через всеукраїнський референдум.
Законопроектом передбачаються такі види всеукраїнського референдуму за предметом:
- затвердження закону про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України;
- вирішення питання загальнодержавного значення;
- зміна території України;
- втрата чинності законом України або окремими його положеннями.
Розширено коло суб’єктів процесу референдуму, які реєструються в ЦВК як прихильники чи опоненти питання всеукраїнського референдуму. Ними можуть бути як політичні партії, так і громадські організації, відповідно зареєстровані у ЦВК.
За словами спікера Парламенту Дмитра Разумкова, законопроект про народовладдя дає можливість проведення референдумів починаючи з 2022 року.
За словами голови Комітету виборців України Олексія Кошеля, у схваленому законопроекті про народовладдя є багато ризиків, які пов’язані з можливістю проведення штучних референдумів, винесення на них проросійських питань та піару політичних сил.
У свою чергу, народна депутатка України від фракції “Слуга народу” Євгенія Кравчук заявила, що Конституційний Суд України зможе визнавати конституційність того чи іншого референдуму. І саме він може також зупинити процес референдуму, якщо у нього є якісь побоювання.
На думку голови партії “Слуга народу”, народного депутата України Олександра Корнієнка, організація, підготовка та проведення референдуму в Україні обійдеться приблизно в 1-2 мільярди гривень.