Після довгоочікуваної розмови президента Володимира Зеленського з головою КНР Сі Цзіньпіном Пекін навіть призначив свого спецпредставника в Україну, щоб розібратися із ситуацією на місці для подальшого врегулювання конфлікту. Чи означає це, що Китай всерйоз бере на себе роль посередника у переговорах щодо завершення війни, які його наміри у цій справі та які шанси на успіх? KP.UA розбиралася у цьому питанні.
Китай хоче бути миротворцем
У розмові з українським президентом Сі Цзіньпін наголосив, що Китай планує сприяти політичному врегулюванню "кризи" - так китайська сторона називає війну Росії проти України.
Відразу після розмови двох лідерів стало відомо про взаємне відправлення дипломатів, яке, очевидно, спеціально приурочили до цієї знакової події. Так, Україна відправляє до Китаю нового посла – Павла Рябікіна, а Китай – свого спецпредставника до Києва, Лі Хуея.
Щодо останнього йдеться про призначення посередника, який, швидше за все, спілкуватиметься з обома сторонами: Росією та Україною – такого собі « китайського Волкера ». Китайський емісар, на відміну від американського, не дратує так сильно Москву, тому Китай без палиць у колеса з боку росіян може повноцінно включитися в переговорний процес.
– Пекін готовий співпрацювати з Києвом незалежно від міжнародної ситуації. Китай зосередиться на просуванні мирних переговорів і докладе зусиль для якнайшвидшого припинення вогню, - сказав сам Сі Цзіньпін.
У Європейському Союзі вже привітали телефонну розмову між президентом України Володимиром Зеленським та лідером КНР Сі Цзіньпіном. У Брюсселі очікують, що Китай використовує свій вплив на Росію для закінчення війни.
- Це важливий перший крок Китаю, який давно назрів, у виконанні своїх обов'язків як члена Ради Безпеки ООН. Керівництво Китаю має використати свій вплив, щоб змусити Росію припинити її агресивну війну, відновити територіальну цілісність України та поважати її суверенітет, – сказав офіційний представник Європейської комісії Ерік Мамер.
Китайські офіційні ЗМІ також рясніють одноманітними похвалами Сі Цзіньпіну за те, як він "бере ситуацію під контроль".
- Телефонну розмову можна розцінити як спробу Сі Цзіньпіна перехопити ініціативу після того, як минулого тижня посол Китаю у Франції викликав обурення, поставивши під сумнів незалежність України та інших пострадянських держав, - зазначає агентство Bloomberg.
Відносини Китаю до України змінилося на краще…
Західні ЗМІ звертають увагу на те, що після розмови двох лідерів ставлення до України всередині Китаю зрушило у позитивному напрямку. Україна знову стала "стратегічним партнером", а Зеленський - президентом, який завжди приділяв пильну увагу двостороннім відносинам. Зазначається також, що Сі Цзіньпін вперше подякував Україні за допомогу в евакуації китайських громадян у перші дні війни.
- Це дуже відрізняється від того, як китайські ЗМІ ставилися до України та президента Зеленського на початку війни, - звертає увагу ВВС. І ця офіційна зміна тону, схоже, відповідає тому, що зараз широко розглядається як "великий дипломатичний наступ" уряду Сі, спрямований на "завоювання друзів" у Європі.
…але це необов'язково прорив
Але разом із цим західні аналітики, ЗМІ та політики дуже обережно ставляться до перспектив китайської миротворчості в Україні.
Лідер Китаю Сі Цзіньпін сказав президенту України Володимиру Зеленському, що єдиний спосіб досягти миру для його країни – це переговори з Росією. Але тут і полягає вся проблема. Пекін, пропонуючи переговори про мир, нічого не говорить про виведення російських військ з території України і тим більше про покарання винних за агресію та військові злочини.
Нагадаємо, що пропозиція Китаю з 12 пунктів, яка передбачає припинення вогню, була оприлюднена на початку цього року. І Київ, і наші союзники на Заході швидко його відкинули як одностороннє та вигідне лише Кремлю.
Що добре для Росії, погано для України
Західні країни вважають, що мирні ініціативи Китаю звучать надто розпливчасто для України і не містять конкретного шляху виходу з війни, а також можуть бути використані Путіним для просування такого перемир'я, внаслідок якого російські війська збережуть контроль над окупованими територіями. І головне – Москва підтримує спроби Китаю стати посередником. "Пекін хоче політичного компромісу, а Київ хоче військової перемоги", - повідомляє ВВС.
Крім цього, Китай направить свого спецпредставника в Україну Лі Хуея, який раніше понад десять років працював послом у Росії. Тобто не можна виключити, що Пекін і надалі дивитиметься на війну в Україні «російським поглядом».
Росія не приховує цієї зацікавленості у китайських пропозиціях.
- Ми готові вітати все, що може наблизити... досягнення Росією поставленої мети, - заявив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков.
Тому Bloomberg робить висновок, що розмова Сі Цзіньпіна із Зеленським – це необов'язково прорив.
- Ми вважаємо, що Сі Цзіньпіну та офіційним особам КНР важливо дізнатися українську точку зору на це незаконне, неспровоковане вторгнення Росії. Чи призведе це до якогось значущого мирного руху, плану чи пропозиції? Не думаю, що можна сказати вже зараз, – заявив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.
Думка експерта
Іван Ступак, експерт Українського інституту майбутнього:
- Розмова Зеленського та Сі Цзіньпіна важлива тим, що спілкування почалося і багаторазово активізувалося. Це сигнал того, що Росія втратила монополію на спілкування з Китаєм, що для росіян стало дуже неприємним фактом.
Що ж до миротворчих зусиль Китаю, то тут важливо те, що вони, попри все, почалися. Хоча й не так, як цього цілком хоче Україна.
Китайський мирний план поки що зводиться до припинення вогню та сісти за стіл переговорів. І все. Тобто не йдеться про виведення російських військ. За планом Китаю, обидві сторони мають просто припинити стріляти, а українці ще й скасувати свій контрнаступ. Тобто саме те, чого хоче Росія. Але незважаючи ні на що, нам потрібно й надалі спілкуватися з Китаєм, щоб вивести його з-під впливу російських наративів і зробити його справді нейтральним у цьому конфлікті.
Закордонна преса
CNN:
- Телефонний дзвінок – це перша розмова Сі з Зеленським з того часу, як Росія вторглася в Україну в лютому минулого року. Для порівняння, після вторгнення Сі розмовляв із Путіним п'ять разів, включаючи особисту зустріч у Кремлі, коли китайський лідер відвідав Москву минулого місяця, та ще одну особисту зустріч на регіональному саміті у Центральній Азії у вересні минулого року.
Пекін досі відмовлявся засудити вторгнення Росії в Україну або закликати до виведення військ, натомість закликаючи «всі сторони» до стриманості та звинувачуючи НАТО у розпалюванні конфлікту. Він також продовжує поглиблювати дипломатичні та економічні зв'язки з Москвою, незважаючи на заяви про нейтралітет. Однобока позиція Пекіна якраз і проявляється і в його дипломатичних відносинах із Москвою та Україною.
Le Monde:
- Китайська державна телекомпанія CCTV повідомила, що під час розмови Сі сказав Зеленському, що «діалог та переговори» є «єдиним виходом» із війни. "У питанні української кризи Китай завжди стояв на стороні світу, і його основна позиція полягає у сприянні мирним переговорам", - повідомив Сі.
Пекін закликав Росію та Україну відновити мирні переговори, заявивши, що «діалог та переговори є єдиним життєздатним рішенням». Однак Китай послідовно відмовляється називати конфлікт в Україні війною, яка почалася, коли війська Москви вторглися в сусідню країну. Тобто Китай не є тим неупередженим спостерігачем, за якого себе видає.