Атака безпілотників на Кремль спровокувала зростання цін на пшеницю у світі - Bloomberg
Атака безпілотників на Кремль спровокувала зростання цін на пшеницю у світі - Bloomberg

Атака безпілотників на Кремль спровокувала зростання цін на пшеницю у світі - Bloomberg

Ціни на пшеницю на світовому ринку показали найбільший стрибок за шість місяців. Це сталося на тлі ескалації напруженості в Чорному морі, яку спровокувала заява Москви про збиття двох безпілотників, які атакували Кремль.

Стрибок цін стався у непростий час для майбутнього "зернового коридору", яким Україна експортує свою продукцію АПК через Чорне море. За повідомленнями турецьких ЗМІ, в п'ятницю, 5 травня, заступники міністрів оборони Туреччини, Росії та України повинні обговорити питання про продовження "зернової угоди", термін дії якої, як заявляли в Москві, закінчується 18 травня, повідомляє агентство Bloomberg.

Агентство нагадує, що з кінця липня 2022 року в рамках домовленостей на світовий ринок з України було вивезено майже 30 мільйонів тонн зернових, при цьому основним пунктом призначення є Китай, за ним ідуть Іспанія та Туреччина. Поставки кукурудзи становлять близько половини вантажів,а пшениці – близько чверті.

Спалаху напруженості було достатньо, щоб спровокувати сплеск угод на світовому ринку пшениці. Перед цим ціни на неї впали до дворічного мінімуму на тлі сприятливих перспектив врожаю у північній півкулі, де вирощується більша частина пшениці у світі.

Атака безпілотників відновила побоювання з приводу світових поставок пшениці та викликала у трейдерів стурбованість через те, що нещодавнє зниження цін могло бути надмірним, повідомила електронною поштою аналітик Farm Futures Жаклін Холланд.

Ф'ючерси на пшеницю у Чикаго зросли на 1,2% до 6,475 долара за бушель. Днем раніше ціни підскочили на 5%. Ціни на кукурудзу знизилися на 0,3% в четвер, в той час як ціни на сою практично не змінилися.

"Зернова угода" - що необхідно знати

У липні 2022 року Росія та Україна за посередництва Туреччини підписали окремі угоди з Організацією Об'єднаних Націй про відновлення експорту української аграрної продукціїчерез Чорне море. ООН і Туреччина стали гарантами реалізації Угоди.

Вивезення зернових було зупинено з початку повномасштабної війни, оскільки РФ блокувала Чорне море.

Чинність угоди продовжували у листопаді 2022 року та березні 2023 року.

Однак 20 березня Росія фактично зупинила експорт української аграрної продукції, заблокувавши інспекції кораблів у Чорному морі.

25 квітня РФ звинуватила Україну в атаках на пункти базування Чорноморського флоту в Севастополі та цивільну інфраструктуру Криму, заявивши, що може заблокувати реалізацію "зернової угоди".

У ніч на 3 травня безпілотники атакували територію Кремля. В адміністрації президента РФ заявили, що таким чином Україна нібито вчинила замах на Володимира Путіна.

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна не причетна до цієї атаки.

Теги за темою
війна Туреччина Чорне море
Джерело матеріала
loader