Атаки РФ досягли безпрецедентного рівня, командири й виконавці мають відповісти за злочини – Боррель і Ленарчич
Високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель і єврокомісар з питань врегулювання кризових ситуацій Янез Ленарчич відреагували на підрив Каховської гідроелектростанції, скоєний російськими окупантами 6 червня. Атаки на цивільну критичну інфраструктуру України з боку РФ вийшли на безпрецедентний рівень, йдеться у спільній заяві політиків, розміщеній на сайті ЄС.
"Європейський Союз засуджує цю атаку у найрішучіший спосіб. Вона являє собою новий вимір російських звірств і може представляти порушення міжнародного права, зокрема міжнародного гуманітарного права", – додали Боррель і Ленарчич.
Вони уточнили, що Євросоюз підтримує зв’язок з українською владою для забезпечення негайної підтримки. Ситуацію активно моніторить Координаційний центр реагування на надзвичайні ситуації ЄК, зберігаючи контакт із Державною службою з надзвичайних ситуацій України.
У заяві також нагадали, що наша держава може запросити допомогу в межах Механізму цивільного захисту ЄС (UCPM), до якого нещодавно долучилася. "Ми готові задовольнити будь-які невідкладні потреби, у тому числі щодо продуктів зарчування та питної води", – зазначається в повідомленні.
"Атаки на критичну цивільну інфраструктуру можуть вважатися воєнними злочинами. Ми підкреслюємо нашу рішучість забезпечити, щоб усі командири, виконавці та співучасники воєнних злочинів чи інших найбільш серйозних злочинів були притягнуті до відповідальності відповідно до міжнародного права", – наголосили Боррель і Ленарчич.
Вони підтвердили, що повінь, яка виникла внаслідок підриву Каховської ГЕС, становить небезпеку для життя сотень тисяч цивільних у близько 80 населених пунктах, зокрема місті Херсон. Це погіршує "і без того жахливу гуманітарну ситуацію” на Херсонщині.
Крім того, у Європейському Союзі вказали на потенційну небезпеку для Запорізької АЕС, яка отримує воду для охолодження реакторів з Каховського водосховища.
"Цим відчайдушним вчинком Росія також продовжує свою безрозсудну ядерну спекуляцію, ставлячи під загрозу належне функціонування систем безпеки та захисту ЗАЕС шляхом явного порушення відповідних резолюцій Ради директорів МАГАТЕ і Генеральної конференції, а також п’яти принципів забезпечення ядерної безпеки й охорони на ЗАЕС Генерального директора МАГАТЕ. Це безвідповідально і абсолютно неприйнятно", – додали в заяві.
На тлі терористичного акту Росії, Боррель і Ленарчич також повторно висловили підтримку "формулі миру" для завершення війни РФ проти нашої держави, запропонованій президентом України Володимиром Зеленським. Вони закликали глобальних партнерів теж підтримати цей план і додали: "Європейський Союз залишається непохитним у своїй підтримці України стільки, скільки потрібно".
Каховська ГЕС працювала з 1950-их років. Основними завданнями станції було забезпечення регулювання стоку Дніпра для живлення електроенергією, зрошення та водопостачання південних районів, а також забезпечення навігації від Херсона до Запоріжжя. З цієї ГЕС починається Північнокримський канал. Саме з нього питну воду отримує тимчасово анексований Крим.
Та в ніч на 6 червня російські військові підірвали дамбу на Каховській ГЕС. За словами місцевих жителів, вибух був лише один, але після нього конструкції почали руйнуватися одна за одною. Згодом в "Укргідроенерго" заявили, що станція зруйнована повністю і відновленню не підлягає. За даними ОК "Південь", через знищення ГЕС Крим на роки може залишитися без питної води.
Президент Володимир Зеленський скликав термінове засідання РНБО через теракт на станції. За його підсумками секретар Радбезу Олексій Данілов заявив, що "ніщо і ніхто, жоден росіянин не зупинить звільнення України, час якого настав". Більше новин за цією темою шукайте у спецтемі ZN.UA.