Президент Володимир Зеленський заявив, що не хоче їхати на саміт НАТО у Вільнюсі, який відбудеться 11-12 липня, "заради розваги". Він наголосив, що Україні потрібні гарантії безпеки, допоки вона не стане членом блоку.
Про це гарант сказав в інтерв'ю ABC News. Зеленський очікує, що наша країна отримає запрошення до Альянсу.
"Це справа політичної волі – знайти потрібні формулювання та запросити Україну. Це буде важливий меседж, що НАТО не боїться Росії. Україна має отримати чіткі гарантії безпеки, доки вона не в НАТО. Це дуже важливо. Тільки за цих умов наша зустріч матиме сенс. Інакше це чергова політика", – сказав Зеленський.
Водночас він дав зрозуміти, що таки поїде на саміт: "Чому? Я думаю, що ми зробимо багато роботи".
"Ми працюємо з партнерами над гарантіями безпеки, працюємо над тим, щоб допомогти партнерам зробити певні висновки напередодні саміту НАТО. І ми б хотіли, щоб усі рішення були прийняті протягом саміту. У цьому випадку очевидно, що я буду там і робитиму. все, щоб прискорити це рішення, щоб мати домовленість із нашими партнерами. Я не хочу їхати до Вільнюсу заради розваги", – додав президент.
Як відомо, 9 липня віце-прем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина заявила, що поки що немає фінального рішення щодо участі Зеленського в цьому саміті.
Як повідомляв OBOZREVATEL, генсек НАТО Єнс Столтенберг 7 липня заявив, що Зеленський візьме участь у саміті у Вільнюсі. На нього очікують на інавгураційній зустрічі Ради Україна-НАТО. Він також озвучив очікування від саміту, зазначивши, що члени НАТО "зроблять Україну ще сильнішою".
У Білому домі заявили, що президент США Джо Байден чекатиме на особисту зустріч із Зеленським на саміті.
Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що рішення саміту "не розчарує українців".
В Офісі президента України виключили можливість особистого візиту Зеленського на саміт НАТО, якщо лідери країн Альянсу виявлять "дефіцит мужності".
У МЗС України заявили, що надання Україні запрошення до НАТО вже на цьому етапі відповідає інтересам країн-союзників. Київ проводить реформи, незважаючи на повномасштабну війну. Однак одна реформа у світі залишається незавершеною – ставлення Заходу до ролі РФ в архітектурі євроатлантичної безпеки.