Президент Володимир Зеленський направив офіційні листи турецькому лідеру Реджепу Ердогану і генсеку ООН Антоніу Гутеррішу з пропозицією продовжити роботу чорноморської зернової ініціативи або її аналога без участі РФ. Про це він сказав у вечірньому відеозверненні.
"Якщо купка людей десь там у Кремлі вважає, що вони нібито мають право вирішувати, чи буде їжа на столах у різних державах: Єгипті або в Судані, у Ємені або в Бангладеш, у Китаї, в Індії, у Туреччині, в Індонезії, то світ має змогу показати, що шантаж не дозволений нікому", – заявив Зеленський.
Він наголосив, що після запуску чорноморської зернової ініціативи майже 33 млн тонн агропродукції було експортовано до 45 держав світу. 60% обсягів пішли в країни Африки та Азії.
"Чорноморська зернова ініціатива може й повинна працювати й надалі – якщо без Росії, то без Росії. Угода щодо експорту зерна – це угода з Туреччиною та ООН – залишається чинною. Єдине, що зараз потрібно, це її акуратне виконання та рішучий тиск світу на державу-терориста", – заявив Зеленський.
Президент офіційно запропонував Ердогану і Гутеррішу продовжити ініціативу у тристоронньому форматі, без РФ, – "так, як це найнадійніше".
Він наголосив, що Україна, ООН і Туреччина спільно можуть забезпечити роботу продовольчого коридору та інспектування суден.
- 17 липня 2023 року Росія оголосила про вихід з Чорноморської зернової ініціативи. Вона повідомила, що не даватиме гарантій ненападу на цивільні судна після цієї дати. Зеленський у відповідь нагадав, що між Україною і Росією не було ніяких домовленостей, а вихід росіян стосується тільки її угоди з ООН і Туреччиною.
- У жовтні 2022 року Росія вже виходила з зернової угоди, але Туреччина й ООН почали самі виконувати інспекції суден з українським зерном, що змусило Росію швидко передумати.