На випередження Зеленського в Раді зареєстрували законопроєкт про прирівняння корупції до держзради
Група народних депутатів із міжфракційного об'єднання «Розумна політика» зареєструвала у Верховній Раді законопроєкт, яким пропонує прирівняти корупційні злочини у час воєнного стану до державної зради. Водночас на відміну від озвученої раніше пропозиції президента Володимира Зеленського, підслідність цих злочинів планують залишити виключно за Національним антикорупційним бюро.
Законопроєкт №9659 зареєстровано у парламенті 30 серпня. На разі на сайті законодавчого органу ще відсутній його текст та супровідні документи, але один із його ініціаторів Дмитро Разумков у Telegram-каналі повідомив, що ним пропонується доповнити Кримінальний кодекс України ст. 111-3, згідно з яким корупціонерам загрожуватиме 15 років за ґратами або довічне з конфіскацією майна.
«Дуже важливий аспект, який ми передбачили у законопроекті: цими питаннями мають продовжувати займатися профільні антикорупційні органи: НАБУ, САП і Вищий антикорупційний суд. А не СБУ, через яку влада зможе тиснути на своїх політичних опонентів і “хоронити” власні корупційні справи, покарання за які вимагає суспільство», - додав Разумков.
Він також додав, що законопроєкт передбачає відповідальність за такі злочини для кожного топ-посадовця і чиновника середньої ланки, в тому числі «народного депутата, прем’єр-міністра, урядовця, Офіс президента і самого главу держави».
Президент Володимир Зеленський 27 серпня заявив, що пропонуватиме парламенту прирівняти корупцію до державної зради на час дії воєнного стану. Право на розслідування цих злочинів отримає в тому числі Служба безпеки України, хоча корупційні злочини є виключною компетенцією Національного антикорупційного бюро.
«Думаю, що парламент це отримає у найближчий тиждень і далі все на стороні парламенту. Ми розвиваємо демократичне суспільство. Ми повинні вводити системні речі, системні рішення. Саме так борються з корупцією», — виправдовував своє рішення президент.
Джерела ZN.UA в офісі президента повідомили, що спочатку НАБУ планували залишити лише дрібні корупційні розслідування, але після супротиву західних партнерів вирішили надати СБУ право паралельно вести розслідування великих корупційних справ. У разі виникнення розслідувань, що дублюють один одного в НАБУ і СБУ, рішення про підслідність буде приймати офіс генпрокурора.
Джерела ZN.UA в НАБУ підкреслили, що в разі таких змін будь-яку справу в НАБУ можна буде забрати, і для цього будуть законодавчі підстави, що матиме за собою низку негативних наслідків.
Як зазначив у свою чергу керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін, такі зміни до закону дадуть змогу Офісу президента захистити своїх топ-корупціонерів.