Київський апеляційний суд зобовʼязав Державне бюро розслідувань закрити справу проти телеканалу Прямий та його колишнього власника Володимира Макеєнка. Суд відмовив ДБР та прокуратурі у задоволенні скарги на ухвалу Шевченківського районного суду, який ще декілька місяців тому виніс рішення про закриття справи.
Про це в ефірі Прямого повідомив адвокат Євген Солодко.
"Це рішення означає, що кримінальне провадження повинно бути закрите, щоб канал працював у нормальному, людському режимі, не озираючись постійно на це кримінальне провадження, по якому можна для каналу зробити будь-яку біду", – сказав адвокат.
"Вони повинні були виконати рішення Шевченківського суду ще декілька місяців тому. Вони навіть не мали правових підстав для апеляції. Так написано в ухвалі Шевченківського суду, що ця ухвала не підлягає апеляційному оскарженню. Ні, прокурор пішов до апеляції, апеляція подивилася на все це і закрила провадження. Це абетка кримінального процесу, але, мабуть, прокурору вона не відома", – іронізує адвокат.
"Вони зараз роблять все, що завгодно. Такого рівня правового беззаконня, яке зараз крокує по країні, я не бачив давно, а практикую я майже три десятки років. Тому від прокурорів можна очікувати будь-що. Але це не означає, що цю ситуацію треба терпіти. Треба їх дожимати, тому що закон один для всіх на всій території України. Поки ми з вами й журналісти каналу не побачать постанову про закриття кримінального провадження, спокою не буде. Для нас мета – постанова про закриття кримінального провадження слідчим ДБР і затверджена прокурором на виконання рішення Шевченківського районного суду", – наголосив Євген Солодко.
Як відомо, справу щодо телеканалу "Прямий" відкрили у 2019 році. Адвокат зазначає, що з того часу слідчі ДБР не знайшли доказів порушення закону і вони зобовʼязані виконати рішення суду.
У липні 2020 року керівник слідчої групи ДБР Олег Корецький підтвердив: керівники Бюро давали вказівки слідчим вжити заходів для арешту телеканалу "Прямий" як речового доказу.
"Ціль була – заткнути рота "Прямому". Не просто арешт каналу. Мова йшла про те, щоб передати канал в управління АРМА. Конкретна мета очевидна – щоб заткнути рота журналістам і тим, хто бере участь в ефірах", – пояснив доктор юридичних наук, депутат Київради Леонід Ємець.
Народна депутатка Ірина Геращенко привітала канал з перемогою в суді.
"Очевидно, якщо ми правова держава, то судові рішення мають виконуватися. І всі ці обмеження роботи каналу мають бути негайно припинені. По-друге, ми бачимо сьогодні повну зачистку медіа-поля. Розпочалася вона не зараз. Спочатку на Банкову працював 1+1, потім підгребли під себе канал "Рада". Дуже сумно те, що відбувається сьогодні із Суспільним мовником, який перетворюється на УТ-1. Марафон – це взагалі ганьба. Це якесь "победобєсіє" в такому найгіршому російсько-білоруському варіанті. Всім хочеться правди, особливо якщо ми йдемо до ЄС та НАТО", – сказала Ірина Геращенко.
"А що стосується "Прямого", то як і 5-й, як і "Еспресо" це канали, які дозволяють собі критикувати владу, дуже коректно, враховуючи, що в нас воєнний стан, що ми всі об’єдналися навколо Збройних Сил України. Критика, яка лунає, стосується в першу чергу проблем, створених самою владою із корупцією, із незадовільним забезпеченням армії. І це нормально для преси. Це обов’язок преси і журналістики – контролювати владу", – наголосила Геращенко.
"Мені здається, якщо ми правова держава, треба виконувати рішення суду. Треба повертати канали у систему Т2. Якби у нас був нормальний комітет з питань свободи слова, а не імені Нестора Шуфрича, партнера партії влади з ОПЗЖ, то звичайно цей комітет виступив би проти свавілля марафону і проти відключення телеканалів", – переконана депутатка.
Вона наголосила, що політична цензура в державі, яка хоче стати членом ЄС і НАТО, неприпустима.