Реформи чи репресії? Чому ФОПам не подобаються нові правила оподаткування
Реформи чи репресії? Чому ФОПам не подобаються нові правила оподаткування

Реформи чи репресії? Чому ФОПам не подобаються нові правила оподаткування

Малим підприємцям стає дедалі важче виживати в умовах постійного закручування гайок

Після скасування податкових пільг для малого бізнесу у серпні 2023 року український уряд регулярно анонсує новації для вітчизняних підприємців. Лише за останні кілька днів світ ФОПів сколихнувся двічі: спочатку таксистам пригрозили штрафами за відсутність реєстратора розрахункових операцій (РРО) і невидачу касових чеків, а потім взагалі оголосили про перехід на європейську систему оподаткування.

Поки посадовці впроваджують нові стратегії боротьби з ухиленням від сплати податків, ФОПи називають реформи репресивними і вбивчими для малого бізнесу. "Телеграф" з'ясовував, які аргументи "за" і "проти" має кожна зі сторін.

Європейський підхід в українських реаліях

Днями голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив про намір оподатковувати фізичних осіб-підприємців за польською системою. За словами посадовця, єдиний податок в Україні перетворився з інструмента підтримки малого бізнесу на систему ухилення від оподаткування великого і середнього бізнесу.

"Зараз Міністерство фінансів України спільно з Міжнародним валютним фондом розглядають модель оподаткування, яка була б цивілізованою, простою, прозорою, зрозумілою і давала можливість підтримувати малий бізнес, а не закривати очі на те, як бавляться з податками великі підприємства", — сказав Гетманцев.

Зараз ФОПи третьої групи щоквартально сплачують 3% або 5% від доходу (єдиний податок) та 1430 грн (22% від мінімальної зарплати щомісяця) у вигляді єдиного соціального внеску. Із зарплати найманих працівників щомісяця стягується 18% податку на дохід фізосіб, 1,5% доходу на військовий збір, також роботодавець має сплачувати до бюджету ЄСВ у розмірі 22% від нарахованої зарплати.

Так звана "польська" модель оподаткування передбачає різні ставки податку для різних видів діяльності: від 3% для торгівлі, до 20% для сфери послуг, тоді як в Україні діє однакова ставка 5% для всіх дозволених видів діяльності. Також нова система дозволить збільшити ліміт за операціями. В Європі він становить 2 млн євро, проти 7,8 млн грн (198,7 тис. євро) в Україні.

Майже одночасно із заявою Гетманцева у Державній податковій службі наголосили, що вже з 1 жовтня водії, які надають послуги перевезення пасажирів та приймають до оплати готівку та/або електронні платіжні засоби, повинні видавати чеки. В іншому разі до порушників можуть застосовувати штрафні (фінансові) санкції.

Згідно з пп. 1, 2 ст. 3 закону "Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", правила є обов'язковими для таксистів, які:

  • не є платниками податків першої групи;
  • проводять розрахунки в салоні авто в готівковій формі або приймають в рахунок оплати за послуги перевезень платіжні карти;
  • не входять до переліку підприємців, звільнених від РРО, затвердженого постановою Кабміну від 23 серпня 2020 року №1336.

Підприємці у стані безвиході

Рішення про впровадження подібних реформ під час війни підприємці називають "широкомасштабним наступом на мікробізнес". За словами голови руху підприємців "SaveФОП" Сергія Доротича, репресивне закручування гайок, що триває з 2015 року, крок за кроком знищує спрощену систему оподаткування, яка є основою для мікропідприємства в Україні.

Бізнесмен пояснює: на загальній системі мікробізнес в українських реаліях працювати не зможе, адже для цього потрібно мати бухгалтера, а це вже не мікробізнес — з кишенькових грошей стартувати не вдасться, потрібен капітал.

"Якщо річ у ліквідації схеми з подрібнення бізнесу, коли замість офіційного оформлення найманих працівників для кожного співробітника відкривається ФОП, з цим треба боротися в інший спосіб. Нехай пропишуть чіткі критерії, за якими повинен створюватись суб'єкт господарювання, яким чином підприємець не має права оптимізувати свої витрати, створять механізм доведення пов'язаності осіб в таких фірмах тощо. Якщо ж чинний закон дозволяє працювати таким чином, чому підприємці повинні страждати від цього? Боротися з подрібненням бізнесу шляхом знищення можливостей для мікро підприємців — безглуздя", — каже Сергій Доротич в коментарі "Телеграфу".

Обурює ФОПів і несправедливість у підході оподаткування для малого і великого бізнесу. За словами голови руху "SaveФОП", поки компанії-гіганти безкарно "оптимізують" витрати за сірими і чорними схемами, мікропідприємці ледь не щодня стикаються з перевірками, утисками і завищеними вимогами доведення прозорості своєї роботи.

Наслідки реформ, спрямованих буцімто на виведення великого бізнесу з тіні, насправді торкаються саме маленьких фірм, ускладнюючи їхнє і без того важке існування в умовах війни.

"Бізнес політика Романа Насірова (ексголови Державної фіскальної служби та ексголови Асоціації учасників ринків капіталу. — Ред.) має загальне сукупне податкове навантаження менш як 1% від обсягу, тоді як я, підприємець третьої групи, сплачую 5% від обороту. Середня ставка, по якій податкова реагує і вважає, що є підстави для перевірок, це коли податкове навантаження загальної системи менш як 3%. Тобто, ФОП-мікропідприємець має податкове навантаження більше, аніж великий бізнес, який оптимізується за рахунок офшорних і інших схем. Це нонсенс. Для чого уряд бореться з третьою групою, яка платить 5%? Для чого чіпати першу групу, яка взагалі є самозайнятою і запитань до неї бути не може? Єдине, що можна притягнути за вуха — це друга група з фіксованим податком, який фактично можна замінити патентом. В інших випадках — це вбивство малого бізнесу", — каже бізнесмен.

Відчай підприємців сягнув таких масштабів, що колишні борці з системою Януковича мріють про повернення Податкового кодексу зразка 2010 року, який тепер здається цілком ліберальним.

Недосконалість сьогоднішніх правил ведення бізнесу в Україні підтверджується й нашим місцем у рейтингу економічних свобод, де Україну випереджає навіть росія та білорусь, зазначає Сергій Доротич. За таких умов вітчизняні підприємці не бачать майбутнього для свого бізнесу на Батьківщині і дедалі частіше наважуються на перевезення його за кордон.

"Малий бізнес зараз у безвихідному становищі: працювати за існуючими правилами дедалі складніше, а не працювати зовсім не можна, адже нам потрібно утримувати сім'ї. У цивілізованих країнах малий бізнес — це ринковий стимул для створення робочих місць і підвищення заробітної плати у великому бізнесі. В Європі, якщо ти займаєш себе сам, та ще й створюєш робочі місця, тебе носять на руках, а не душать репресіями.

Українки, які з початку війни виїхали за кордон і відкрили бізнес в Польщі, Румунії, країнах Балтії, перебувають у шоці від того, як це, виявляється, може бути просто. З впевненістю можу сказати, що дуже багатьох підприємців від вивезення бізнесу за кордон зупиняє виключно фізична неможливість виїхати з України. Щойно кордони відкриють, вони поїдуть", — каже Сергій Доротич.

Не можна душити бізнес під час війни

Рішення уряду про скасування спрощеної системи оподаткування було правильним кроком, вважає заслужений економіст України Олексій Плотніков. Уряд змушений рахуватися з вимогами Міжнародного валютного фонду, а подібні зміни в МВФ сприймаються дуже позитивно, адже міжнародні інституції мають своє бачення щодо необхідності реформування системи малого бізнесу в Україні.

Водночас, не всі зміни, що гарно виглядають на папері, можуть бути успішно реалізовані на практиці, каже експерт.

"Нема нічого поганого в тому, що у таксистів будуть касові апарати чи вони будуть виписувати квитанції, як це робиться в Західній Європі. Втім, я поки не бачу можливостей для масового придбання цих апаратів, починаючи з фінансових можливостей підприємців, закінчуючи можливостями з обладнання РРО необхідним програмним забезпеченням і контролем за видачею квитанцій", — пояснює економіст в коментарі "Телеграфу".

Що ж стосується системи оподаткування для ФОПів, запитань до неї дійсно багато. І хоча займатися її реформуванням необхідно, робити це під час війни, коли бізнес опинився на межі виживання, — не найкраща ідея, каже Олексій Плотніков.

"Схема створення ФОП замість оформлення найманого працівника, — це не ухилення від оподаткування, а його мінімізація. Така оптимізація сплати податків можлива в межах діючих законів, тому нічого кримінального у цьому нема. Якщо це когось дратує, нехай вносять поправки до законодавства, нехай чітко прописують, що цього робити не можна. Нема нічого дивного у тому, що бізнес шукає лазівки для виживання", — зазначає експерт.

Джерело матеріала
loader
loader