Сербія відмовила Україні в екстрадиції колишнього генерала Служби безпеки України Андрія Наумова, щодо якого в нашій державі порушено низку кримінальних справ та якого українські правоохоронці оголосили у міжнародний розшук. Влітку минулого року його затримали на кордоні між Сербією та Північною Македонією за підозрою у відмиванні грошей.
Судовий процес над Наумовим тривав понад рік, тож строк покарання він практично відбув: вже у грудні Наумов може вийти на свободу. Про це повідомляє BBC News Україна
"Сербський суд відмовився видавати Андрія Наумова Україні та відправив на рік до в’язниці за відмивання грошей. Враховуючи, що експосадовець СБУ вже перебуває в слідчому ізоляторі понад рік – це покарання він практично відбув і скоро вийде на волю. За нашими даними, це може статися вже на початку грудня", – зазначає видання.
Ексочільника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Наумова у компанії громадянина Німеччини Олександра Акста, за яким тягнеться слава контрабандиста, затримали на кордоні між Сербією та Північною Македонією 7 червня 2022 року. У нього виявили незадекларовану готівку на суму близько 600 тисяч євро, 120 тисяч доларів та дорогоцінне каміння.
Відтоді Наумова утримували у слідчому ізоляторі сербського міста Ніш. Паралельно тривав судовий процес за обвинуваченням колишнього співробітника СБУ у відмиванні грошей, прокуратура вимагала для нього рік позбавлення волі.
В Україні Наумов є фігурантом кількох кримінальних проваджень. За даними Державного бюро розслідувань, одна зі справ стосується одночасного отримання зарплати в СБУ та на держпідприємстві, на якому Наумов працював до приходу в спецслужбу: це дозволило йому незаконно отримати понад 3,3 млн грн. У рамках цього провадження колишньому топпосадовцю СБУ повідомили про підозру у шахрайстві за частиною 4 статті 190 Кримінального кодексу України, його заочно арештували та оголосили у міжнародний розшук.
Ще одна справа стосується періоду, коли Наумов очолював "Центр організаційно-технічного і інформаційного забезпечення управління зоною відчуження". Тоді, ствердують слідчі, він уклав із фіктивним підприємством завідомо невигідний договір та безпідставно нараховував собі премії. У цьому провадженні йому повідомили про підозру у привласненні та розтраті майна та у зловживанні владою або службовим становищем, а суд ухвалив рішення про заочний арешт.
Водночас представники української влади, зокрема, президент України Володимир Зеленський називали Наумова "зрадником": глава держави навіть позбавив його звання бригадного генерала, що, зазначили у ВВС, зіграло згодом на руку колишньому співробітнику СБУ у сербському суді.
Ім'я Наумова також пов'язували зі справою про державну зраду колишнього керівника Кримського УСБУ Олега Кулініча, який свого часу, за версією слідства, лобіював Наумова на високу посаду у Службі безпеки. Розглядалася версія, що Наумов міг працювати на російські спецслужби.
Однак справи про державну зраду проти нього досі немає. У відповіді на запит ВВС влітку поточного року у ДБР зазначили, що Наумов у справі Кулініча не фігурує. А джерела видання у слідстві визнали, що версія про його роботу на російські спецслужби була дещо поспішною.
Тим часом у Сербії паралельно з судом над Наумовим через відмивання грошей розглядався також запит України про екстрадицію колишнього високопосадовця. Зрештою суд вирішив відмовити Україні у цьому запиті.
При ухваленні рішення суд взяв до уваги заяви самого Наумова, який стверджував, що звинувачення проти нього в Україні є безпідставними та політично мотивованими. І він побоюється за своє життя у разі повернення на батьківщину.
Наумов також згадав про гучну історію з замахом на нього, що сталася у січні 2021 року. Тоді правоохоронцям нібито вдалося запобігти цьому замаху, а за підозрою в організації злочину затримали співробітника спецслужби Юрія Расюка, замовив замах, за версією слідства, колишній заступник голови СБУ Дмитро Нескоромний.
У сербському суді Наумов апелював до того, що причетні до організації цього замаху досі не покарані. Згадав він і обвинувачення у "державній зраді", які Наумов назвав "політичною справою".
"Його робота на посаді начальника департаменту СБУ не сподобалась багатьом, тим паче, що він відповідав за контроль діянь, пов’язаних з корупцією. Під час служби він і його родина цілодобово перебували під охороною, оскільки була інформація про імовірне викрадення. Він також вважає, що замах на нього пов’язаний з цією роботою", – процитували журналісти пояснення Наумова, зафіксовані у матеріалах справи.
У липні 2023 року сербський суд відмовив в його екстрадиції до України. Рішення судді аргументували саме розслідуванням українськими правоохоронцями його можливої державної зради, що, на думку суддів, можна розцінювати, як політичне переслідування.
Тим часом добігає кінця строк відбування покарання за відмивання грошей: його Наумов практично відсидів у СІЗО за час судового процесу. І не виключено, що після звільнення з-під варти колишній посадовець СБУ може попрямувати прямісінько до Москви.
Шеф-редактор OBOZ.UA Орест Сохар ще влітку минулого року оприлюднював інформацію про те, що Кремль зацікавлений у тому, аби використати Наумова у показовому судилищі над Зеленським.
"Джерела в силових структурах підтвердили інформацію, що путіноїди задумали продати світові театралізовану постановку під узагальненою назвою "Український режим влаштував геноцид власного народу". Очевидно, йтиметься про "бомбардування народів Донбасу", "геноцид мирного населення" та іншу лободу, про яку "чревовещают" сьогодні адепти путінської хунти. Ключовий нюанс, про який повідомили мої джерела – це публічний допит свідків. Одним із них, за інформацією силовиків, має стати ексгенерал СБУ Андрій Наумов, колишній керівник департаменту внутрішньої безпеки СБУ", – писав Сохар у серпні 2022 року.
За даними джерел шеф-редактора OBOZ.UA, у момент, коли Україна вже звернулася до Сербії з запитом про екстрадицію Наумова, росіяни намагалися домовитися з сербами в своїх інтересах.
"Джерела стверджують, що росіяни зараз торгуються з сербами щодо передачі Наумова. Саме тому серби не звільняють колишнього генерала з-під варти тому, бо прагнуть вигідно розміняти його у цій оборудці. За сербськими законами його можуть утримувати під вартою до 3-х років", – зазначав Сохар.
Нагадаємо, екскерівник ГУР Кондратюк розповів про проблеми в СБУ. Зокрема, за його словами, Наумов та Кулінич відверто маніпулювали тодішнім очільником СБУ Іваном Бакановим.
"Маючи тільки якусь юридичну освіту та загальне уявлення, неможливо контролювати цю службу. Виявилося, що ні. Це як людина, яка не вміє плавати, і її пустили до басейну", – характеризував Кондратюк Баканова.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!