Щодо картоплі у раціоні є багато дискусій. Одні стверджують, що цей овоч за рахунок суттєвого вмісту крохмалю може негативно вплинути на рівень ваги.
Також існує думка, що картопля на парі, запечена або оброблена в іншій спосіб з мінімальним додаванням масла - це навіть корисно. Серед дієтологів є консенсус щодо того, що вживання картоплі у надмірній кількості - це 100% "зло" для організму. Власне, як і переїдання будь-яким іншим продуктом.
Що саме станеться з нашим тілом та самопочуттям, якщо їсти картоплі багато щодня. У думці фахівців розбирався Health.
Скільки радять їсти картоплі, щоб не завдати шкоди організму
За даними Міністерства сільського господарства США, у 100 грамах картоплі міститься приблизно 92 калорії. У 2019 році середньостатистичний житель США з'їдав приблизно 22,4 кг картоплі на рік в розрахунку на одну людину.
Водночас дієтологи рекомендують з'їдати на тиждень від 4 до 6 середніх порцій картоплі (приблизно від 1600 до 2400 калорій), і не перевищувати цю норму. Може здатися, що це доволі значна порція. Але слід не забувати, якщо йдеться про ту ж картоплю "фрі", то дозволена кількість картоплі буде значно меншою.
Що буде, якщо з'їсти багато картоплі
Вживання занадто великої кількості картоплі, особливо смаженої у фритюрі або з додаванням жиру та солі, може спричинити побічні ефекти, такі як підвищення рівня цукру в крові та артеріального тиску, попри те, що картопля є хорошим джерелом вітамінів, мінералів та клітковини.
1. Стрибки рівня цукру в крові через картоплю. Через високий вміст вуглеводів картопля може виявитися вашим "страшним" сном, якщо у вас є проблеми зі стрибками рівня цукру в крові. Надмірне вживання картоплі - це, перш за все, ризик для людей, які мають діабет або інсулінорезистентність. Хоча тарілка відвареної картоплі у мундирі може здатися "безпечною" та не калорійною, людям зі згаданими проблемами ліпше вибрати на вечерю щось інше. Якщо зовсім несила терпіти, можна скористатися методом однієї "чверті тарілки" від Американської діабетичної асоціації (ADA).
Вона радить заповнити свою "обідню" тарілку на 1/4 вуглеводами (в нашому випадку картоплею), іншу половину тарілки заповнити не крохмалистими овочами, а як "родзинку", додати на решту тарілки білок. Тобто м'ясо, рибу, яйце - все, що самі собі оберете. Такий метод допомагає контролювати рівень цукру, заявляє ADA.
У питанні впливу крохмалю на організм потрібна "золота" середина: якщо перебільшити, будуть наслідки, але якщо організму давати надто мало вуглеводів, рівень цукру, навпаки, може критично низько впасти.
2. Картопля "проти" ваги? Вживання занадто великої кількості картоплі, особливо смаженої у фритюрі або з висококалорійними добавками, такими як масло, сметана та бекон, може призвести до збільшення ваги. Картопля фрі - популярний гарнір у раціоні більшості американців. Але через додавання олії, її базова калорійність збільшується чи не вдвічі. Логічно, що це не дуже пасує тілу людини з точки зору схуднення.
В цьому випадку дієтологи не "відкривають Америку", коли радять обирати для себе більш дієтичні поєднання гарніру (наприклад, замість бекону їсти картоплю з куркою або рибою). А головне, картопля в олії - це виключення, яке слід дозволяти собі дуже рідко. Фахівці радять просто її відварювати або запікати. Але, навіть в цьому випадку, важливо слідкувати за своєю порцією. Не буде сенсу в "корисній" обробці картоплі, якщо їсти її кілограмами.
3. Дуже багато картоплі - це дуже високий кров'яний тиск. Дослідники вважають, що високий вміст вуглеводів у картоплі та її вплив на рівень цукру здатні спричинити ще один негативний наслідок для організму - підвищений кров'яний тиск. В рамках низки досліджень їх учасники жалілися на гіпертонію та підвищення артеріального тиску через вживання картоплі. Однак це "спірний" висновок, адже лікарі не проводили прямих вимірювань артеріального тиску пацієнтам, щоб особисто у цьому впевнитися.
4. Картопля "бомбардує" наш шлунок? В дечому надмірне вживання картоплі схоже на "передозування" горохом. Людина може відчути здуття живота, гази, важкість у тілі та інші негативні наслідки, якщо її переїсти. Це особливо актуально, якщо їсти саме смажену картоплю або картоплю з надмірною кількістю вершкового масла або олії.
Що їсти замість картоплі
Якщо любите картоплю, але є бажання збалансувати свій раціон якимось альтернативним продуктом, є чимало варіантів. Не бійтеся їсти продукти, які містять важкі вуглеводи. Вони важливі для організму і ними можна насититися на довше.
Обирайте: коричневий рис або інший некруглий рис, кіноа, овес, цільнозерновий хліб, макарони, квасолю, сочевицю, горох. На додачу, як гарнір, до них можна покласти в тарілку зелень, помідори, моркву, болгарський перець тощо. І не забудьте про білок - це обов'язкова амінокислота для кісток, м'язів, шкіри та інших важливих складових нашого тіла.
Смажена картопля - 5 хитрощів у приготуванні
Як ми вже зазначали, смажена картопля щодня - це не корисно. Однак, як виключення на свято, або "чітміл" раз на тиждень, її можна собі дозволити. Тим більше є 5 хитрощів від британських шеф-кухарів про те, як приготувати цю страву смачніше, з улюбленою хрусткою скоринкою, щоб танула в роті.