Ілля Кива: чим запам’ятався екснардеп, якого вбили під Москвою
Ілля Кива: чим запам’ятався екснардеп, якого вбили під Москвою

Ілля Кива: чим запам’ятався екснардеп, якого вбили під Москвою

Ілля Кива: чим запам’ятався екснардеп, якого вбили під Москвою

Від члена Правого сектору до зрадника 

6 грудня біля «Величъ Country Club» у селищі Супонєво під Москвою знайшли тіло колишнього народного депутата України Іллі Киви. За даними ЗМІ, його смерть стала результатом спецоперації СБУ, яка ліквідувала засудженого за держзраду екснардепа, який продовжував працювати на російську пропаганду. 

Ми зібрали для вас інформацію про те, чим відомий Ілля Кива та за що його було заочно засуджено в Україні.

Ілля Кива народився 2 червня 1977 року у Полтаві. У нього дві доньки та син.

Освіта. Навчався у Полтавському нафтовому геологорозвідувальному технікумі (технік-механік, 2003), Полтавському педагогічному інституті (педагог-психолог), Національному юридичному університеті ім. Ярослава Мудрого (правознавство, 2009) та Національній академії МВС (2017).

Робота. Був директором та головним бухгалтером ТОВ «Укрзв’язокмонтаж». Працював на Донецькій залізниці. У 2010-2011 роках – заступник начальника відділу ремонту та будівництва великої кільцевої дороги Служби автомобільних доріг у Київській області. У 2011 році працював кілька місяців заступником начальника управління із захисту прав споживачів у Полтавській області, де став фігурантом справи про хабар у 1,5 тис. доларів. Суд виправдав Киву. У 2013 році суд призначив Киві 10 тис грн штрафу (серед пом'якшуючих обставин суд взяв до уваги, що він «перебував на лікуванні в Полтавській обласній клінічній психіатричній лікарні з діагнозом наслідки черепно-мозкової травми з психопатизацією особистості, є інвалідом 2 групи, має хворобливий стан здоров'я внаслідок перенесених закритих черепно-мозкових травм»). 

Робота в міліції/поліції. У вересні 2014 році був призначений командиром батальйону патрульної міліції особливого призначення «Полтавщина».10 грудня 2014 року призначений заступником начальника управління МВС у Донецькій області, а після заступником начальника міліції у Херсонській області.

У жовтні 2015 року очолив Департамент протидії наркозлочинності МВС України. Через півроку відмовився проходити переатестацію, а у травні 2016 року глава Нацполіції Хатія Деканоїдзе звільнила його з посади, але Кива залишався радником міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова (міністра МВС) та наближеною до нього людиною.

Політична кар’єра

Після Революції гідності у 2014 році Ілля Кива увійшов до Правого сектору. У липні 2017 року заявив, що став головою Соціалістичної партії України. У 2019 році партія висунула його кандидатом у президенти. За підсумками першого туру виборів він отримав 0,03% голосів.

На вибори народних депутатів у 2019 році Кива йшов під №34 у списку проросійської «Опозиційна платформа – За життя» та був обраний до парламенту, ставши членом комітету з питань правоохоронної діяльності. Під його контролем знаходилася організація «Патріоти – За життя» із власним «силовим блоком».

Скандали під час депутатства 

«Жомова яма». У липні 2020 розслідувачі Bihus.info встановили, що Кива у 2019 році отримав 1,2 млн грн доходу від здачі в оренду жомової ями у Полтавській області, яка насправді виявилася порослою бур'янами ділянкою без жодних ознак підприємницької діяльності. Орендарем була львівська фірма, що фігурує у кримінальному провадженні та має ознаки фіктивності. У 2021 році, за запитом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, ВАКС ухвалив рішення конфіскувати дохід Киви від «жомової ями». 

«Податки заплачено, а все інше не вартує виїденого лиця».

Кива про роботу «жомової ями»

«Дружок, пошли со мной в туалет и я тебе там расскажу и заодно закончу то, что я не кончил».

Кива відповів на запитання журналіста навіщо нардеп мацав в себе між ногами у парламентській залі 

Захист дисертації 

26 квітня 2021 року у Державному інституті підготовки кадрів держслужби зайнятості Ілля Кивазахистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління. Тема роботи – «Механізми впливу громадянського суспільства на державне регулювання правоохоронної діяльності (на прикладі країн ЄС та України)». Всі 13 членів комісії одностайно проголосували «за». У листопаді Міносвіти і науки повідомило, що не присуджувало Киві звання кандидата наук. 

«Я – маленький гвинтік! Я – маленький гвинтік!»

Знаменита фраза, якою Кива пояснював, що не впливав на ухвалення рішення про захист його дисертації. 

Проросійська діяльність та держзрада

Окрім того, що Кива голосував за проросійські заяви своєї фракції ОПЗЖ, він особисто зробив низку антиукраїнських заяв. 

  • 7 жовтня 2021 року Кива виклав у своєму Telegram-каналі відеопривітання до дня народження Владіміра Путіна, в якому наголосив, що той «пише нову історію слов'янського світу» та побажав йому ще більше сил. В Офісі генпрокурора заявили, що після цієї заяви відкрили кримінальне провадження за статтею «держзрада».
  • Офіс Генпрокурора також відкрив справу проти Киви за фактом опублікованого ним 15 жовтня 2021 року відео, де Кива «урочисто» стріляє з автомата з нагоди річниці вбивства Степана Бандери у жовтні 1959 року. 
  • У грудні 2021 року Кивазробив заяву в ефірі російського телебачення, що Україна має бути частиною єдиної союзної держави з Росією і РФ через вісім років прийшла забрати її. 
  • Наприкінці січня 2022 року Кива виїхав з України і більше не повертався. Спочатку він мешкав у Іспанії, а потім переїхав до Росі, де регулярно виступав на російських пропагандистських шоу та закликав до знищення української державності й ліквідації представників української влади. 
  • 15 березня 335 депутатів Верховної ради України проголосували «за» позбавлення Киви депутатського мандата.
  • У квітні Державне бюро розслідувань під час розслідування справи щодо держзради Киви викрило у Полтавській області схему відмивання коштів російським генералом через бізнес-партнера ексдепутата – готелі, ресторани, земельні ділянки тощо, через які генерал відмивав кошти в Україні. 
  • 17 квітня 2022 року Кива у своєму Telegram-каналі закликав Росію завдати «превентивний удар по Україні зброєю масового ураження». 
  • У серпні 2023 року ДБР повідомило Киві про ще одну підозру у держзраді стосовно його насильницьких закликів. 

13 листопада Личаківський райсуд Львова ухвалив обвинувальний вирок у справі про держзраду Киви, засудивши його заочно до 14 років ув’язнення із конфіскацією майна. Суд визнав екснардепа винуватим у публічних закликах до насильницької зміни влади та повалення конституційного ладу і захоплення державної влади, державній зраді, публічному використанні символіки комуністичного тоталітарного режиму та публічних закликах до агресивної війни.

Джерело матеріала
loader