Попри те, що українське законодавство чітко каже, що батько і мати мають рівні права, суд після розлучення зазвичай залишає дитину з жінкою.
– Справді, суди здебільшого віддають перевагу матері під час визначення місця проживання дитини після розлучення. Особливо маленькі діти частіше залишаються жити з матерями, а чоловіки можуть бачити і виховувати дітей та зобов’язані щомісяця виплачувати кошти на утримання дітей, – зазначає юрист Роман Сацик.
Адвокат зауважує, що останнім часом батьки в Україні стали більш свідомими і хочуть досягати рівності у праві на виховання дитини.
– В останні роки статистика показує зростання числа судових рішень про проживання дітей з батьком. Це свідчить про те, що батьки стали більш свідомими і хочуть брати участь у житті власних дітей не менше за матерів, – наголошує Сацик.
встановлює, що батько і мати мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебувають вони у шлюбі.
В яких же випадках дитина може залишитися з батьком
– Перший, досить рідкісний, але все ж трапляється – батьки дійшли згоди про проживання дитини з батьком. Другий, коли батько наполягає на спільному проживанні з дитиною, – розповідає юрист.
Підстави, за яких батько може забрати дитину в матері:
- ухилення матері від виконання своїх обов’язків з виховання дитини;
- жорстоке поводження з дитиною;
- захворювання на хронічний алкоголізм або наркотична залежність;
- психічні захворювання матері;
- будь-які види експлуатації дитини матір’ю, примус її до жебракування та бродяжництва;
- коли мати перебуває в скрутному матеріальному становищі та не має доходу (однак це не може бути єдиною і самостійною підставою для відібрання дитини);
- матері дитини немає де жити;
- дитина хоче жити з батьком.
Особливості визначення місця проживання дитини з батьком
У досудовому порядку спір можна вирішити:
- шляхом звернення до органу опіки та піклування про визначення місця проживання дитини (розпорядження органу опіки та піклування);
- шляхом укладання договору між батьками про визначення місця проживання дитини (нотаріальний договір).
– У більшості випадків перевага віддається саме судовому шляху, не дивлячись на те, що позасудовий порядок розв’язання цього питання відбувається швидше, – переконує Роман Сацик.
Як організувати батькові подання позову
- Варто спробувати все ж домовитися з матір’ю мирним шляхом, бо одного бажання забрати дитину замало, все має відбуватися м’яко та з дотриманням принципу врахування інтересів дитини.
- Налагодити психологічний контакт із дитиною.
- Подбати про створення комфортних житлових і побутових умов для дитини.
Якщо ж батько ініціює розгляд спору щодо проживання дитини в судовому порядку, є обставини, що підлягають доведенню:
- ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов’язків;
- стан здоров’я дитини;
- особиста прихильність дитини до кожного з батьків;
- вік дитини;
- дохід батьків;
- наявність або відсутність зловживання спиртовими напоями або наркотичними засобами;
- наявність або відсутність аморальної поведінки (поведінки, що може зашкодити здоров’ю та розвитку дитини);
- інші обставини, що мають істотне значення: умови проживання, наявність іншої сімʼї тощо.
– Важливо, що докази, якими батько обґрунтовує свій позов, мають бути належними, достатніми та допустимими. Наприклад, залежність матері від алкоголю або наркотиків, психічні розлади повинні бути підтверджені медичними документами. Якщо таких документів у батька немає, суд може призначити проведення медичної експертизи, якщо на те є вагомі підстави, – розповідає Сацик.
За його словами, доказами жорстокого поводження з дитиною можуть слугувати відео-, фото-, аудіоматерали, медичні довідки, показання свідків та притягнення матері до адміністративної відповідальності.
– Важливо, що безробіття матері не є підставою для розлуки з дитиною, особливо якщо його причина поважна (декретна відпустка, інвалідність). Але якщо мати не працює давно і без поважної причини, у сукупності з іншими обставинами це може бути враховано судом — на користь батька, – наголошує адвокат.
Юрист переконує, що суд може віддати перевагу батькові, якщо мати з’їхала зі спільного житла, а тато залишився там жити, оскільки звичні умови проживання для дитини краще.
– Значно допоможе батькові, якщо на момент судового розгляду мати не знайшла нормальне житло для проживання з дитиною. Перевірка житлових і побутових умов за місцем проживання матері та батька покладається на орган опіки та піклування, і суд обов’язково бере до уваги цю обставину, – додає Юрій Сацик.
Буває так, що мати не виконує батьківські обов’язки, позбавляє дитину належної турботи, догляду, виховання через низку причин (робота з ненормованим робочим графіком, часті поїздки й відрядження, “нічний” спосіб життя). Все це може стати однією з підстав для передання дитини батькові.
Варто зазначити: якщо дитині виповнилося 10 років, суд запитує і обов’язково бере до уваги думку (бажання) дитини. Якщо дитині вже 14 років, вона може сама вирішувати, з ким їй жити – з матір’ю чи батьком.
Не можна залишити поза увагою те, що на рішення суду значною мірою вплине висновок органу опіки та піклування щодо доцільності визначення місця проживання з батьком, який готується під час розгляду справи. Як показує практика, позитивний висновок є запорукою позитивного рішення.
– Підсумовуючи викладене, зазначимо, що визначити місце проживання дитини з батьком цілком реально за наявності на те підстав та належного доведення існування цих підстав у суді, – наголошує адвокат.