РФ змінила тактику, аби завдати постійної та непоправної шкоди українській енергосистемі – FT
РФ змінила тактику, аби завдати постійної та непоправної шкоди українській енергосистемі – FT

РФ змінила тактику, аби завдати постійної та непоправної шкоди українській енергосистемі – FT

РФ змінила тактику, аби завдати постійної та непоправної шкоди українській енергосистемі – FT

В ГУР вважають, що у росіян достатньо ракет, аби найближчими тижнями завдати масованого удару чи навіть двох.

Росіяни змінили тактику атак на енергетичну інфраструктуру України. Зокрема, РФ почала використовувати для цього високоточні ракети для знищення електростанцій у менш захищених, ніж Київ, районах, пише Financial Times. У виданні підкреслили, що деякі з пошкоджених об’єктів можуть не відновити до наступної зими.

Українські офіційні особи заявили, що шкода, завдана Москвою, хоч і не така масштабна, але має гірші наслідки, ніж взимку 2022-23 років.  Тепер РФ очевидно має за ціль завдати постійної, непоправної шкоди енергетичній інфраструктурі України.

З 22 по 29 березня росіяни вдарили по семи теплових електростанціях, розташованих по всіх регіонах, крім Києва. Російські ракети також влучили у дві гідроелектростанції.

У FT зазначили, що Україна не надала подробиць про масштаби пошкоджень на кожній станції. Водночас офіційні особи заявили, що деякі з них, у тому числі в Харківській області, були майже повністю зруйновані. 

«Наша мета - відновити якомога більше до жовтня», – процитували у виданні гендиректора ДТЕК Максима Тимченка. 

Група ДТЕК внаслідок цих обстрілів втратила близько 80% свого виробництва електроенергії. П'ять теплоелектростанцій компанії були змушені зупинити роботу.

За словами Тимченка, вже є плани щодо відновлення роботи деяких підстанцій та великих електростанцій, які не були повністю зруйновані. 

«За умови відсутності подальших атак, щонайменше 50% пошкоджених енергоблоків будуть знову підключені до електромережі», – запевнив Тимченко. 

Він додав, що якби не тепла погода, імпорт електроенергії з ЄС та збільшення виробництва відновлюваної енергії, в Україні знову могли б запровадити масштабні відключення світла, як це було у 2022-23 роках. Тимченко нагадав, що під час минулої кампанії ударів по енергетичних об’єктах РФ намагалася занурити українські міста у темряву та холод, атакуючи електропідстанції та трансформатори по всій країні. Однак зараз росіяни націлили свої ракети на електростанції в окремих регіонах, аби «знищити їх повністю, тому що відновити електростанції за короткий час неможливо». 

«Та ж кількість ракет, що використовувалася під час зимової атаки [2022-23 років], зараз спрямована на п'ять-шість енергетичних об'єктів в одному регіоні… Вони намагаються відключити від електропостачання великі промислові регіони та міста» , – зазначила керівник відділу комунікацій «Укренерго» Марія Цатурян.

За її словами, менші підстанції, якими керує «Укренерго», можна захистити від атак за допомогою захисних споруд. Але «дуже важко, якщо не неможливо» захистити великі електростанції, на відновлення яких потрібно «кілька місяців або навіть років».

Водночас за словами глави комітету ВРУ з питань енергетики та комунальних послуг Андрія Геруса, другою важливою відмінністю від зими 2022-2023 років є те, що Росія зараз також використовує дорогі високоточні балістичні ракети. Він додав, що під час нещодавньої атаки на вугільну електростанцію РФ використала балістичні ракети вартістю 100 мільйонів доларів. При цьому Україна має лише кілька американських систем протиповітряної оборони Patriot, здатних їх збити. 

Представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Черняк зазначив, що Росія все ще використовує безпілотники у великій кількості, але як дешевший спосіб ураження інших частин енергетичної системи, таких як трансформатори. 

«Ми очікували атаки на початку зими, але зараз ми бачимо, що ракети, які вони використовували, були нещодавно виготовлені», – додав Черняк. 

За його оцінками, Росія має достатньо ракет для ще однієї або двох великих атак протягом найближчих тижнів. Хоча шкода від таких атак і є більшою, ніж, взимку 2022-2023 років, вона є більш локалізованою. При цьому її вплив, за словами Геруса, тимчасово пом'якшується завдяки поєднанню великого імпорту електроенергії з Європейського Союзу, вітчизняних сонячних електростанцій та теплої погоди. Глава профільного комітету ВРУ додав, що після березневих атак імпорт з ЄС досяг рекордних 18 700 МВт-год. Це еквівалентно виробленню двох електростанцій. 

В перший же місяць повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році Україна з'єднала свою енергосистему з сусідніми країнами ЄС – Румунією, Словаччиною, Угорщиною та Польщею. За словами Геруса, цьому також сприяли сонячні дні ранньої весни. Нинішня тепла погода означає, що опівдні сонячна енергія генерує від 20 до 25% енергетичних потреб країни. Більше відновлюваної енергії може допомогти Україні у ще більш довгостроковій перспективі. За словами Тимченка, вітрові та сонячні електростанції розкидані по всій країні, що унеможливлює удари, які можуть вивести з ладу електрогенерацію.  

«Ми всі повинні думати про те, що після цієї зими у нас буде ще одна і ще одна. Виходом для нас є розподілена генерація», – зазначив Тимченко.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що в березні російські окупаційні війська застосували по території України  близько 3000 керованих авіабомб, понад 600 дронів-камікадзе та понад 400 ракет різних типів. Тимченко повідомив, що ДТЕК тісно співпрацює з Міністерством енергетики України, партнерами та донорами, щоб замінити і відремонтувати пошкоджені блоки. 

Своєю чергою генеральний директор компанії Yasno Сергій Коваленко зазначав, що через російську атаку 22 березня в Україні цього літа може виникнути дефіцит електроенергії.

Чи зможе система відновитися, а головне, чи можна протистояти енергетичному терору, розповідає Ігор Маскалевич у тексті «Удари по енергосистемі триватимуть. Ми до них готуємося?».

Джерело матеріала
loader