Росія знищила частину українських ТЕС: що буде без балансуючої генерації, чи точно тепер введуть графіки і як можна захиститись
Росія знищила частину українських ТЕС: що буде без балансуючої генерації, чи точно тепер введуть графіки і як можна захиститись

Росія знищила частину українських ТЕС: що буде без балансуючої генерації, чи точно тепер введуть графіки і як можна захиститись

Росія, дочекавшись завершення опалювального сезону і накопичивши далекобійні ракети, з кінця березня почала найбільшу серію масованих атак на українську енергетику. Якщо раніше били, зокрема і по підстанціях, і одразу всім, що мали: і ракетами, і дронами, то зараз країна-терорист прицільно б'є по теплоелектростанціях (ТЕС).

Після початку повномасштабної війни Міненерго не публікує інформацію і щодо частки ТЕС в загальному енергетичному балансі, і щодо стану конкретних об'єктів. Однак, за експертними оцінками, тимчасова втрата потужності становить до 70%. Йдеться саме про теплоелектростанції. І хоча їх частка в енергетиці невелика, через маневреність замінити їх буде вкрай складно (а найімовірніше, неможливо).

Чи можна захистити українські ТЕС, які об'єкти зруйновано, чи введуть тепер графіки відключення електроенергії, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Росія атакує балансуючу генерацію. Що це означає?

Атомні станції в Україні не можуть різко зменшувати чи збільшувати генерацію електроенергії. Тому в період, коли українці ввечері повертаються додому та різко збільшують споживання струму, компенсувати додаткові обсяги допомагає балансуюча генерація. Це теплові- (ТЕС) та гідро- (ГЕС) електростанції.

Тобто атомна станція впродовж дня видає однакову кількість електроенергії. А ось ТЕС має можливість вдень давати менше струму, а ввечері – значно збільшити виробництво та покрити пікове споживання. Це і дає можливість балансувати систему.

Якщо немає можливості балансувати за допомогою власної генерації, доводиться або імпортувати струм (і дуже багато за нього платити), або скорочувати споживання штучно: вводити графіки відключень.

АЕС Росія поки ще не атакує. Можливо, через те, що конструкція станцій може витримати пряме влучання ракети. Тож до руйнувань така атака не призведе, але ще раз підтвердить, що Росія займається терористичною діяльністю. Замість того ворог намагається знищити саме балансуючу генерацію. І, на жаль, вже має певні успіхи.

Які ТЕС пошкодили і до чого це призведе?

В Україні за час російських атак пошкоджено (чи знищено) 24 об’єкти генерації (теплові електростанції, теплоелектроцентралі, гідро- та гідроакумулюючі станції). Під час останніх атак завдано ударів по:

  • Трипільській ТЕС (Центренерго)
  • Зміївській ТЕС (Центренерго)
  • Харківській ТЕЦ-5 (офіційний бенефіціар – Рубен Захарян, у ЗМІ пов'язували ТЕЦ з народним депутатом Юрієм Бойком)
  • Ладижинській ТЕС (ДТЕК)
  • Бурштинській ТЕС (ДТЕК)
  • Сумській ТЕЦ (власник – бізнесмен Анатолій Шкрібляк)
  • ДніпроГЕС (Укргідроенерго)
  • Канівській ГЕС (Укргідроенерго)
  • Дністровській ГЕС (Укргідроенерго)

Це далеко неповний перелік об’єктів. Про результати деяких атак офіційно не повідомляли, щоб не давати підказок ворогу. Однак ситуація з теплогенерацією критична. Тільки у ДТЕК ударів зазнали 5 із 6 станцій. Компанією втрачено близько 80% теплогенерації. "Центренерго" втратили 100% теплової генерації.

По яких станціях завдавали ударів

Всього орієнтовна втрата потужності ТЕС по країні становить близько 70%. В Україні в систему входять близько пів сотні ТЕС (використовують вугілля, газ, нафту, для перетворення теплової енергії на електроенергію) та ТЕЦ (займаються також генерацією тепла та виготовляють менше, ніж ТЕС, струму).

Частина станцій в окупації, деякі знищено. Значну частину зараз намагаються відремонтувати. Погана новина полягає у тому, що найбільші станції – Зміївську та Трипільську – знищено. Їх фактично треба не ремонтувати, а будувати заново. До повномасштабної війни Україна близько третини електроенергії отримувала за рахунок ТЕС. Частка теплової генерації зменшувалась за рахунок вітрових та сонячних станцій.

Особливість ТЕС – їхня маневреність. Якщо сонячна генерація залежить і від пори року, і від тривалості сонячного дня, атомну генерацію неможливо швидко зменшити або збільшити, то за рахунок ТЕС можна було балансувати між попитом на електроенергію та її виробництвом.

Чи будуть вводити графіки відключення світла?

В "Енергоатомі" OBOZ.UA повідомили, що реактори АЕС здатні продукувати 7,8 МВт електроенергії. Цього цілком достатньо, щоб покрити споживання струму в Україні. "Саме так ми працювали в холодну пору року минулого сезону. Якщо ворог не руйнуватиме підстанції і розподільні мережі, працюватимемо і наступної зими", – розповіли в "Енергоатомі".

Однак атомні реактори працюють з однією потужністю. Вони не можуть вдень, коли споживання електроенергії знижується, генерувати менше струму, а ввечері, коли настає пік споживання, збільшувати генерацію. Якщо стрибки в споживанні не зможуть покривати за рахунок ТЕС та ГЕС, доведеться вводити графіки відключень струму.

Колишній міністр енергетики та голова Всеукраїнської енергетичної асамблеї Іван Плачков упевнений: уникнути масштабних планових відключень світла влітку навряд чи вдасться. "Не виключено, що будуть скорочення постачання електроенергії та графіки відключень у літній період. Ми вже компенсуємо електроенергію за рахунок імпорту", – розказав він.

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко також прогнозує: графіки відключення електроенергії можуть ввести на літній період. "За нинішньої ситуації тотальний блекаут країні не загрожує, масових відключень по всій Україні теж не буде", – додає експерт.

Чого намагається досягти Росія і чи можливо захистити енергетику?

Якщо в 2022-му атаки на енергосистему України напередодні опалювального сезону, ймовірно, ставили за мету терор мирного населення та блекаут, то зараз мета – паралізувати українську економіку, вважає військовий експерт Владислав Селезньов. Без електроенергії повноцінно не зможе працювати, зокрема, військове виробництво. Однак у будь-якому разі атака цивільної інфраструктури – воєнний злочин, який навіть не намагається приховати агресор.

Тактика ударів РФ по енергосистемі України вочевидь змінилась. Теплоелектростанції атакували і під час минулого опалювального сезону, проте якщо раніше атаки завдавали і по підстанціях "Укренерго", то зараз зосередились саме на тепловій та гідрогенерації.

Минулого року в "Центренерго" заявляли, що на 100% захищена Трипільська ТЕС та на 70% – Зміївська (обидві знищено). Однак у заявах йшлось про захист від уламків. Забезпечити захист від прямого влучення ракет також можливо, однак у випадку з електростанціями це зробити вкрай складно.

Справді дієвий спосіб захистити ТЕС – системи ППО. Однак в Україні працюють десятки станцій, а ще велика кількість підстанцій "Укренерго". Для дієвого захисту необхідна велика кількість ППО та стабільне постачання ракет.

Є ще один варіант – захисні конструкції навколо станцій. Минулого року в "Укренерго" та Держагентстві відновлення та розвитку інфраструктури анонсували запровадження трьох рівнів захисту. Перший мав захистити лише від вибухової хвилі та уламків, другий – від дронів, третій – від ракет. Однак більшість станцій має тільки перший рівень захисту.

Голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафа Найєм заявив, що причиною повної руйнації Трипільської ТЕС є недофінансування будівництва захисних споруд третього рівня. За його словами, це ставить під загрозу стійкість енергосистеми та збільшує можливість виникнення катастрофи у випадку подальших атак. "Атаки росіян на енергетичну інфраструктуру можуть продовжитися. Нам всім треба вижити і вистояти. І часу обмаль. Рішення мають бути швидкі та ефективні", – зазначив Найєм. Додамо, що на захист Кабмін виділив близько 10 млрд грн.

Партнери надали на відновлення та захист 2,3 млрд доларів. Це, зокрема, кошти Світового банку, Європейського інвестиційного банку, ЄБРР, Євросоюзу, США, Японії, Північної екологічної фінансової корпорації, USAID. Скільки об'єктів мають третій рівень захисту, повідомляти небезпечно, бо це може допомогти визначити ті об'єкти, які все ще не мають достатнього захисту.

Засновник і CEO холдингу MS Capital Максим Шкіль заявив у ЗМІ, що Держагентство відновлення та розвитку інфраструктури не виконало завдання щодо захисту енергетичних об’єктів від російських обстрілів і через те, що Міністерство фінансів вважало, що це не є пріоритетним."Багато було критики та блокування щодо будівництва захисту енергетичних обʼєктів", – сказав він. Агентство тільки після руйнування ТЕС гучно та публічно вказало на проблеми з фінансуванням третього рівня захисту. Голова агентства Мустафа Найєм 13 квітня знову повторив заяву щодо недофінансування і окремо додав, що ТЕС мають захищати їхні власники (в Україні ТЕС належать державі, приватним особам та компаніям). І це в ситуації, коли від стабільної роботи ТЕС і ТЕЦ залежить енергопостачання в усій країні.

При цьому завдання поставив особисто президент Володимир Зеленський, було також і рішення РНБО. І Найєм, і міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков розповідали лише про унікальні споруди та особливий захист. "Перше – це пасивний захист енергооб’єктів. Реально можемо сказати, що такого у світі ще ніхто не робив. Ми споруджуємо три рівні захисту – від уламків, від дронів та ракет", – казав Кубраков у лютому 2024-го.

Найєм у своєму інтерв'ю від 2 січня також розповідав про три рівні захисту, однак жодного разу не вказав на наявні проблеми з фінансуванням. Складається враження, що про те, що на виконання завдання Зеленського не вистачає коштів ті, хто мав його виконати, заявили тільки після того, як провал став очевидним. При цьому і Кубраков, і Найєм провели десятки зустрічей із міжнародними партнерами, більшість з яких взяли на себе зобов'язання допомогти і в організації захисту енергетичних об'єктів. Кошти також виділяв і Кабмін. Якщо цього було замало, в урядовців були місяці для того, аби хоча б спробувати виправити ситуацію. Замість того публічно розповідали лише про унікальний захист.

Складність полягає в тому, що контролювати, як витратили гроші та які станції мають третій рівень захисту, складно. Публічно цю інформацію не розголошують, оскільки її може використати ворог. Функцію контролю могли виконати, наприклад, парламентарі. Після руйнування кількох ТЕС Рада викликала на засідання Найєма та Кубракова. Однак вони відмовилися прийти до парламенту через те, що обидва перебувають у відрядженні.

Україні необхідно розвивати балансуючу газову генерацію. Замість однієї великої ТЕС необхідно відкрити сотню малих. Однак для побудови нової системи потрібні значні інвестиції. Відомо, що ще минулого року США передали першу мобільну газотурбінну станцію потужністю 28 МВт. Необхідно встановити велику кількість мобільних станцій по всій країні. Така заміна ТЕС здатна захистити стабільну роботу енергосистеми.

Джерело матеріала
loader
loader