Харківська битва, сигнал Кремлю та Байден на "Саміті миру": навіщо Блінкен приїхав до Києва
Харківська битва, сигнал Кремлю та Байден на "Саміті миру": навіщо Блінкен приїхав до Києва

Харківська битва, сигнал Кремлю та Байден на "Саміті миру": навіщо Блінкен приїхав до Києва

14 травня до Києва несподівано та незаплановано нагрянув держсекретар США Ентоні Блінкен. Сам формат його появи має стати певним сигналом, який надсилає Вашингтон Києву.

Офіційно - їде заспокоїти українців

Офіційно Держдеп США оголосив метою візиту Ентоні Блінкена - підтримати та заспокоїти українців, стурбованих тривалою відсутністю допомоги з боку США та активізацією наступу Росії.

Блінкен сподівається "надіслати сильний сигнал заспокоєння українцям, які, очевидно, перебувають у дуже складному становищі", − сказав американський чиновник, який, на умовах анонімності, поспілкувався з журналістами, що подорожують із Блінкеном.

За словами цього чиновника, "місія держсекретаря тут полягає в тому, щоб поговорити про те, що наша додаткова допомога надаватиметься таким чином, щоб допомогти зміцнити їхню оборону і дозволити їм все більше перехоплювати ініціативу на полі бою".

Як пише Reuters з посиланням на представника адміністрації США, своїм візитом Блінкен сподівається «надіслати сигнал впевненості українцям», які «переживають дуже важкий момент». Його завдання, як заявив співрозмовник агентства, обговорити, як допомога США може зміцнити оборону ЗСУ та дати їм можливість «все частіше брати на себе ініціативу на полі бою».

12 травня Блінкен прокоментував російські наступальні дії у Харківській області. За його словами, немає жодних сумнівів, що багатомісячна затримка із затвердженням додаткового фінансування та відправкою озброєнь в Україну від США "мала ціну". За словами джерела Reuters, відправлені наприкінці квітня в рамках пакету допомоги артилерія, ракети великої дальності ATACMS та перехоплювачі ППО вже надійшли у розпорядження українських сил.

Держсекретар США зустрівся з президентом Володимиром Зеленським, і той поінформував його про критичну важливість якнайшвидшої доставки американського озброєння на поле бою. Президент сказав, що найбільшим дефіцитом є протиповітряна оборона, і що більшої кількості ППО потребує, зокрема, Харківська області, для якої потрібні дві системи Patriot. У відповідь на це Ентоні Блінкен сказав, що узгоджена в США допомога "зараз перебуває в дорозі", а деякі засоби для оборони ще будуть доставлені. А у Білому домі зазначили, що працюють із союзниками над тим, щоб поставити Україні більше батарей Patriot.

Штурм Харкова та координація поставок американської допомоги

Українські експерти вважають, що візит держсекретаря США пов'язаний із ще конкретнішими питаннями. Так, експерт-міжнародник Ігор Рейтерович пояснює, що насамперед візит пов'язаний із активізацією Росії на Харківському напрямку.

- А візит Блінкена передає певний сигнал Росії, що США уважно за цим спостерігають і посилюватимуть допомогу Києву. Плюс до цього набагато збільшилася американська допомога, яка постійно надходить до нашої країни. Тому цей візит пов'язаний із необхідністю скоординувати цей процес та почути з перших вуст, від Зеленського, що потрібно ЗСУ. Плюс до цього Блінкен міг розповісти Зеленському про підсумки свого останнього візиту до Китаю, Сі Цзіньпіна, і обговорити підготовку до "Саміту миру" в Швейцарії. Ну і тривають переговори щодо підписання Угоди про безпеку між Україною та США, яка на якийсь час має стати замінником вступу нашої країни до НАТО, - розповів експерт Коротко про.

Політолог Володимир Фесенко вважає, що Блінкен приїхав для того, щоб вирішити низку питань, якими він займається у США.

– По-перше, зараз є проблеми з оперативністю доставки американської військової допомоги в Україну. Це зараз реальна проблема, тому Вашингтону та Києву потрібно узгодити цей процес у плані прискорення та стабільності. Потрібні системи Patriot для Харківської області. Ну і для нас важливо, щоб на глобальний "Саміт миру" у Швейцарії прибув президент Джо Байден. Це стане потужним сигналом для всіх. Поки що це питання не вирішене. І також обговорюватимуть питання конфіскаціъ російських активів, яке останнім часом зависло, - каже політолог.

Америка прокинулася

Візит до Києва Ентоні Блінкена збігся з наміром США надати Україні новий пакет військової допомоги на 400 мільйонів доларів. До нього ввійшли:

  • додаткові боєприпаси ППО для ЗРК Patriot та ракетні системи класу «земля-повітря»;
  • зенітні ракети Stinger;
  • обладнання для інтеграції західних пускових установок, ракет та радарів із системами України;
  • снаряди для артилерії калібром 155 та 105 мм;
  • протитанкові системи Javelin та AT-4;
  • високоточні авіаційні боєприпаси;
  • високошвидкісні протирадіаційні ракети (HARM);
  • бойові машини піхоти Bradley;
  • бронетранспортери M113;
  • військові автомобілі класу HMMWV та MRAP
  • прибережні та річкові патрульні катери;
  • гранати та боєприпаси для стрілецької зброї;
  • засоби хімічного, біологічного, радіологічного та ядерного захисту.

Радник президента США Джо Байдена Джейк Салліван зазначив, що частина озброєння з останнього пакету, оголошеного 10 травня, прибуде на поле бою "цього тижня".

Але це ще не все. Потім очікується новий пакет американської допомоги.

"І ми матимемо ще один пакет PDA (постачання зброї зі складів армії США. – Ред.) найближчими днями, тому що ми намагаємося дійсно прискорити темпи поставок (зброї), усвідомлюючи, що через затримку Україна опинилася в небезпечній ситуації, і ми намагаємося вивести її звідти якнайшвидше", – додав Салліван. Він же сказав, що США прагнуть прискорити темп надання необхідного озброєння Києву, оскільки попередня затримка із наданням допомоги «загнала Україну в глухий кут».

Теги за темою
Київ
Джерело матеріала
loader
loader