Комарі рік за роком активізуються в теплу пору, щоб сіяти дискомфорт і поширювати хвороби серед людей. З часом ми підбираємо ефективний захист від них, але важливо обрати саме дієві методи.
У багатьох країнах поступово настає настирливий і ненависний мільйонами сезон комарів. Вони кусають, проколюючи шкіру хоботком для висмоктування крові, впорскуючи слину, яка спричиняє горбки та свербіж. Ба більше, вони можуть поширювати такі захворювання, як малярія, лихоманка денге та вірус Зіка, тому людство розробило безліч методів ефективної боротьби з цими шкідниками. Але в усьому цьому розмаїтті легко загубитися і вибрати невідповідний засіб, тому варто звертати увагу на певні моменти, при виборі захисту, пише Associated Press.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Щоб захистити себе, варто використовувати репеленти та інсектициди. Центри з контролю і профілактики захворювань США (CDC) рекомендують використовувати репеленти з DEET, IR3535, пікаридином або олією лимонного евкаліпта, оскільки їх зареєстровано Агентством з охорони навколишнього середовища (EPA). При цьому варто звернути увагу, що ефірна олія лимонного евкаліпта, хоч і має схожу назву, не рекомендується через відсутність випробувань на безпеку та реєстрації в EPA.
Важливо Давнє зло прокинулося: вірус, який переносять кліщі та комарі, знову набирає обертівДодаткові заходи щодо запобігання укусам включають носіння довгих рукавів і штанів, особливо на світанку і в сутінках, коли комарі найбільш активні. Сільві Хюйбен, біологиня-еволюціоністка з Університету штату Аризона, наголосила, що необхідно позбуватися стоячої води, у якій часто розмножуються комарі, наприклад, у відрах або дитячих басейнах, залишених без нагляду понад тиждень. Обробка одягу та вуличного спорядження перметрином також допоможе відлякати цих шкідників. Для донесення важливості захисту від цих шкідників дітям, Хюйбен навіть допомогла розробити навчальну гру. Утім, якщо йдеться про приміщення, то в боротьбі зі шкідниками може допомогти звичайна сітка на вікно або кватирку, яка ускладнить їхнє проникнення всередину.
Комарі легко знаходять свою жертву за допомогою комбінації сенсорних ознак. Їх приваблює вуглекислий газ, що видихається людьми і тваринами, а також тепло тіла і піт. Запах молочної, сечової кислоти й аміаку, що містяться в поті, особливо привабливий для комарів. Крім того, візуальні сигнали, як-от рух і контрастні кольори, також можуть приваблювати комарів до цілі.
Одне з актуальних досліджень, присвячених вивченню цих механізмів залучення, — "Роль мікробіоти шкіри в залученні комарів до людини", опубліковане в журналі PLOS ONE. У цьому дослідженні вивчається, як різні склади мікробіоти шкіри можуть впливати на приваблення комарів, розповідаючи про складну взаємодію між хімічними сигналами нашого тіла і поведінкою комарів.
Але як проводяться тести, що визначають, які інсектициди безпечні, а яких варто уникати? Лабораторія CDC з вивчення комарів у Форт-Коллінзі, штат Колорадо, тестує інсектициди, покриваючи пляшки хімікатами і спостерігаючи за рівнем смертності комарів. Цей метод простий і економічно ефективний порівняно з альтернативними. Ці тести повторюються щосезону, щоб відстежити зміни в стійкості комарів до інсектицидів, яка може розвиватися так само, як стійкість бактерій до антибіотиків.
Піретроїди, включно з перметрином, стали популярними в 1990-х роках і широко використовуються сьогодні. Однак стійкість комах до цих хімікатів зростає, як показали лабораторні експерименти, в яких деякі комарі виживали навіть після високих доз. Науковці досі проводять дослідження з пошуку засобів боротьби з цією стійкістю, такі, як опубліковане в журналі Malaria Journal. CDC тим часом співпрацює з державною та місцевою владою для проведення польових випробувань, наприклад, моніторингу комарів у клітинах, що зазнали впливу інсектицидів.
Розуміння поведінки комарів та ефективних репелентів є вкрай важливим, оскільки ці шкідники не лише завдають дискомфорту, а й можуть поширювати серйозні захворювання. Вжиття профілактичних заходів та поінформованість про ефективні репеленти та інсектициди можуть значно знизити ризик укусів комарів і хвороб, які вони переносять.
Раніше Фокус писав про спроби Moderna вилікувати хворобу Лайма. Біотехнологічний гігант оголосив про свої новітні проєкти, і вони спрямовані не тільки проти вірусу H5N1, що набирає обертів, а й проти хвороб, що передаються укусом кліщів.
А також про страшну хворобу Повассан. Зростаюча загроза цієї вірусної інфекції, важкого захворювання, що переноситься кліщами, є нагадуванням про те, що не всі небезпеки добре відомі.