Найважливіший момент сну: учені розповіли, як уберегти мозок від розвитку деменції
Найважливіший момент сну: учені розповіли, як уберегти мозок від розвитку деменції

Найважливіший момент сну: учені розповіли, як уберегти мозок від розвитку деменції

Сон є найважливішим елементом нашого функціонування на всіх рівнях. Нещодавно вчені з'ясували, що за дефіциту найважливішого його етапу наш мозок ризикує незворотно змінитися.

З віком ризик розвитку деменції збільшується, особливо якщо люди не отримують достатньої кількості певного етапу сну, з'ясували вчені. У людей, старших за 60 років, які щорічно втрачають лише 1 відсоток цього сну, ймовірність розвитку деменції зростає на цілих 27 відсотків, заявили вони, пише ScienceAlert.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Повільнохвильовий сон або повільний сон — це найспокійніша стадія циклу сну, що має вирішальне значення для фізичного і когнітивного здоров'я. У цій науковій роботі, опублікованій у журналі JAMA Neurology та проведеній під керівництвом Метью Пасе з Університету Монаша, Австралія, взяли участь 346 осіб із Фрамінгтонського дослідження серця, які проходили дослідження сну наприкінці 1990-х — на початку 2000-х років і спостерігалися аж до 2018 року. Результати показали, що зниження рівня повільного сну пов'язане з вищою ймовірністю розвитку деменції, зокрема з 32-відсотковим збільшенням ризику безпосереднього розвитку хвороби Альцгеймера.

Важливо Головне — продовжувати боротися. Здоровий спосіб життя може зміцнити мозок навіть у хворих на деменцію

Сон поділяється на два основні типи: сон без швидких рухів очей (NREM) і сон зі швидкими рухами очей (REM). NREM-сон складається з трьох стадій, кожна з яких глибша за попередню. Він необхідний для фізичного відновлення і консолідації пам'яті. REM-сон, під час якого сняться сни, має вирішальне значення для когнітивних функцій, таких як навчання та регулювання настрою. Це може стурбувати тих, хто постійно поспішає жити, але в середньому люди проводять уві сні близько цілої третини свого життя. Дельфіни взагалі сплять однією півкулею мозку, щоб зберігати свідомість для дихання і спостереження за хижаками.

"Повільнохвильовий сон підтримує старіючий мозок у багатьох відношеннях, і ми знаємо, що сон сприяє виведенню метаболічних відходів із мозку, зокрема полегшує виведення білків, що накопичуються при хворобі Альцгеймера", — сказав Пасе.

Отримані дані дали змогу вченим розглянути пріоритет якісного сну як профілактичний захід проти деменції. Сон необхідний нам для багатьох процесів, від зміцнення м'язів і кісток, імунної функції до стабілізації когнітивних процесів. Крім того, поліпшення якості сну може бути особливо корисним для людей із генетичним ризиком розвитку хвороби Альцгеймера, наприклад, носіїв гена APOE ε4.

Для поліпшення повільнохвильової стадії сну вчені рекомендують дотримуватися регулярного режиму нічного відпочинку, створювати сприятливі умови для нього і намагатися боротися зі стресом, який є відомим порушником нашого нічного спокою.

Раніше Фокус писав про таємничий зв'язок хвороби Альцгеймера й артриту. Знайшовши потенційну причину розвитку хвороби Альцгеймера, вчені виявили, що зловісний організм також сприяє розвитку артриту, атеросклерозу і діабету другого типу.

Також Фокус писав про те, що стародавні гени людства винні в поширеності хвороби Альцгеймера. Нова база даних стародавніх людей розкрила деталі виникнення схильності сучасної людини до багатьох захворювань. Її коріння сягає на 34000 років у минуле.

Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.

Теги за темою
Здоров'я дослідження наука
Джерело матеріала
loader
loader