США дозволили удари вглиб території РФ: це змінило війну, але цього мало, — Defense News
США дозволили удари вглиб території РФ: це змінило війну, але цього мало, — Defense News

США дозволили удари вглиб території РФ: це змінило війну, але цього мало, — Defense News

На думку американських журналістів, побоювання з приводу глибшої війни впливали на політику адміністрації Байдена з моменту вторгнення два роки тому. Але ця стурбованість змінилася в міру кращого розуміння Пентагоном готовності Росії до ескалації.

Наприкінці травня адміністрація Байдена оголосила про значну зміну політики: тепер українські війська можуть використовувати американську зброю для завдавання ударів по території Росії, хоча й лише в одному районі на північному сході України. Це рішення ознаменувало пом'якшення давньої заборони на підтримку Києва, яка була введена через побоювання розширення війни. Однак Україна незабаром заявила, що цього недостатньо. Про це пише американський таблоїд Defense News.

"Чи достатньо цього? Ні", — сказав президент Володимир Зеленський на пресконференції в Сінгапурі через кілька годин після зустрічі з міністром оборони США Ллойдом Остіном.

На думку видання, коментар Зеленського ілюструє більш довгострокову проблему для Вашингтона: прагнучи уникнути ескалації, адміністрація утримує певні види зброї, запитувані Україною, але потім змінює курс. Це призводить до постійних змін політики, що часто залишає Київ незадоволеним — адже одна зміна правил може призвести до ще більших поступок у майбутньому.

Транскордонні удари: новий етап

Обмежені повноваження, надані Білим домом для ведення вогню по території Росії, вже починають розширюватися. Аналітики вважають, що це може мати значний вплив на перебіг бойових дій.

"Це може справді змінити хід війни", — каже Джордж Баррос, керівник групи з Росії та геопросторової розвідки в Інституті вивчення війни.

Шлях до зміни політики

Шлях до зміни політики почався ще за кілька тижнів до коментарів Зеленського в Сінгапурі. У травні Росія почала новий наступ під Харковом, другим за величиною містом України, розташованим всього за 20 миль від російського кордону. Завдяки обмеженням на використання Україною західної зброї, Росія могла вести вогонь з території Росії без значних дій у відповідь.

Україна запросила дозвіл на ведення вогню по території Росії, і Вашингтон задовольнив це прохання після того, як деякі європейські партнери підтримали його. Однак ця можливість була обмежена: Україна могла стріляти з американської зброї, наприклад, з високомобільної артилерійської ракетної системи (HIMARS) з дальністю майже 50 миль, щоб захистити себе навколо Харкова. Але їй, як і раніше, заборонялося використовувати далекобійні ракети, такі як ATACMS з радіусом дії близько 186 миль, для ударів по цілях глибше в Росії.

Зміна лінії фронту

Через кілька тижнів після змін американські чиновники почали приписувати стабілізацію лінії фронту цим новим правилам. Коли Остін відвідав штаб-квартиру НАТО в червні, члени американської делегації відзначили позитивний настрій.

"Я бачу уповільнення просування росіян і стабілізацію на цій ділянці фронту", — сказав Остін.

Однак деякі аналітики скептично ставляться до цієї думки. Майкл Кофман, який вивчає українську війну в аналітичному центрі Фонду Карнегі за міжнародний мир, вважає, що російський наступ уже почав втрачати темп до моменту зміни політики.

"Російський наступ досяг кульмінації ще до того, як зміни в політиці набули чинності", — сказав він.

Стратегічні переваги

Як пише таблоїд, дозвіл на обстріл російської території створює стратегічні дилеми для Росії. Відповідно до поточної політики російські війська повинні розосередитися на більшій відстані одне від одного, щоб уникнути ударів. Це ускладнить проведення нових наступальних операцій.

Однак це обмежена перевага, вважає Баррос з Інституту вивчення війни.

"У довгостроковій перспективі це не матиме великого значення", — сказав він.

Право на самооборону

Низка офіційних осіб США та інших країн наполягають на скасуванні решти обмежень на дії України, зокрема генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Незадовго до червневої зустрічі в Брюсселі Столтенберг вийшов до журналістів у холі штаб-квартири і висловив свої думки з приводу ударів по Росії. Він зазначив, що близькість кордону і лінії фронту до Харкова ускладнює оборону України, якщо вона не зможе атакувати територію Росії. Столтенберг наголосив, що Україні не має випадати тягар уникати ескалації.

"Україна має право завдавати ударів по військових об'єктах на території Росії як частина самооборони, і ми маємо право підтримувати їх у цьому", — заявив Столтенберг.

У Конгресі США, серед яких видатні демократи, також закликають адміністрацію Байдена послабити обмеження для України, і їх підтримують багато європейських партнерів.

"Росія атакує з території Росії, а ми накладаємо обмеження на Україну", — заявив міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас в інтерв'ю Defense News. "Це абсурд".

Однак, як зазначає видання, залишається незрозумілим, які саме обмеження існують, судячи з кількох нещодавніх заяв американських офіційних осіб.

Коли представника американського оборонного відомства попросили роз'яснити політику США щодо ударів по Росії, він зробив паузу і відкрив папку із записами. Читаючи, він згадав такі тези, як "обмежена", "військові цілі", "тільки через кордон".

"Більше жодних подробиць", — сказав чиновник, викликавши сміх у репортерів.

На пресконференції того ж дня Остін відповідав на запитання про політику, що стосується північного сходу України. "Здатність вести вогонь у відповідь у Харківській області — ось що це таке", — пояснив він.

Кілька днів потому в інтерв'ю телеканалу PBS радник із національної безпеки США Джейк Салліван заявив, що дозвіл на завдавання ударів поширюється на всі місця, де російські сили перетинають кордон із російського боку на український.

"Справа не в географії", — додав Салліван. "Йдеться про здоровий глузд".

Дмитро Клименков, заступник міністра оборони України із закупівель, заявив, що політика "абсолютно зрозуміла". Він відмовився коментувати, чи має політика бути більш м'якою.

Червоні лінії

У питанні далекобійних ракет, таких як ATACMS, адміністрація Байдена встановила червону лінію, але це має свої причини.

США хочуть, щоб Україна зосередила свої дії у відповідь на вторгнення Росії, а заборона на обстріл території Росії змушує Україну зосередитися на "ближньому бою" навколо Харкова та інших ділянок фронту.

Також існує фактор ескалації: Росія володіє ядерною зброєю і погрожувала її застосуванням, хоча цього не сталося. Російський уряд також може докучати США та їхнім союзникам, підтримуючи бойовиків або влаштовуючи атаки в європейських містах.

Побоювання з приводу глибшої війни впливали на політику адміністрації Байдена з моменту вторгнення два роки тому. Але ця стурбованість змінилася в міру кращого розуміння Пентагоном готовності Росії до ескалації.

"Ризик ескалації не такий високий, як могло здатися на початку", — сказав генерал К. К. Браун, вищий офіцер американських збройних сил, на круглому столі з репортерами в березні. "З часом ви розумієте більше".

Згодом, попри загрози ескалації, Україна отримала потужнішу зброю і більше повноважень для її використання.

Зброя ATACMS

У березні адміністрація Байдена відправила Україні далекобійні ракети ATACMS. Україна використовує їх, наприклад, для завдавання ударів по батареях ППО в Криму, захопленому Росією 2014 року.

Здатність України вражати російські об'єкти в Криму змусила Москву перемістити більшу частину свого військово-морського флоту. Аналітик Інституту вивчення війни Баррос вважає, що аналогічні дії можливі в інших місцях, якщо буде знято заборону на дальні удари по Росії. Наприклад, Росія може бути змушена розосередити свої засоби ППО і радіоелектронної боротьби на більшій відстані.

Росія також не зможе так часто атакувати українські міста, знаючи, що українські сили не відкриють вогонь у відповідь.

"Росія постійно веде вогонь, знаючи, що Україна не відповість", — сказав Зеленський на пресконференції в Сінгапурі.

Нагадаємо, 3 червня військовий експерт Валерій Рябих заявив, що першою потенційною ціллю ракет Storm Shadow може стати авіабаза "Балтимор" під Воронежем.

2 червня ВВС писало, що Франція і Велика Британія могли дати дозвіл бити ракетами Storm Shadow і SCALP по аеродромах Курська і Бєлгорода.

Джерело матеріала
loader
loader