Через спеку рівень енергії падає у всіх нас, адже організму доводиться працювати старанніше, аби підтримувати гомеостаз – можна сказати, що це прагнення організму зберігати стабільність внутрішнього середовища, незважаючи на зовнішні чинники. Тому одного перебування на спеці достатньо, щоб стомити вас – тіло працює понаднормово, щоб прохолодитись, частота серцевих скорочень підвищується, калорії спалюються швидше.
Навіть якщо ви не перебуваєте під прямим сонячним промінням, є загроза отримати тепловий удар. OBOZ.UA зібрав п'ять порад тим, хто страждає від літньої спеки, і нагадав, як розпізнати тривожні симптоми.
Як допомогти собі у спеку
1. Пийте достатньо рідини
За даними американської Національної медичної бібліотеки, до 28% осіб похилого віку у США зневоднені. Цей стан – більше, ніж просто спрага. Вода постійно необхідна організму для функціонування; вона є в крові, її молекули присутні в міжклітинному просторі й у кожній клітині будь-якого органу чи тканини.
Симптоми зневоднення можуть здаватися незначними, особливо якщо ви хронічно в цьому стані та звикли до сухості губ, втоми й головного болю. Але у важкій формі зневоднення супроводжується серйозними ознаками:
– холодність і зниження тонусу шкіри, може переростати в посиніння шкірних покривів;
– сухість слизових, припинення вироблення слізної рідини (у дітей – плач без сліз), зниження вироблення слини;
– зменшення продукції сечі та її інтенсивне потемніння;
– падіння артеріального тиску й тиску спинномозкової рідини;
– судоми;
– потьмарення та втрата свідомості.
Тому підтримка водного балансу – це те, за чим потрібно стежити, особливо у спеку. Коли ви знаєте, що ви будете на вулиці, гарною ідеєю буде збільшити споживання рідини, щоб підготувати організм до того, що він втратить через піт.
Уникайте вживання алкоголю в спеку, оскільки це сечогінний засіб, який посилює стан зневоднення.
2. Захистіть себе від сонця
Обмеження перебування на сонці допоможе вам боротися зі втомою двома способами. По-перше, перебування в тіні чи приміщенні може вберегти тіло від перегріву, що економить енергію. По-друге, шкіра не буде під агресивним впливом ультрафіолетових променів. Опіки шкіри сонцем також можуть сприяти втомі, адже доведеться витратити енергію на відновлення пошкоджених клітин.
Слід наносити сонцезахисний крем, коли виходите надвір. Американська академія дерматології рекомендує використовувати SPF 30 чи вище й оновлювати захист що дві години. Навіть якщо ви користуєтеся SPF, рекомендується віддавати перевагу тіні, носити вільний одяг і капелюхи, які блокують сонце.
3. Додайте до раціону вітаміни групи В
Вітаміни групи B – це незамінні поживні речовини, які допомагають у функціонуванні організму, наприклад, у переміщенні кисню по тілу й розщепленні амінокислот. Також вони беруть участь у клітинному метаболізмі.
Додавання в раціон продуктів, багатих на вітаміни, це простий спосіб природним чином підвищити рівень вашої енергії. Чудовими джерелами вітамінів групи є листова зелень, брюссельська капуста, яйця, авокадо, цільні зерна.
4. Візьміть із собою перекус
Перекус – ваша секретна зброя у спеку. Це допоможе підвищити рівень енергії та заповнити електроліти й сіль, які організм втрачає за високої температури. Найкраще, щоб ваші закуски були невеликими, легкими та поживними. Фрукти й овочі повні електролітів, а горіхи та сухофрукти поживні, добре підходять для поповнення сил.
5. Моніторьте свій стан
Теплове виснаження та тепловий удар можуть підкрастися до вас непомітно. Тому краще стежити за своїм здоров'ям упродовж дня, прислухатися до організму.
Якщо ви починаєте відчувати запаморочення чи переднепритомний стан, негайно знайдіть прохолодне місце й випийте води. Прикладання льоду або чогось холодного до зап'ясток також є ефективним способом охолодження, оскільки там кровоносні судини знаходяться близько до поверхні.
Як розпізнати тепловий удар
За даними Центрів із контролю та профілактики захворювань США, під час теплового удару людина може знепритомніти або мати невиразну мову.
Також варто звертати увагу на більш ранні й легкі ознаки:
– сильне потовиділення;
– спершу шкіра червоніє, потім стає сухою й гарячою, при погіршенні стану – холодною й липкою;
– частий слабкий пульс;
– прискорене дихання, задишка, загальна слабкість;
– м'язові спазми та біль, що може переростати в судоми;
– запаморочення, потемніння в очах, зорові галюцинації (миготіння й мушки перед очима, відчуття руху навколишніх предметів);
– диспепсичні розлади (нудота, блювання).
Якщо ви відчуваєте будь-який із цих симптомів, потрібно негайно спробувати охолодитись. Якщо ви запідозрили в себе чи близьких тепловий удар, варто звернутися до лікаря, при гострому стані – викликати швидку допомогу.
Як повідомляв OBOZ.UA, раніше Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України оприлюднив свої поради, як пережити сильну спеку.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!