Виїзд з України — для обраних. У Раді хочуть випускати з країни низку чиновників, навіщо це потрібно
Виїзд з України — для обраних. У Раді хочуть випускати з країни низку чиновників, навіщо це потрібно

Виїзд з України — для обраних. У Раді хочуть випускати з країни низку чиновників, навіщо це потрібно

Представники опозиції хочуть дозволити вільно виїжджати за кордон заброньованим депутатам, суддям і прокурорам. Ідею обґрунтовують їхньою "роботою на оборону країни та налагодженням контактів із Заходом". Фокус з'ясував, чи справедлива така ініціатива, коли більшості чоловіків заборонено залишати Україну.

Народні депутати України внесли на розгляд парламенту законопроєкт 11460 "Про зміни до деяких законів України щодо додаткових заходів із посилення мотивації та захисту прав військовослужбовців в умовах дії воєнного стану". Документ пропонує дозволити безперешкодно виїжджати за кордон заброньованим від служби в армії нардепам, силовикам та іншим чиновникам.

Ініціювали документ народні депутати від "Європейської солідарності" та позафракційна Мар'яна Безугла. Головний автор — нардеп Петро Порошенко. Початкова частина документа присвячена наданню військовослужбовцям після 36 місяців служби можливості звільнитися в запас. Але є умова: військові мають не менше 18 місяців брати участь у бойових діях. З дня звільнення в запас їх не можна призивати до ЗСУ цілий рік, незважаючи на загальну мобілізацію.

Далі текст законопроєкту стосується механізму бронювання військовозобов'язаних. Опозиціонери пропонують дозволити виїжджати з України тим, хто має відстрочку від мобілізації: депутатам, чиновникам і низці силовиків. Щоб виїхати за кордон, потрібно мати документ про відстрочку від мобілізації.

Крім дозволу на виїзд за кордон, автори законопроєкту пропонують забронювати 100% працівників Національного антикорупційного бюро та працівників Держприкордонслужби і пожежно-рятувальних частин ДСНС.

Також пропонується забронювати половину службовців Нацполіції, ДБР, органів прокуратури, БЕБ, Служби судової охорони та посадових осіб патронатних служб державних органів.

Виїзд з України для "роботи на оборону": як депутати обґрунтовують ініціативу

Пізніше у ЗМІ з'явилася інформація, що заброньованим народним депутатам, чиновникам, суддям, прокурорам і працівникам громадських організацій хочуть дати право вільно виїжджати з України у зв'язку з отриманням фінансових грантів.

Зазначимо, що Кабінет Міністрів України ще в липні 2024 року забронював від мобілізації всіх працівників неурядових організацій та підприємств із закордонним фінансуванням. НУО визнали критично важливими для функціонування економіки країни, у переліку зі 133 позицій містяться структури, що фінансуються США, Німеччиною, Францією та Японією.

Однак у самому законопроекті немає норми про те, що суддям і прокурорам дозволили виїзд під приводом пошуку фінансування України. Один з авторів ініціативи, нардеп від "Європейської солідарності" Микола Княжицький у спілкуванні з Фокусом зауважує: про суддів і прокурорів у документі явно не йдеться.

"Суть цього законопроєкту полягає в тому, щоб категорії заброньованих мали право на виїзд за кордон", — підкреслює політик.

Голова відділу інформаційної політики "Європейської солідарності" Андрій Жигулін також не знає, звідки взявся додатковий дозвіл на виїзд для суддів і прокурорів.

"Ми керуємося тільки законодавством і поясненням примітки. Якщо ні я, ні ви не бачили це, і депутати не подавали це — значить не правда", — коротко пояснив він Фокусу.

Інший представник парламентської опозиції Ростислав Павленко вказує, що законопроєкт 11460 насамперед має на увазі важливість звільнення зі служби військових. Друга мета — впорядкувати процес роботи на оборону країни і налагодити більш прозорий механізм бронювання.

"Депутатам, працівникам важливих для оборони підприємств, які мають контакти із зарубіжними колегами, потрібно дозволити працювати і переконувати партнерів України давати зброю. Працювати за спільними проєктами із закордонними колегами, привозити сюди розробки. Не випрошувати і витрачати час на дозволи, які видаються за політичними мотивами", — заявив він.

Заборона на виїзд із країни та воєнний стан: у чому нюанси

На думку старшого партнера адвокатської компанії "Кравець і партнери" Ростислава Кравця, безглуздо винаходити додаткові ініціативи, що дозволяють громадянам України вільно залишати країну.

"У законодавчому полі взагалі відсутні норми, які б забороняли виїзд із країни. Крім підстав, передбачених у статті 6 Закону України "Про порядок в'їзду в Україну та виїзду з України". Але в цій статті немає заборони на виїзд під час дії воєнного стану", — прокоментував юрист Фокусу.

Прикордонники, за його оцінками, грубо порушують права людини і зловживають службовим становищем, не даючи чоловікам перетнути держкордон.

"Якщо депутати ухвалять законопроєкт 11460, вони вкотре підтвердять порушення прав і свобод громадян України. У жодній країні таких обмежень під час воєнного стану немає. Суспільство розділиться ще сильніше і більше того, вноситься більше негативу щодо представників державної влади", — підсумував адвокат.

Нагадаємо, у Раді раніше припускали дати заброньованим українцям щонайменше 10 днів, щоб їх не мобілізували в ТЦК. Багато хто стикається із закликом до ЗСУ при першій появі у військкоматах.

Фокус раніше писав, як за порушення правил мобілізації засудили заброньованого шахтаря. Чоловік прийшов у ТЦК сам, щоб заповнити обхідний лист при працевлаштуванні.

Джерело матеріала
loader
loader