Помста Путіну чи гра в миротворчість: навіщо прем'єр-міністр Індії Моді вперше їде до України
Помста Путіну чи гра в миротворчість: навіщо прем'єр-міністр Індії Моді вперше їде до України

Помста Путіну чи гра в миротворчість: навіщо прем'єр-міністр Індії Моді вперше їде до України

Прем'єр-міністр Індії Нарендра Модівідвідає Київ з візитом 23 серпня, у День Державного прапора України та напередодні Дня Незалежності, що є доволі символічно. Лідер Індії планує провести переговори з президентом України Володимиром Зеленським. Також передбачається підписання кількох міждержавних угод.

З точки зору України, ця зустріч можливість обговорити роль Індії у відновленні миру, адже держава займає центральне місце в українських планах із завоювання ключових країн так званого Глобального Півдня, але ці зусилля зайшли в глухий кут, що чітко продемонстрував саміт Миру у Швейцарії.

Візит Нарендри Моді до України виглядає певною мірою несподівано, враховуючи, що не так давно між країнами виник дипломатичний скандал. Нагадаємо, що МЗС Індії викликало українського посла, щоб поскаржитися на висловлювання президента України, який публічно обурився обіймам Моді і Путіна у Москві у той час, коли росіяни бомбили "Охматдит".

Сьогодні Індія все ще називає війну "конфліктом", не приєдналася до санкцій проти РФ, а, навпаки, зберігає з агресором добрі відносини і закуповує за зниженими цінами російську нафту. Аби легітимізувати свою вигідну економічну дружбу з Путіним, Моді прагне продемонструвати цивілізованому світу, перш за все США, що дотримується нейтральної позиції у війні. Візит до України – найкращий спосіб для цього.

Між тим, Моді є одним з небагатьох не західних політиків, хто абсолютно чітко оцінює дії Путіна у його агресивній війні проти України та говорить йому це особисто. Так, під час саміту Шанхайської організації співробітництва в 2022 році прем’єр-міністр Індії заявив російському диктатору, що в 21-му столітті війни – не інструмент вирішення політичних проблем. Однак в усіх своїх заявах Моді чомусь ніколи не згадує провину Росії та особисто Путіна, не називає такі дії проти України агресією, висловлюючи швидше загально-політичні оцінки небезпеки власне війни як такої для усього світу. Така риторика надає можливість Кремлю спокійно ставитися до подібних висловлювань, адже вони не несуть ніякої практичної шкоди.

Про те, що стоїть за візитом Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді до України – у матеріалі OBOZ.UA.

З Москви до Києва

Лідер Індії Нарендра Моді їде до Києва (перед цим відвідавши Польщу), аби зустрітися з Володимиром Зеленським. Раніше два очільники вже зустрічалися на саміті G7.

Це важливий візит одного з лідерів країн так званого Глобального Півдня. Адже він відбувається в той період, коли українські збройні сили знаходяться на території Курської області, і це не зупинило індійського прем’єра, хоча він має доволі тісні стосунки з диктатором РФ Путіним. Також важливо підкреслити, що Моді прибуває до України напередодні Дня Незалежності і у День Державного прапору, що є важливим сигналом для Москви, стосовно підтримки Індією українського суверенітету.

В той же час Моді нещодавно відвідав Путіна, щоб, як він сам стверджує, переконати його припинити "конфлікт". При цьому візит до Москви розпочався лише через кілька годин після масованої російської ракетної атаки проти України, під час якої загинули десятки людей, зокрема діти. Тоді зазнала руйнувань дитяча лікарня "Охматдит". На відео з Москви видно, як сяючий Моді обіймається з Путіним, отримавши якусь російську нагороду, а усміхнений диктатор називає його "мій найдорожчий друг".

Під час перемовин між індійським лідером та російським диктатором і сердечних заяв на адресу "друга Володимира Путіна" Моді не засудив цей воєнний злочин, що відзначив Володимир Зеленський. Скорочення програми візиту індійського лідера навряд можна вважати адекватною реакцією на криваву атаку Росії. Однак політично прем'єр-міністр Індії виглядав все ж не дуже добре, спілкувавшись із російським диктатором просто у день чергового путінського злочину, і це він чітко зрозумів. Фактично, Путін певною мірою підставив Моді, атакувавши Україну у день його візиту до Москви.

Що ж, індійський лідер має можливість певною мірою відплатити російському диктатору за перебування у незручному становищі та політично помститися. Тоді, коли РФ намагається зібрати сили для того, щоб вибити українські війська з Курської області, а Путні через це все більше втрачає обличчя, прем’єр-міністр Індії зустрічатиметься із президентом України.

Та все ж якогось особливого прориву у стосунках України та Індії навряд варто очікувати. Так, демонстрація не схильності Індії до продовження війни між Росією і Україною, більш за все, все, що відбудеться, але не більше. Адже індійсько-російське співробітництво на сьогодні занадто важливе для Моді і він не буде ними ризикувати. Йдеться не тільки про дешеві енергоносії, які дозволили Індії зекономити десятки мільярдів доларів, але й про те, що на 60% збройні сили цієї країни забезпечені зброєю російського виробництва.

Використати Україну

Скоріш за все, своїм візитом до української столиці лідер Індії прагне передусім легітимізувати економічні взаємини з Росією та знайти баланс між Москвою та Вашингтоном, з яким також має гарні відносити та прагне їх зберегти. Цей візит – крок на зустріч саме стратегічного партнерства із Сполученими Штатами. Певні антивоєнні заяви Моді дають йому можливість ще раз закликати українське керівництво до перемовин і до закінчення війни, що роблять усі керівники країн Глобального Півдня під час своїх зустрічей із представниками України.

Індія, звичайно, не хотіла б, щоб її сприймали як країну, яка допомагає Росії у проведенні цієї агресивної війни. Зокрема, ще й тому, що для країни важливими є відносини із Заходом. Для цього їй потрібно демонструвати свою нейтральність щодо війни, тому візит до України – найкраща можливість це зробити. Але важливими є не слова, а справи, а ось вони прекрасно демонструють реальні пріоритети Індії, яка й надалі купує зброю і нафту в Росії та допомагає економічно виживати.

Власне сам прем’єр-міністр Індії заявив напередодні візиту, що "поділиться перспективами щодо мирного вирішення конфлікту між Україною та Росією під час свого перебування у Києві", а "як друг і партнер сподівається на швидке відновлення миру та стабільності в регіоні", — зазначив Моді.

Делікатний "листоноша"

На Заході припускають, що лідер Індії може виступити не миротворцем, а таким собі "листоношею", тобто бути не посередником, а країною, здатною передавати делікатну інформацію від російського керівництва до українського і навпаки. Міністр закордонних справ Індії Субраманьям Джайшанкар днями зазначив, що у Нью-Делі вже займалися такими делікатними дорученнями. Наприклад, тоді, коли мова йшла про забезпечення безпеки на Запорізькій атомній електростанції. І тоді, коли йшлося про підготування так званого зернового коридору між Росією і Україною. Здається, саме така роль і влаштує Моді, адже покаже його нейтральність та заспокоїть як США, так і Росію.

Однак вже той факт, що Нарендра Моді вирішив відвідати Україну, а до цього ще й Польщу, яка є союзником України у війні з РФ, може свідчити, що очільник індійського уряду планує передивитися свою роль у мирному процесі. Та українській дипломатії доведеться докласти зусилля, щоб активність Індії, саме з точки зору припинення російсько-української війни, була більш масштабною.

Індія хоче бути "хорошою для всіх"у контексті війни в Україні

"Своїм візитом до Києва, прем'єр-міністр Індії Моді прагне показати, що він за мир і з усіма дружить, і з Росією, і з Україною. Але те, що робить Моді, тобто на повну співпрацюючи з агресором, можна назвати цинізмом. Тому що він банально заробляє на тому, що зараз відбувається. З одного боку, Індія – країна, яка запускає супутник, а з іншого, країна, в якій десятки мільйонів людей живуть за межею бідності. Тому, думаю, що жоден мільярд доларів там не буде зайвим. Моді це прекрасно розуміє і буде робити все для того, щоб така ситуація продовжувалася. Наскільки це морально, це вже інше питання, але для нього, я так розумію, що поняття моралі в цьому плані не існує", – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив ексміністр закордонних справ України Володимир Огризко.

На думку дипломата, не треба чекати чогось надзвичайного від цього приїду.

"Я завжди ставлю собі одне просте запитання. Хто нам допомагає в вирішенні наших проблем? Хто є головним партнером України в боротьбі з російським імперіалізмом? Індія, Китай, Папуа-Нова Гвінея, Південна Африка? Чи все-таки наші західні партнери? Відповідь очевидна. Саме в цьому контексті я би розглядав візит Моді чи будь-кого іншого лідера з цього Глобального Півдня в Україну", – підкреслює Володимир Огризко.

За його словами, з Росією Індії прекрасно дружиться, тому що вона вже зекономила, за різними оцінками, кілька десятків мільярдів доларів купуючи нафту за зниженою ціною. І планує це робити далі, незважаючи ні на обстріли дитячих лікарень, ні на що. Відносно політики щодо України, то Володимир Огризко вважає, що Моді такими політичними кроками прагне спробувати згладити негативний момент економічної співпраці і фактично допомоги Росії.

"Тим, що він приїде і розкаже, що він за мир, дружбу і за все хороше проти всього поганого, чи це нас влаштовує? Я думаю, що ні. І я би йому дуже чітко і відверто про ці всі речі говорив. Але це вже питання до нашої влади, яку лінію вона в цьому плані вибере. Та все ж тут питання стоїть руба. Треба чітко сказати, хто є агресором. І якщо ти даєш на це питання пряму відповідь, то тоді виникає наступне, чи ти готовий з агресором співпрацювати далі. Поки виходить, що Моді готовий співпрацювати з Росією та Путіним", – відзначив Володимир Огризко.

Джерело матеріала
loader
loader