Володимир Зеленський розповів, щовороги атакували судноз зерном одразу після того, як воно вже вийшло за межі українських територіальних вод. Аналітики відтворили хронологію подій ввечері 11 вересня, коли росіяни атакували корабель.
Окупанти могли спричинити екологічну катастрофу
Загалом вісім танкерів (позначені червоним), ураження будь-якого з яких призвело б до масштабного витоку нафти у Чорне море поряд із берегами Румунії та України й екологічної катастрофи. При цьому слід враховувати, що для протикорабельних ракет характерно самостійне перенаведення на більшу ціль,
– заявили фахівці.
Вони показали на прикладі морського трафіку станом на момент публікації, який вигляд має стандартна ситуація в морі в тому районі, де було підбите судно Aya.
Росія атакувала корабель з зерном в Чорному морі / фото
Що відбувалось в Чорному морі в момент атаки
Аналітики змогли повністю відновити картину подій, які відбувались ввечері 11 вересня.
Телеграм-канал "Николаевский Ванек" повідомив, що ворог вдарив ракетою Х-22. Військово-морські сили ЗСУ згодом також заявили, що Росія атакувала судно крилатими ракетами, ймовірно Х-22, з літаків Ту-22.
Спеціалізовані моніторингові канали повітряних загроз повідомляли, що:
- 11 вересня орієнтовно о 23:05 помітили російські Ту-22М3, які рухались західним курсом до пускових рубежів біля тимчасово окупованого Криму;
- здійснили пуски ракет у напрямку острова Зміїний чи Півдня Одеської області;
- через декілька хвилин – лягли на зворотній курс.
Повітряні сили ЗСУ писали, що Росія пошкодила судно о 23:03 11 вересня. Корабель перебував за межами Українського морського коридору та територіальних вод України.
Можливо відновити його маршрут і побачити, що 11 вересня о 23:19 це судно, яке перебувало за 50 кілометрів від румунського берега різко змінило курс. Це доволі чітко збігається з часом та відомим курсом пуску російським Ту-22М3 ракети Х-22,
– заявили аналітики.
Як судно змінило маршрут в Чорному морі
Фахівці пояснили, як здійснюється пуск ракети Х-22 з Ту-22М3. Адже Х-22 це насамперед протикорабельна ракета, а не засіб терористичних ударів по українських містах. Тож для пуску Х-22:
- оператор озброєння Ту-22М3 має за допомогою власної РЛС побачити ціль, тобто корабель,
- почекати поки її захопить активна радіолокаційна головка самонаведення ракети Х-22,
- лише після цього – здійснити пуск.
Тобто, якщо навіть російський льотчик для атаки цивільного судна нібито обере балкер, немає гарантій того, що Х-22 не переведеться на більший танкер. Водночас питання чи може оператор озброєння російського Ту-22М3 провести реальну селекцію цілей чи пуск був просто по будь-якому судну, відкрите,
– пояснили фахівці.
У МЗС України заявили, що критичним є українське постачання продовольства до країн Африки та регіону Близького Сходу. В міністерстві додали, що очікують на реакцію світу, адже пшениця та продовольча безпека ніколи не мають бути мішенню для ракет.