Для чого українцям роздають по "тисячі Зеленського" - The New Work Times
Для чого українцям роздають по "тисячі Зеленського" - The New Work Times

Для чого українцям роздають по "тисячі Зеленського" - The New Work Times

Для чого українцям роздають по "тисячі Зеленського" - The New Work Times

Допомога чи популістський крок - над цим замислилося американське видання

Роздаючи виплати, Зеленський намагається залучити на свій бік змучених війною українців, зазначає The New Work Times 4 грудня, у середу, коментуючи роздачу населенню України по 1000 грн.

«Президент України Володимир Зеленський оголосив, що цієї зими громадяни отримають одноразову виплату в розмірі 24 доларів США. Цей крок, очевидно, покликаний пом'якшити удар від підвищення податків, щоб допомогти фінансувати військові дії. Ця виплата - скромна сума порівняно із середньою місячною зарплатою в Україні, що становить приблизно 500 доларів. Але уряд підносить цей крок як спосіб продемонструвати підтримку своїх громадян», - пише видання.

«Для багатьох сімей і на рівні всієї країни це відчутно», - сказав президент Зеленський у своєму вечірньому зверненні в понеділок, повідомивши, що понад 3,2 мільйона українців уже подали заявки на отримання субсидії.

Американське видання також донесло до своїх читачів думку українських аналітиків і критиків ініціативи, які вважають цей крок популістським і таким, що не поєднується зі значним підвищенням податків, яке відбувається одночасно з виплатою цієї «тисячі підтримки».

Аналітики вважають, зазначає видання, що ця програма - точно розрахована спроба Зеленського зміцнити свою популярність серед населення, яке дедалі більше втомлюється від війни. Ця втома посилилася внаслідок мобілізації цього року, яка оголила розкол у суспільстві, і корупційних скандалів, що заплямували імідж влади.

«Це популістський крок», - сказав про гранти Анатолій Октисюк, політичний експерт українського аналітичного центру - “Демократичного дому”. Він зазначив, що Зеленський прагне привернути увагу пенсіонерів - 10-мільйонного електорату України, який часто насилу зводить кінці з кінцями.

Втім, виділення виплат у розмірі 1 000 грн під час економічних труднощів стало в Україні своєрідною традицією: уряди, що змінювали один одного, використовували цей захід протягом останніх двох десятиліть. Сам президент Зеленський запровадив подібну програму 2021 року під час пандемії коронавірусу, запропонувавши цю суму кожному громадянину, який зробив щеплення, вказує NYT.

В американському виданні детально розповіли, на що можуть використати цю допомогу одержувачі: на різні витрати, включно з оплатою комунальних рахунків або купівлею продуктів харчування та ліків. Вони також можуть пожертвувати гроші на потреби української армії.

Ярослав Железняк, заступник голови парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики, заявив, що програма коштуватиме 15 мільярдів грн, це приблизно 350 мільйонів дол., і фінансуватиметься за рахунок перерозподілу коштів, від самого початку призначених для програм із боротьби з безробіттям і розмінування. Він вважає, що одночасне підвищення податків і виділення грантів - вельми суперечливий сигнал.

Рішення про роздачу грантів, розмірковує видання, очевидно, хоча б частково покликане пом'якшити удар від підвищення податків. Це підвищення, яке набуло чинності в неділю - того самого дня, коли було запущено програму державної підтримки, - передбачає збільшення прибуткового податку, призначеного для військових витрат, з 1,5 до 5 відсотків.

Уряд заявив, що підвищення податку дасть змогу зібрати додатково 3,5 мільярда доларів цього і наступного року, і що ці кошти підуть насамперед на виплату зарплат українським військовослужбовцям.

Однак економісти критикують програму грантів як неефективний економічний інструмент, стверджуючи, що невеликі індивідуальні виплати не матимуть істотного впливу на стимулювання економіки і що загальну суму краще спрямувати на потреби армії.

Юрій Гайдай, старший економіст київської дослідницької групи «Центр економічної стратегії», вважає, що для того, щоб програма мала значущий соціальний ефект, її мали б спрямувати на українців, які відчувають фінансові труднощі, як-от переселенці, пенсіонери та ветерани війни. Петиція з аналогічними претензіями зібрала понад 25 000 підписів, подолавши юридичний поріг, що вимагає відповіді від президента України.

У NYT наголосили на тому, що поява таких популістських виплат може бути пов'язана з виборами, які колись усе ж таки відбудуться в Україні. Аналітик Октисюк каже, що Зеленський, мабуть, уже думає про свою долю на післявоєнних виборах і може бути стурбований тим, що він може програти, тому що «люди хочуть нових облич».

З 1 грудня в Україні почала діяти програма «Зимова єПідтримка», в межах якої українці можуть отримати допомогу у розмірі 1000 грн. За інформацією Міністерства економіки України, за перші п'ять годин дії програми громадяни України подали понад 1 мільйон заявок через застосунок «Дія».

Їх можна витратити: на:

товари українського виробництва (імовірно йдеться про товари, зареєстровані в програмі «Національний кешбек»);
комунальні послуги;
квитки на поїзди «Укрзалізниці»;
відвідування культурних закладів;
ліки;
книжки українських видавництв;
мобільний зв’язок;
на підтримку ЗСУ – перерахувати гроші можна буде конкретному підрозділу, на офіційні рахунки: United24, Міноборони, Державної прикордонної служби, Національної гвардії України, або ж на рахунки волонтерського фонду.

Джерело матеріала
loader
loader