Пентагон уклав контракт із SpaceX для розширення супутникової підтримки України
Пентагон уклав контракт із SpaceX для розширення супутникової підтримки України

Пентагон уклав контракт із SpaceX для розширення супутникової підтримки України

Додаткове фінансування від Пентагону збільшило кількість терміналів до 3000. Зашифрований сигнал Starshield важко зламати чи заглушити.

SpaceX отримала контракт від Пентагону на розширення доступу України до більш захищеної та мілітаризованої версії своєї супутникової мережі Starlink під назвою Starshield, що поглиблює залучення компанії до війни, попри неоднозначну позицію засновника Ілона Маска щодо війни.

Про це пише Bloomberg з посиланням на заяву з комерційного офісу супутникових систем підрозділу Космічних сил США Space Systems Command.

Контракт передбачає, що 2 500 терміналів Starlink, які вже працюють в Україні, отримають доступ до Starshield — зашифрованого сигналу, який важко зламати чи заглушити. Ця кількість додається до 500 терміналів, які раніше вже були підключені до Starshield.

«Загалом 3 000 терміналів обслуговуються за двома контрактами», — йдеться у заяві Комерційного офісу супутникових систем Space Systems Command для Bloomberg News.

У ній зазначено, що обидва контракти мають спільну мету — «забезпечити інтернет-зв’язок в Україні». Термін дії обох контрактів — до 2025 року.

Раніше невідомий контракт було укладено в серпні, ще до того, як Дональд Трамп виграв вибори 2024 року, а президент Джо Байден почав посилювати військову допомогу Україні. Байден прагнув забезпечити Україні більше важелів впливу, готуючись до можливого тиску Трампа на президента Володимира Зеленського для переговорів із Росією з метою завершення конфлікту.

Space Systems Command відмовилася розкривати вартість нового контракту, хоча попередня угода на 500 терміналів, укладена Європейським командуванням США, оцінювалася приблизно в 40 мільйонів доларів. SpaceX поки не надала коментарів.

Як пише видання, майбутнє допомоги США Україні — та роль SpaceX у ній — залишається невизначеним. Маск, найбагатша людина світу, став ключовим радником Трампа, а Трамп пообіцяв швидко завершити війну між Україною та Росією.

Маск має складну історію відносин з Україною. У 2022 році він погрожував припинити фінансову підтримку Starlink в Україні, заявляючи, що його компанія не може нескінченно покривати витрати. Також він наголошував, що термінали не призначені для військового використання, і писав у Twitter: «Ми не дозволимо ескалації конфлікту, що може призвести до Третьої світової війни».

Приблизно в той самий час Маск роздратував адміністрацію Байдена, запропонувавши мирний план, який передбачав би передачу Криму Росії та повторні вибори на територіях України, окупованих Росією. У жовтні Wall Street Journal повідомив, що Маск регулярно контактував із президентом Росії Володимиром Путіним з 2022 року.

Маск відкидає звинувачення в підтримці Путіна та стверджує, що його компанії «зробили більше для послаблення Росії, ніж будь-що інше».

Після виборів Маск приєднався до дзвінка між Трампом і Зеленським, що підкреслює його вплив. За словами одного зі знайомих із ситуацією, Зеленський подякував Маску за систему Starlink, яка підтримувала зв’язок в Україні від початку війни в лютому 2022 року.

Новий контракт укладено в межах програми Космічних сил США «Proliferated Low Earth Orbit», яка використовує комунікаційні послуги супутників, що обертаються на висотах від 160 до 1 900 км над Землею.

Український уряд не зміг надати загальну кількість терміналів Starlink, які функціонують в Україні сьогодні. Однак міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявляв, що до вторгнення Росії уряд уклав контракт на 47 000 терміналів. Станом на травень 2022 року Україна отримала 10 000 терміналів Starlink, повідомив він тоді.

Використання Starlink у конфлікті привернуло увагу Китаю, іншого суперника США.

«Військові Китаю уважно стежать за ефективним використанням супутникових мереж, таких як Starlink, які забезпечують зв’язок української армії під час атак з боку Росії», — йдеться в останньому щорічному звіті Конгресу США про економічні та безпекові відносини з Китаєм.

Нагадаємо, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що Інтернет-термінали Starlink для України фінансує лише Польща, а не власник компанії SpaceX Ілон Маск. 

Фото: Cate Dingley/Bloomberg.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
Ілон Маск SpaceX
Джерело матеріала
loader
loader