Нові податки, подорожчання автоцивілки, зв'язку та продуктів: що зміниться з 1 січня для українців
Нові податки, подорожчання автоцивілки, зв'язку та продуктів: що зміниться з 1 січня для українців

Нові податки, подорожчання автоцивілки, зв'язку та продуктів: що зміниться з 1 січня для українців

Главред дізнавався, чого варто очікувати українцям на початку 2025 року.

У січні на українців чекають серйозні зміни - підприємцям доведеться платити більше податків, автомобілістам потрібно буде оформляти "автоцивілку", яка стане дорожчою, проте курс долара і ціни на продукти на деякий час можуть зафіксуватися. Главреддізнавався, чого варто очікувати на початку 2025 року.

Податки в Україні підвищать - кому доведеться платити більше

З 1 січня набуває чинності новий закон про збільшення податків, який президент України Володимир Зеленський підписав ще наприкінці листопада. Ним передбачається:

Нагадаємо, що набуття законом чинності переносили вже кілька разів. Так, після підписання президентом закон одразу ж опублікували в "Голосі України", що означало його автоматичне набуття чинності. Але тоді це означало б, що протягом 28 днів листопада діяла б одна податкова ставка (1,5% військового збору), а в решту 2 дні - 5%.

Тож спочатку пропонували підвищити податки "заднім числом", з 1 жовтня, пізніше було вирішено, що закон набере чинності з 1 грудня цього року, але згодом впровадження оподаткування для ФОПів перенесли на 1 січня 2025 року.

Крім того, з 1 січня 2025 року наказом Міністерства фінансів від 09.09.2024 № 431 вносять зміни в додатки 1 і 2 до форми Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Нові форми декларацій набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення.

Оплата ЄСВ знову стане обов'язковою

Раніше ухвалений закон про держбюджет на 2025 рік із 1 січня скасовує пільгу для добровільної сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ), що діяла після початку повномасштабного вторгнення в Україну, і знову робить оплату обов'язковою.

Зокрема, ЄСВ 2025 року, крім тих підприємців, які платили внески (22% ЄСВ від мінімальної зарплати за звичайного співробітника і 8,41% ЄСВ за працівника з інвалідністю) за найманих працівників, знову доведеться сплачувати самозайнятим особам і ФОПам на спрощеній і загальній системі оподаткування.

Також з початку січня дані про податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого податку, а також сум нарахованого єдиного внеску потрібно буде подавати не раз на квартал, а щомісяця.

Курс долара - яким він буде в січні

Як розповіла в коментарі Главреду директор департаменту казначейських операцій Unex Bank Ганна Золотько, зазвичай у січні тиск на гривню істотно послаблюється, оскільки ділова активність на початку січня обмежена, як і попит на валюту з боку імпортерів. Водночас через додаткові витрати під час зимових свят знижується й активність населення з придбання іноземної валюти.

За таких умов валютний ринок залишається дефіцитним і балансується за рахунок інтервенцій Національного банку.

"Це не означає, що курс залишатиметься абсолютно стабільним, але значних курсових "стрибків" протягом наступного місяця не очікується. Під тиском сезонних факторів гривня ще може трохи розслабитися до кінця грудня. Однак у січні вартість американської валюти в готівковому сегменті перебуватиме в межах діапазону 41,8-42,5 грн/$", - вважає Анна Золотько.

Що буде з цінами на продукти в січні

Експерти, опитані Главредом, зазначають, що після новорічних свят ціни на продукти в Україні можуть вийти на певне плато, але залишатимуться стабільно високими. Зокрема заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук вважає, що зростання продовжить молочна продукція.

Хто такий Денис Марчук

Денис Марчук - заступник голови Всеукраїнської аграрної ради, керівник Центрального апарату Аграрної партії України (2016 р.), заступник голови Аграрної партії України (2016-2017 рр.). У 2015 році координатор проекту "Аналітична платформа АПК".

"Молочна продукція, наприклад, може продовжувати дорожчати через внутрішні чинники і через активний вихід на експортні ринки. У нас не так багато якісного молока екстра-класу, з якого виробляються продукти для експорту. Конкуренція між переробними заводами за сировину підштовхує ціни вгору. Уже 2024 року молочна продукція подорожчала більш ніж на 40%. Тенденція така, що кожного місяця ціни можуть додавати ще по 5-7%, і в результаті за зиму молочна продукція може подорожчати приблизно на 15%. Це триватиме до початку сезону "великого молока", коли з потеплінням пропозиція збільшується", - зазначив Марчук.

На думку експерта, на подорожчанні позначатиметься низка чинників, серед яких нова система оподаткування, брак кваліфікованої робочої сили, через що багато підприємств змушені інвестувати великі кошти в механізацію та автоматизацію процесів, що впливають на вартість кінцевої продукції.

За словами виконавчого директора Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, плато зберігатиметься до кінця січня, однак на ціни впливають не тільки внутрішні чинники.

Хто такий Олег Пендзин

Олег Володимирович Пендзин - економіст, керівник громадської спілки "Економічний дискусійний клуб". Виступає як економічний експерт на телебаченні, а також автор матеріалів для низки українських медіа на фінансову та споживчу тематику.

"20 січня планується інавгурація Трампа, і від того, наскільки жорсткими будуть питання, пов'язані з війною, істотно залежатиме стан внутрішнього українського ринку. Ми живемо в складному світі, де є багато взаємозв'язків, які важко відслідковувати, але вони суттєво впливають на ситуацію. Ціни зростають не лише через внутрішні проблеми, як-от поганий врожай чи сезонний фактор. Є чимало глобальних чинників, зокрема, регулярність надходжень та обсяги макрофінансової підтримки від міжнародних партнерів, заморожені соціальні стандарти, які тісно пов'язані з одержуваною допомогою", - уточнив Пендзин.

І додав, що ціни є результатом співвідношення пропозиції виробника і купівельної спроможності українців, яка безпосередньо залежить від їхніх доходів.

Ціна на сигарети в Україні - що говорять у Раді

Також із 1 січня 2025 року набуває чинності раніше проголосований парламентом законопроєкт №11090 про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби.

Перегляд акцизів на тютюн відбувся з метою гармонізації українського законодавства до вимог Євросоюзу і є одним із фіскальних заходів у рамках програми МВФ.

сигарети
Ціни на сигарети у 2025 році суттєво зростуть / УНІАН

Закон передбачає підвищення ставок акцизного податку на сигарети до досягнення мінімального рівня протягом наступних 4 років. Згідно з ним, ставка акцизного податку за 1000 штук цигарок із фільтром у 2025 році становитиме 78 євро.

Як повідомив Данило Гетманцев, законопроєкт передбачає й одночасне еквівалентне підвищення ставок акцизного податку на тютюн, промислові замінники тютюну та зменшення їхнього розміру для тютюновмісних виробів для електричного нагріву (ТВЕН).

А його заступник, народний депутат Ярослав Железняк зазначив, що на наступний рік пачка цигарок зросте приблизно на 40 грн. Однак ТВЕНів це не торкнеться, оскільки правку в законі було скасовано.

"Наступного року пачка сигарет зросте десь на +40 грн. Може бути й більше, оскільки акцизи цим законом будуть прив'язані до євро і поступово наближатимуться у своєму обсязі до мінімальних вимог ЄС", - написав Железняк.

Автоцивілка 2025 - що змінює новий закон

З 1 січня 2025 року набуває чинності нова редакція Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".

Згідно з нормами нового закону, поліс "автоцивілки" відтепер стане електронним, а через запровадження прямого врегулювання для всіх страхових компаній, які продають "автоцивілку", потерпілі завжди зможуть звертатися за виплатою саме до своєї страхової, а не до страхової винуватця, як це було раніше.

Для цього необхідно, щоб:

Крім того, із січня в кілька етапів збільшуватимуть страхові суми за полісами страхування:

Також пряме врегулювання працюватиме в разі, якщо в ДТП взяло участь 2 транспортні засоби і тільки потерпіла сторона має чинний поліс "автоцивілки".

ДТП
Страховка від ДТП відбуватиметься по-новому, поліси коштуватимуть дорожче / УНІАН

Варто зазначити, що зміни стосуватимуться тих полісів, які набувають чинності з 1 січня 2025 року, однак якщо поліс почав дію з 31 грудня 2024 року, то всі його умови відповідатимуть старим нормам до моменту припинення його дії.

Крім участі в ДТП новим законом передбачено додаткову перевірку поліцейськими наявності поліса і в інших випадках, а саме:

Крім того, наявність "автоцивілки" може перевірятися за допомогою фото- і відеофіксації за допомогою камер контролю дорожнього руху.

Цим же законом скасовується і ліміт за Європротоколом. Наразі він становить 80 тис. грн, але вже з 1 січня 2025 року максимальна виплата може дорівнювати страховій сумі. Також вносяться уточнення про те, що Європротокол можна оформляти тільки в разі, коли ДТП між двома транспортними засобами було контактним, тобто в разі зіткнення.

Закон передбачає, що страхова компанія зобов'язана прийняти рішення про виплату протягом 60 днів після отримання заяви та необхідних для виплати документів. За певних умов (необхідність проведення експертизи або дослідження причин та обставин ДТП) цей строк може бути продовжено до 90 днів.

Водночас страхові компанії отримають право встановлювати страхові тарифи на поліси ОСЦПВ на власний розсуд. При розрахунку тарифу страховики матимуть право брати до відома попередню історію ДТП з вини водія.

Як уточнив генеральний директор МТСБУ (Моторно-транспортне страхове бюро України) Олександр Берназюк, вартість "автоцивілки" може зрости на 50-70%.

Ввезення авто в Україну - що зміниться в січні

З 1 січня 2025 року в Україні змінюються правила ввезення автомобілів. Транспортні засоби, які вперше реєструють у країні, мають відповідати екологічному стандарту Євро-6, який діє в Європі з 2015 року і спрямований на скорочення шкідливих викидів.

Нові вимоги торкнуться як нових, так і вживаних автомобілів певних категорій, зокрема:

Виняток становитимуть електрокари, які не мають двигуна внутрішнього згоряння, а також транспортні засоби, що ввозяться для гуманітарних потреб або потреб ЗСУ.

Для уживаних легкових автомобілів, які вже перебувають в Україні, або ті, що були ввезені раніше, як і раніше, стандарт має бути не нижчим за Євро-2.

Водночас голова парламентського податкового комітету Данило Гетманцев спростував інформацію про повернення мита і ПДВ на ввезення електромобілів із 1 січня 2025 року, яка напередодні з'явилася в деяких медіа.

"Там щось мчить щодо пільг на електрокари, які начебто злітають з 1.01.2025р. Ні, пільги діють до 01.01.2026 року. А потім так, припиняться", - написав він.

Зелена карта на авто в Європу - чому її доведеться оформляти заздалегідь

Як повідомили в МТСБУ, з 1 січня 2025 року страховий сертифікат "Зелена картка", необхідний для виїзду за кордон на автомобілі, почне діяти тільки наступного дня після його оформлення.

Згідно з новими вимогами, міжнародний договір страхування "Зелена картка" набирає чинності з 00:00 годин дати початку строку його дії, визначеної таким договором, але не раніше початку доби, що настає після внесення запису про такий договір до Єдиної централізованої бази даних (тобто дати укладення такого договору).

Тому страховий сертифікат "Зелена картка" потрібно оформляти щонайменше за день до поїздки, оскільки в іншому разі документ, оформлений у день поїздки, вважатиметься недійсним. А це, своєю чергою, може стати підставою для відмови в перетині кордону.

Пенсії по-новому

З 1 січня 2025 року пенсії в Україні нараховуватимуть за новими правилами. Через підвищення страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, зміняться умови для виходу на пенсію в 60 і 63 роки.

Як повідомили у прес-службі Пенсійного фонду України, це пов'язано із запровадженням наступного етапу пенсійної реформи. Для того, щоб вийти на пенсію в 60 років, майбутньому пенсіонерові (як чоловікові, так і жінці) потрібно мати не менше 32 років страхового стажу.

Ті українці, які після досягнення 60 років не набули достатнього страхового стажу, зможуть вийти на пенсію в 63 роки за наявності стажу від 22 до 31 року, а за страхового стажу від 15 до 21 року пенсійні виплати призначать у 65 років.

"Якщо у людини менше 15 років стажу, у віці 65 років вона матиме право на отримання державної соціальної допомоги замість пенсійних виплат", - зазначають у ПФУ.

Згідно з пенсійною реформою, до 2028 року тривалість страхового стажу для виходу на пенсію в 60 років зростатиме, і починаючи з 1 січня 2028 року за наявності 40 і більше календарних років страхового стажу пенсія за віком призначатиметься автоматично незалежно від віку.

Зв'язок і дротове радіо коштуватимуть дорожче - Укртелеком озвучив тарифи

З 1 січня 2025 року споживачам доведеться більше платити як за послуги фіксованого телефонного зв'язку, так і дротового радіо.

Укртелеком
Укртелеком з 1 січня підвищує тарифи на зв'язок і дротове радіо / УНІАН

Як уточнили на офіційному сайті Укртелекому, таке рішення продиктоване інфляцією і необхідністю посилити фінансування телекомунікаційної інфраструктури.

Подорожчання торкнеться кількох популярних пакетів послуг. Зокрема, дротове радіо коштуватиме 189 грн на місяць замість 145 грн, а тарифи на фіксований телефонний зв'язок становитимуть:

Водночас, для абонентів збережуть акції та знижки в повному обсязі.

Джерело матеріала
loader
loader