«Раби в американській колонії»: як пропагандисти маніпулюють темами виборів та корисних копалин в Україні
«Раби в американській колонії»: як пропагандисти маніпулюють темами виборів та корисних копалин в Україні

«Раби в американській колонії»: як пропагандисти маніпулюють темами виборів та корисних копалин в Україні

Розбираємося, що неслося у кремлеграмі за тиждень з 30 січня по 5 лютого

Зазвичай у рубриці «Кремлеграм» ми аналізуємо найважливішу тему, до якої було прикуто найбільше уваги з боку російських пропагандистів протягом тижня. Але цей тиждень вийшов аномальний: пропагандисти доволі скупо коментували будь-який порядок денний. Тому ми проаналізували одразу дві теми, які є суспільно значущими: бажання Трампа отримати доступ до українських покладів рідкісноземельних металів, що раніше пропонував Володимир Зеленський у «Плані перемоги», а також маніпулюють статтею Politico про вибори в Україні для поширення дискредитаційних повідомлень проти неї та її влади.

«Раби в американській колонії»: як пропагандисти маніпулюють темами виборів та корисних копалин в Україні - Фото 1

Третього лютого під час розмови з журналістами в Білому домі Дональд Трамп висловив зацікавленість у досягненні домовленості з Україною щодо доступу до рідкісноземельних корисних копалин в обмін на продовження американської підтримки.

«Ми хочемо укласти угоду з Україною, в якій вони гарантуватимуть те, що ми їм даємо, своїми рідкісноземельними ресурсами й іншими речами», — сказав Трамп.

Поява цієї теми на порядку денному має підґрунтя: пропозиція щодо доступу до українських корисних ресурсів була одним із пунктів «Плану перемоги», який Володимир Зеленський презентував у США у вересні минулого року.

До групи рідкісноземельних корисних копалин належать елементи, які є рідкісними в земній корі та використовуються для виготовлення смартфонів, електроавтомобілів, комп’ютерів і сучасних видів зброї. До цієї категорії не належать літій, титан, графіт та уран, запаси яких також є в українських надрах і які також є складовими для сучасних приладів.

Уряд Сполучених Штатів у 2022 році визначив список 50 критично необхідних мінералів. За інформацією Геологічної служби США, станом на 2024 рік Штати повністю імпортують 12 мінералів із цього списку, а щодо 16 країна залежить від імпорту на 50%. Українські ж надра мають поклади 22 із цих 50 мінералів. Інтерес Сполучених Штатів до українських копалин зумовлюється конкуренцією з Китаєм, який наразі домінує на ринку рідкісноземельних металів.

Основним публічним лобістом угоди між США та Україною щодо доступу до українських надр виступав сенатор-республіканець Ліндсі Грем. Він у лютому 2024 року в інтерв’ю американській телерадіомережі CBS News висловився за надання допомоги Україні у вигляді безвідсоткової позики, після чого згадав, що в Україні є значні поклади ресурсів і корисних копалин. А вже в серпні 2024 року після свого візиту в Україну американський сенатор говорив, що необхідно укласти таку угоду між США й Україною.

Що до другої теми нашого аналізу — обговорення проросійськими пропагандистами виборів в Україні, — то інфоприводом для обговорення стало інтерв’ю Reuters Спеціального представника Дональда Трампа з питань України та Росії Кіта Келлога.

«Більшість демократичних країн проводять вибори під час війни. Я вважаю, що це дуже важливо. Я думаю, що це добре для демократії. У цьому краса міцної демократії, що у вас є більше ніж одна людина, яка потенційно може балотуватися», — сказав Келлог.

У проросійських телеграм-каналах писали, що Сполучені Штати вимагають від Зеленського негайних виборів для початку переговорного процесу, посилаючись на матеріал Politico з назвою «Україна боїться, оскільки США та Росія підштовхують до виборів». Автор статті Джеймі Деттмер наводить слова, як він повідомляє, колишнього українського міністра:

«Узгодженість між Вашингтоном і Москвою щодо виборів є тривожною. Я вбачаю це першим доказом того, що Трамп і Путін згодні, що вони хочуть, щоб Зеленський пішов».

Щоб розібратися, як проросійські пропагандисти писали про вибори в Україні й угоду щодо рідкісноземельних металів, «Детектор медіа» проаналізував 452 публікації, що з’явилися з 30 січня по 5 лютого та містили поєднання ключових слів «копалини», «рідкісноземельні метали», «Трамп», «Путін», «вибори».

«Він навіть не продає! Він віддає все задарма!»

Найпоширенішим серед проросійських пропагандистів було твердження, що «Зеленський повністю продав Україну Заходу». Наприклад, прокремлівська пропагандистка, уродженка Одеси Юлія Вітязєва (Лозанова) писала у своєму телеграм-каналі, що українців нібито всіх «перебили або переселили в Європу», землю продали великим транснаціональним корпораціям Monsanto і BlackRock, а тепер черга дійшла й до надр.

Інший проросійський пропагандист Анатолій Шарій так описав інтерес Трампа до українських копалин: 

«Нічого страшного, у рабів забрали останнє, а вони навіть не зрозуміли».

Прокремлівська пропагандистка Тетяна Монтян узагалі звинуватила Сполучені Штати в тому, що вони «втягнули Україну у війну, заборонили їм підписувати вигідний мир, поставили її на межу воєнного розгрому, а потім почали вимагати плату за це у вигляді природних ресурсів». Під «вигідним миром» Монтян, імовірно, має на увазі стамбульські домовленості, які аж ніяк не були вигідними, передбачали роззброєння й скорочення української армії та створювали передумови для повної окупації України.

  • Читайте також: Далі буде лише гірше: як Росія залякує Україну та Захід «мирними» ультиматумами

Також у проросійському каналі з 1 мільйоном підписників писали, що Трамп хоче отримати активи «від залишків України», серед яких автори допису називають копалини, АЕС, газотранспортні системи, аграрні ділянки, видобуток газу та нафти. Наприкінці цього допису роблять висновок, що «українці стануть реальними рабами в американській колонії, де нічого не буде належати Україні, а монополісти будуть використовувати територію для власного збагачення».

Інший канал із 767 тис. підписників писав, що через те, що українська земля і надра нібито вже викуплені американськими фондами, «США не віддасть безплатно жодного квадратного метра української землі та, якщо потрібно, покладе все населення України й Польщі за ці рідкісноземельні метали. Ніякого “Трампа-миротворця” немає і не буде».

В іще одному телеграм-каналі з 327 тис. підписників пропагандисти пишуть, що «Україна переходить в інші руки», а американці «вміють робити бізнес із будь-чого». Цей телеграм-канал пояснює, що українські активи знецінилися через війну, чим буцімто хоче скористатись «і група Байдена, і група Трампа, щоб вигідно продавати рідкісноземельні метали на Заході».

Схоже твердження, що Трамп нібито очікував знецінення українських активів, поширив іще один телеграм-канал із 250 тис. підписників, схарактеризувавши прагнення Трампа щодо рідкісноземельних металів «історією про недосвідчену повію та досвідченого торговця».

Утім, найпопулярнішою серед проросійських пропагандистів була теза, що більшість рідкісноземельних металів розташовані в Дніпропетровській, Донецькій і Луганських областях, дві з яких частково окуповані Росією.

«Ну, добре. Зажадав — отримає. А далі що? Відправить армію США відвойовувати рідкісноземельні копалини у росіян? Не зовсім зрозумілий процес присвоєння власності де-факто. Які будуть варіанти?» — коментує ситуацію прокремлівський пропагандист українського походження Михайло Онуфрієнко на каналі з 587 тис. підписників.

«Трамп хоче прибрати Зеленського»

Спекуляції на темі рідкісноземельних металів є частиною більшої російської інформаційної маніпуляційної кампанії, спрямованої на посилення російських ключових повідомлень в умовах майбутніх переговорів про перемир’я. Однією з цілей такого інформаційного впливу, ймовірно, є погіршення ставлення українців до США. Проросійські пропагандистські ресурси скористалися статтею видання Politico, де йдеться про синхронізацію риторики Вашингтона та Москви щодо необхідності проведення виборів в Україні. Видання наводить слова спеціального представника президента США Кіта Келлога:

«У більшості демократій вибори відбуваються навіть під час війни. Я думаю, що це важливо. Я вірю, що це добре для демократії».

Матеріалом статті скористалися проросійські пропагандисти для поширення тези, що Трамп начебто хоче прибрати Зеленського з посади президента, мовляв, він є «головною перешкодою для мирних переговорів про завершення війни».

Разом із цим пропагандисти також намагалися підважити суб’єктність України, адже США та Росія нібито можуть домовитися про закінчення війни в Україні й без участі Києва в цьому. Відповідну тезу поширили в телеграм-каналі з мільйоном підписників:

«Доля України вже вирішується, причому без участі України, а Зеленський у США сприймається як нелегітимний президент. Білий дім і Кремль розпочали переговорний процес, а Київ навіть не запросили до переговорів».

Тезу про нібито спроби Трампа усунути Зеленського з посади президента поширив також колаборант Олег Царьов. Посилаючись на «інформацію російської розвідки», Царьов пише про нібито підготовку штаб-квартирою НАТО «масштабної операції для дискредитації Зеленського, щоб його позбутися». Серед звинувачень, які нібито планують оголосити Зеленському, є привласнення $1,5 мільярда, які були призначені для закупки боєприпасів, а також продаж великих партій західної зброї угрупованням в Африці.

Загалом у деяких повідомленнях на цю тему простежувалося формулювання проросійських пропагандистів, що Москва доєднується до закликів Вашингтона провести вибори в Україні. Насправді спекулювання на темі виборів і підважування легітимності української влади є повторюваною тезою Кремля, яку повторюють російські посадовці й пропагандисти. Утім, після інавгурації Трампа справді можна простежити зміну риторики Кремля. Наприклад, 24 січня Путін сказав:

«Якби Трамп був президентом і в нього 2020 року не вкрали перемогу, то, можливо, і не було б тієї кризи в Україні, яка виникла 2022 року».

Таке повідомлення резонує з риторикою деяких республіканців про вкрадену перемогу Трампа у 2020-му через нібито масові фальсифікації, а також зі словами самого Дональда Трампа, мовляв, за його правління Путін ніколи б не наважився вдертися в Україну. Відсутність конфронтаційних повідомлень і використання тез, які резонують із позиціями Трампа, може свідчити про зацікавленість Росії в мирних переговорах або ж про наміри створити таке враження. Натомість пропаганда намагається переконувати, що це Володимир Зеленський не хоче миру і є перепоною для початку переговорів.

Тези про передання природних багатств України та неспроможність влади інакше гарантувати підтримку держави партнерами пропагандисти й проросійські політики використовують понад десятиліття. Вони це роблять, приміром, коли при владі в Україні перебувають ті, хто намагається зменшувати залежність від Росії. Найпоширеніша версія цієї тези — що з України «вивозять чорнозем». Наприклад, у лютому 2023 року пропагандисти поширювали фейк, мовляв, з України вивозять чорнозем із рештками солдатів Червоної армії. А в серпні 2024 року — версію цієї пропагандистської тези з модифікацією, що американська корпорація BlackRock забороняє ховати українських військовослужбовців, щоб не «псувати чорнозем». І загалом історія про вивезення чорнозему є частиною радянських міфів про Другу світову війну, і саме російська пропаганда використовувала цей міф протягом десятиліть.

Подібним чином пропагандисти демонізують міжнародні інституції. Зокрема, у 2019 році нині підозрюваний у державній зраді проросійський політик Вадим Рабінович казав, що переговори з Міжнародним валютним фондом «мають стосунок до вбивства економіки України». Також під час президентства Ющенка, а згодом Порошенка й Зеленського пропаганда регулярно поширювала міфи про «продаж української землі» то Ізраїлю, то американським корпораціям.

Пропагандисти й далі використовують тему про бажання президента США Трампа мати доступ до корисних копалин як засіб для одночасної дискредитації Києва та Вашингтона. Основна теза проти України полягає в тому, що такий договір буде невигідним для неї.

Президент України під час пресконференції з главою МАГАТЕ Рафаелем Гроссі, виступаючи за угоду щодо корисних копалин, говорив про відкритість держави до інвестицій американських компаній. І застеріг, що у випадку продовження окупації українських територій Росією там почнуть видобувати копалини інші держави, наприклад Іран, КНДР чи Китай.

Російська пропаганда докладає зусиль для поширення брехні й маніпуляцій, щоб погіршити стосунки між США та Україною, поширити недовіру до Штатів серед українців, тим самим підважуючи єдність Заходу і розколюючи українське суспільство. Саме тому пропагандисти все активніше спекулюють на словах Трампа щодо України та на темі майбутнього миру й виборів в Україні.

Ілюстрацію на головній підготував Арсеній Субаріон

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Теги за темою
Україна США Володимир Зеленський Дональд Трамп вибори пропаганда
Джерело матеріала
loader
loader