Рада ухвалила закупівлю… російського обладнання для добудови Хмельницької АЕС
Рада ухвалила закупівлю… російського обладнання для добудови Хмельницької АЕС

Рада ухвалила закупівлю… російського обладнання для добудови Хмельницької АЕС

Рада ухвалила закупівлю… російського обладнання для добудови Хмельницької АЕС - Фото 1

Верховна Рада України 261 голосом «За» прийняла у другому читанні та в цілому повністю переписаний напередодні законопроєкт11392, який дозволяє закупівлю російського обладнання у Болгарії для добудови двох енергоблоків Хмельницької атомної електростанції.

Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.

«Влада дала старт «Великому атомному крадівництву» і витраті 1 млрд $ на російський реактор. Тепер десятки мільярдів з підняття вам та всьому населенню тарифів піде кудись у Болгарію для купівлі російських реакторів», – написав депутат.

Железняк зазначив, що для ухвалення відповідної поправки в законопроєкті вирішальні голоси дали депутати від фракції «Батьківщина».

Загалом же голосування питання виглядало у парламенті так:

  • Слуга народу – 190 голосів
  • Європейська солідарність – 0
  • Батьківщина – 15
  • Платформа за життя та мир – 16
  • За майбутнє – 9
  • Голос – 0
  • Довіра – 14
  • Відновлення України – 12
  • Позафракційні – 5

Законопроєкт дозволяє витратити з держбюджету від 600 млн євро до 1,1 млрд доларів на закупівлю в Болгарії  реакторів для добудови Хмельницької атомної електростанції, які Софія закупила у 2015 у Росії , однак потім відмовилась від них.

Норму в закон ввели із порушенням регламенту, оскільки ухвалений в літку в першому читанні законопроєкт №11392 стосувався інших питань. На порушення та «повну зміну суті законопроєкту» вказав навіть комітет з питань регламенту.

Як писав ще у грудні Ігор Маскалевич у статті «Атомних авантюристів не вгамувати»  – історія із добудовою Хмельницької АЕС є великою мильною бульбашкою, на якій лише хочуть нагріти руки очільники енергетичної галузі. І не тільки українські. Бо у Болгарії, яка нікому окрім України ніколи не зможе продати куплені у РФ реактори ВВЕР-1000, вирішили запросити за це застаріле обладання вждвічі більше, аніж країна свого часу заплатила Росії.

Питання добудов двох енергоблоків Хмельницької АЕС Міненерго та «Енергоатом» протягували з січня 2024 року. За їхніми твердженнями, вони мають компенсувати втрачені через тимчасову окупацію потужності Запорізької АЕС.

Відповідно з літа 2024 року в парламенті кілька разів намагались включити до порядку денного законопроєкти про добудову Хмельницької АЕС, однак питання завжди переносили. В законопроєкті заявлялось, що будівництво АЕС мають фінансувати європейські донори, однак в ЄС із здивуванням заявили, що про таке не йшлось і гроші на будівництво не даватимуть.

Врешті днями публічно скандальну добудову Хмельницької АЕС публічно підтримав президент Володимир Зеленський, який оголосив проєкт «ключем до енергетичної незалежності України». // Дзеркало тижня

Tweet
Джерело матеріала
loader
loader