Час сіяти розсаду: який контейнер обрати, як поливати, чим підживлювати
Досвідчені городники вже активно готуються до весняного сезону. Саме зараз, в лютому, час сіяти розсаду. Про те, який контейнер обрати, чому насіння має бути з живильним шаром з мікроелементів, а також яка рослина не любить зайвої вологи, а яка, навпаки, обожнює воду - читайте у матеріалі Коротко про.
Замість великого горщика - зручні «касети»
Виростити рослину з насінини легко лише на перший погляд. Насправді розсада доволі примхлива. Вимагає певної температури, вологості, освітлення. У цій справі важлива увага навіть до дрібниць. До прикладу, ємність для вирощування. Деякі господарі економлять і вирощують розсаду в одному великому горщику. Можна й так, але чи треба? Адже пізніше тендітні рослини все одно доведеться пересаджувати в окремі ємності. А це ризик: можна ненароком пошкодити корінці. До того ж розсаді може узагалі не сподобатися нове місце, і рослина пропаде.
Тому краще не ризикуйте і заздалегідь придбайте у спеціалізованому магазині торф’яні стаканчики, зручні «касети» для розсади або навіть мініпарники за доступною ціною. Залежно від кількості «клітинок», вартість «касети» стартує від 50 грн. У таких контейнерах обов'язково мають бути отвори для стікання зайвої вологи. Самі клітинки – 6-7 см в ширину і у висоту. До горщиків чи «касет» одразу купуйте спеціальний ґрунт для розсади. Він збалансований за структурою і кислотністю.
- Той ґрунт, який продають у квіткових магазинах для вазонів, для розсади не підходить, перевірив на власному досвіді, - розповідає Коротко про городник з 30-літнім стажем Микита Ганношин. - Розсада в такому ґрунті якщо і проросте, то все одно буде слабенькою. А ще раджу не економити на якісному насінні. Особливо початківцям у городній справі. Купіть хороше насіння в спеціалізованому магазині. Якщо це помідори, то беріть гібридні сорти. Так, їхнє насіння дорожче, але стійке до хвороб і паразитів.
Також звертайте увагу на те, коли достигатиме врожай: ранній, середньостиглий чи пізній сорт. А ще обирайте насіння, яке вже пройшло знезараження, покрите живильним шаром з мікроелементів.
Перед висіванням загорніть насіння у вологу серветку. За кілька днів з зерняток проклюнуться пагони. Тепер можна викладати в ґрунт. Городники радять класти в одну «касету» або стаканчик не більше двох насінин. Зверху треба присипати землею шаром в 1 см. Опісля легко зволожити ґрунт, краще з обприскувача. І аж тоді закрити прозорою плівкою, склом або кришкою мініпарника. Накривку знімають лише тоді, коли рослина підросте до 1-2 см.
Для того, аби розсада томатів проросла, в домі має бути тепло. Фото: canadianfoodfocus.org
Томати
🍅Паростки томатів з'являться приблизно через 3-10 днів, залежно від температури у домі. Головне правило: має бути тепло. Контейнер з майбутньою розсадою можна поставити біля радіатора, на теплу підлогу, навіть на грілку. Ні в якому разі не залишати біля відкритого на провітрювання вікна: тендітна рослина загине.
Також томати не можна заливати водою. Городники кажуть, що ця рослина легше впорається з посухою, аніж із зайвою вологою. Поливайте молоді культури відстояною водою, коли верхній шар ґрунту підсохне, і краще зранку.
Огірки
🥒Для розсади цього овоча також потрібне тепло і акуратний полив. Коли насіння проросло і навіть з’явилися перші листочки, тоді краще з 2-3 пагонів залишити більш сильну рослину. Сусідню слабшу обрізати під корінь. Не висмикувати!
А щоб розсада не витягувалася надто стрімко, після появи пагонів треба знизити температуру в приміщенні до 16 градусів.
Колись ці огірки були розсадою. Фото: yardandgarden.extension.iastate.edu
Капуста
У лютому висівають розсаду тільки ранніх сортів білокачанної капусти. Насіння броколі, цвітну, кольрабі залишають на березень.
Щоб розсада капусти проросла і зміцніла, треба дотримуватися усіх вище написаних правил висівання. Але є нюанс: на відміну від тих же томатів капуста потребує щедрого поливу. Тільки не треба заливати літрами, тому що через сильне перезволоження рослина потемніє, хворітиме. Краще поливати рослини рясно, але раз на тиждень.
Перець
🌶Вимагає чим більше тепла. Якщо температура в приміщенні нижче +24, то, якщо вірити городникам, розсада може узагалі не прорости або з’явитися аж через півтора місяця.
А от сонячне світло на початковому етапі висівання узагалі неважливе. Лише тоді, коли з’явиться перша зав’язь перцю, горщик можна переставити на світле підвіконня. І ще нюанс: перець стрімко росте до сонячного світла. Тому горщик з рослиною треба хоча б раз на день крутити на 180 градусів, щоб розсада не завалювалася на один бік, а розвивалася гармонійно.
Кавун і диня
🍉Така собі екзотична розсада, яку теж можна виростити на підвіконні. Міцне насіння баштанних краще попередньо замочити у теплій вод. Висаджувати в горщик вже наступного дня. У лунку кладуть одну насінину і боком, присипають двома-трьома сантиметрами земельки і, стандартно, до появи перших паростків прикривають плівкою. Кавун і диня полюбляють тепло, тому підкрутіть батареї так, аби температура повітря у кімнаті була хоча б +22.
Баштанова розсада росте швидко. І полюбляє сонце. Городники стверджують, що для кавуна і дині треба 12-14 сонячних годин. І тут виникає проблема. Все ж Україна – не субтропіки, та й на початку весни світловий день ще короткий. Тому одразу купуйте штучне освітлення. Так звані фітолампи для підсвічування допомагають компенсувати нестачу сонячних променів. Вартість залежить від потужності, стартує від 100 грн.
До речі
Підготовка до «дорослого життя»
🌱Розсада проросла, вкорінилася. А що далі? Ось тепер починайте готувати рослину до «дорослого життя». Все ж у відкритому ґрунті майбутньому томату або огірку треба мати силу протистояти раптовому холоду, посухам, зливам. Та навіть сусідському коту, який час від часу прогулюється грядками.
Тому, після появи зелених паростків, відправляйте рослини «погуляти» при будь-якій можливості. У перші дні краще винести їх на свіже повітря на 10 хвилин. І поступово цей час треба збільшувати.
Розсаду томатів, капусти, перцю можна пікірувати: при пересадженні молодих сіянців видаляють частину стрижневого кореня для стимулювання розвитку бічних. Вважається, що пікірована рослина краще розвиватиметься, вбиратиме воду і поживні елементи з ґрунту, даватиме щедрий врожай. Але і тут є інша думка. Деякі городники кажуть, що пікірування взагалі не потрібне, це нібито тільки зайвий стрес для рослини.
Приблизно наприкінці квітня, після того як минуть нічні заморозки, розсаду можна висаджувати в грядку.
![loader](/files/images/preloader.gif)