Британія готова відправити до України винищувачі Typhoon для патрулювання, аби обійтися меншим наземним контингентом – The Times
Британія готова відправити до України винищувачі Typhoon для патрулювання, аби обійтися меншим наземним контингентом – The Times

Британія готова відправити до України винищувачі Typhoon для патрулювання, аби обійтися меншим наземним контингентом – The Times

Британія готова відправити до України винищувачі Typhoon для патрулювання, аби обійтися меншим наземним контингентом – The Times

Мова йде про патрулювання неба в рамках гарантій безпеки для України.

Велика Британія готова відправити винищувачі Typhoon для допомоги в охороні неба над Україною, пише The Times. За даними видання, британські міністри обговорювали шляхи забезпечення гарантій безпеки для України без необхідності великої кількості наземного контингенту.

Обговорення перебувають на ранній стадії, але джерело повідомило, що вони ще не завершені: «Ми готові робити все, що нам скажуть». «Повітряна поліція» включатиме «озброєні до зубів» літаки, готові до вильоту. Заборонена для польотів зона вимагатиме, щоб літаки патрулювали небо 24 години на добу.

«Як заявив прем'єр-міністр після саміту в Парижі в понеділок, ми все ще перебуваємо на ранніх стадіях процесу, але Британія відіграватиме провідну роль у підтримці тривалого миру в Україні, який захистить її суверенітет і стримуватиме Путіна від подальшої агресії в майбутньому», – заявила речниця Міністерства оборони.

Напередодні після переговорів у Ер-Ріяді очільник російського МЗС Сєргєй Лавров заявив, що Москва не погодиться на розгортання в Україні військ НАТО в рамках будь-якої мирної угоди. Своєю чергою високопоставлене військове джерело за межами Великої Британії заявило, що це лише позиція Росії після «першого раунду».

Тоді як високопоставлений співрозмовник у британському уряді зазначив, що місія «повітряної поліції» мала б сенс. Хоча для цього, за його словами, знадобилася б значна кількість літаків, а також системи протиповітряної оборони для захисту реактивних літаків.

Як пишуть у виданні, теоретично, десятки Typhoon могли б перебувати в стані готовності до будь-яких російських атак. Тоді як менший миротворчий контингент військ з Великої Британії та інших європейських країн забезпечував би захист на землі.

Ще одне джерело натякнуло, що транскордонні атаки можуть відстежуватися за допомогою складних технологій, а не наземних сил. Хоча незрозуміло, як це може утримати президента РФ Владіміра Путіна від порушення будь-якої угоди.

У Times зазначили, що зараз зростає занепокоєння, що Європі самотужки буде складно зібрати достатню кількість сухопутних сил для патрулювання 700-мильного кордону (1126.54 км) України з Росією, навіть якщо Москва на такий крок погодиться. Тому деякі дипломати стверджують, що миротворчі сили ООН є більш реалістичним варіантом, і Росія, швидше за все, підтримає таку перспективу.

Міністр оборони Британії Джон Гілі заявив, що лише США можуть зупинити Путіна від повторного нападу на Україну.

«Зрештою, лише США можуть забезпечити стримування Путіна, яке не дозволить йому знову напасти, і деталі цього зараз розробляються», – зазначив він під час виступу з промовою про оборонну реформу в Інституті уряду в Лондоні.

Коментарі Гілі, пишуть у виданні, перегукуються з коментарями британського прем’єра Кіра Стармера і збігаються з думкою союзників по НАТО, які вважають, що будь-які миротворчі сили потребують певної «участі» США. Наступного тижня прем'єр-міністр поїде до Вашингтона, щоб зустрітися з президентом Трампом.

Своєю чергою президент України Володимир Зеленський також заявив, що Європа не може гарантувати безпеку Українській державі без США, оскільки у неї занадто мало солдатів, щоб становити реальну загрозу Путіну. Він заявив, що для забезпечення миру в Україні може знадобитися 110 тисяч іноземних військовослужбовців. Однак в реальності, як вважають у Times, для цього знадобиться втричі більша кількість, враховуючи ротацію персоналу, який прибуває і вибуває.

За даними The Washington Post, Європейський Союз розглядає набагато меншу кількість, від 25 до 30 тисяч військовослужбовців, як частину потенційної угоди про припинення вогню. Українське військове джерело, однак, заявило, що такі сили – «ніщо» для сухопутного кордону з Росією.

Місія повітряної поліції на чолі з Великою Британією може бути змодельована за прикладом місій НАТО, які вже проводяться в країнах Балтії. Джерело в RAF заявило, що це більш ймовірно, ніж створення безпольотної зони. Літаки можуть базуватися в Польщі. 

 Associated Press раніше повідомляло, що група європейських країн розглядає можливість введення військового контингенту в Україну для забезпечення дотримання потенційної мирної угоди. Міністр оборони США Піт Гегсет заявив, що такі миротворчі сили не повинні бути частиною місії НАТО. Премʼєр Польщі Дональд Туск вказав, що Варшаване відправлятиме своїх військових в Україну у складі миротворчого контингенту. Водночас премʼєр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що готовий відправити миротворців в Україну. Також у МЗС Швеції не виключили відправку своїх військових як миротворчого контингенту. 

Про те, чому так важлива поява європейських військових у нашій країні, в статті «Іноземні війська в Україні. Що змусить Путіна змиритися з цим» розповів Володимир Кравченко.

Джерело матеріала
loader
loader