Напередодні в Ер-Ріяді відбулися переговори між представниками США та РФ, після яких прозвучала низка заяв щодо України. Хоча сама Україна не була присутня на зустрічі.Трохи згодом виступив і президент США Дональд Трамп, з боку якого, зокрема, лунали звинувачення в бік президента Володимира Зеленського, а не справжнього агресора – РФ. Своєю чергою голова Української держави також виступив перед журналістами на тлі перемовин делегацій США та Росії. ZN.UA зібрало основні заяви українського президента.
Відповідь на звинувачення Трампа
Володимир Зеленський заявив, що війна Україні обійшлася в 320 млрд доларів. З них 120 млрд – це гроші українців, а ще 200 млрд надали США та ЄС у вигляді допомоги. При чому 67 млрд доларів американці передали у вигляді зброї, а ще 31,5 – прямою фіндопомогою в бюджет. За його словами, не можна говорити, що «ось це все коштувало 500 млрд і поверніть нам 500 млрд мінералами тощо». Це Зеленський назвав «несерйозною розмовою».
«Я не знаю? Ну я думаю, що треба розібратися з цією допомогою. У нас абсолютно різні цифри, на жаль. Нам все дуже зрозуміло», – зазначив Зеленський у відповідь на закиди Трампа, мовляв, український президент не знає, куди поділися американські гроші.
Президент США також заявляв про те, що у Зеленського нібито дуже низький рівень підтримки серед українців – 4%. На це український президент зауважив, що дана інформація – це дезінформація, яка йде з РФ.
«Зранку вийшов КМІС і в принципі я знаю, я орієнтуюсь, але не коментую офіційно. Довіра до мене 57% по КМІС. Якщо хтось хоче поміняти мене прямо зараз, то прямо зараз ніяк не вийде», – зазначив президент.
Він додав, що найближчим часом всі платформи попросять провести соцопитування щодо довіри до нього, Трампа, прем’єра Польщі Дональда Туска, прем’єра Британії Кіра Стармера та президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана. Зеленський пообіцяв зробити публічними відповідні дані.
Водночас президент заявив, що спеціальний представник США з питань України Кіт Келлог має сам подивитись на Київ, який за версією Трампа зруйнований на 20-30%.
«Для мене дуже важливо, щоб він [Келлог] сам походив по Києву, по інших містах, він же сказав, що 20-30% столиці немає, все зруйновано. Я хочу, щоб він подивився. І далі, щоб він поспілкувався з людьми: чи довіряють вони своєму президенту, чи довіряють вони Путіну. Нехай запитає про Трампа, що вони думають після заяв їх президента. Мені здається це важливо піти просто поговорити з людьми», – заявив Зеленський.
Він також додав, що Келлог має поспілкуватися з українськими військовими та запитати, чи готові вони голосувати на виборах президента, аби «піти додому, все віддати «рускім» й не мати гарантій безпеки».
«Я готовийпоїхати на фронт. Я поїду з ним [Келлогом]. І там нехай поспілкується з військовими», – заявив Зеленський.
Політика команди Трампа та наслідки переговорів США та РФ
На думку президента, політика команди Трампавиводить з ізоляції російського диктатора Владіміра Путіна, якого ігнорували через повномасштабне вторгнення в Україну.
«Вчора вже були сигнали з ними, як з жертвою. Це щось нове», – зазначив Зеленський і додав, що Путін та росіяни загалом дуже радіють, тому що з ними обговорюють питання як з жертвою.
Президент заявив, що є ознаки пом’якшення політики щодо РФ з боку США. Та він додав, що Києву не вперше доводиться боротися із подібною політикою партнерів.
«Якщо держсекретар Рубіо каже, що це просто «конфлікт» — це пом'якшення їхньої політики. Раніше я боровся всіма силами, щоб на папері це був не «конфлікт», а «війна», – заявив президент.
Гарантії безпеки та угода про рідкісноземельні метали
Президент запевнив, що «Україна готова до серйозного документа». Однак драфт угоди, який не так давно до України привіз американський міністр фінансів, Зеленський назвав нечітким. Він наголосив, що у чернетці також не було жодних згадок про гарантії безпеки.
«Чітким він був лише в одному – 50% ми повинні віддати від того всього, що там є перераховано в документі… Але я захищаю Україну. Я не можу продавати нашу державу. Ось і все… Я сказав, давайте ви напишете якісь гарантії, а ми напишемо якісь відсотки. І мені сказали, тільки 50%. Я сказав окей. І нехай тоді юристи працюють далі, значить десь вони таки не допрацювали», – заявив Зеленський і додав, що нам потрібні гарантії безпеки.
Водночас за словами президента, Україна перебуває у такій ситуації, коли немає багато форматів гарантій безпеки для нас.
«І просто будувати щось таке нове, глобальне, щось космічне ніхто не буде. Бо ми хочемо гарантій безпеки цього року. Бо ми хочемо закінчити війну цього року. А коли ми не творимо новий світ, то гарантії безпеки – вони всі на столі», – заявив Зеленський.
Зброя для України
Зеленський заявив, що Україна виробляє 30% озброєння від оборонних потреб країни. І хоча цього для нас недостатньо, але президент зауважив, що це «дуже немало». Голова держави додав, що це більше, ніж будь-яка інша країна Європи окремо.
«Поки ми не в НАТО, ми будемо розраховувати на себе і на партнерів, але на себе — ключове. І тому будемо збільшувати власне виробництво. Дрони, РЕБи, артилерія — передусім», – підкреслив президент.
Водночас Зеленський розповів, що на деяких позиціях Україні немає чим збивати ворожі ракети.
«Мені о 5 ранку телефонує командувач і каже: «Іде 8 цілей на зближення, але в нас немає ракет ППО… Коли говоримо про щось велике, я кажу американцям: «Що можете дати? Давайте про це поговоримо. Ви не хочете «чобіт на землі». Ви не хочете НАТО. Добре, можемо мати Patriot, достатньо Patriot? Можете дати?» (Відповідають, — ред.) «Так, будь ласка. Але спочатку хочемо сьогодні, хочемо завтра тощо». Знаєте, це така довга дискусія», — зазначив Зеленський.
Він також розповів, що почав переговори з європейськими лідерами. Президент вірить, що вони будуть готові фінансувати ЗСУ, якщо США цього не зроблять.
Нагадаємо, після перемовин в Ер-Ріяді держсекретар США Марко Рубіо, коментуючи питання зняття санкцій з РФ, заявляв, що для того, аби домогтися миру в Україні, на поступки повинні будуть піти «всі сторони». Він наголосив, що завершення війни можливе лише за згоди усіх сторін. Умови, продовжив він, повинні бути «прийнятними».
Своєю чергою Трамп заявляв, що може зустрітися з Путіним до кінця лютого. Зустріч може відбутися у Саудівській Аравії.